>

GÜZELLİK

Taklit ürünler tehlike saçıyor

Ünlü markaların taklit ürünleri sağlıksız ortamlarda üretildiği için cilt sağlığını tehdit ediyor.
 
   
 
 
     
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, yaptığı açıklamada, kozmetik ürünlerin, günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Çok sayıda kişinin, her gün özellikle parfüm, deodorant, tıraş losyonu gibi kozmetik ürünleri kullandığını ifade eden Yorulmaz, ''Kozmetik ürünlerin içinde, amaca göre çok çeşitli ham madde ve katkı maddeleri bulunur. Bunlara yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddeler örnek verilebilir'' dedi.

Özellikle kaliteli kozmetik ürünlerin taklitlerinde, yasaklanan bazı maddelerin kullanımının söz konusu olabildiğini kaydeden Yorulmaz, bu ürünlerin sağlığa zarar verdiğini söyledi.

Bu tür zararların, söz konusu ürünün kullanımından hemen ardından ya da yıllar sonra ortaya çıkabildiğini belirten Yorulmaz, şunları kaydetti:

''Cilde sürülen krem, saç boyası, sprey, ruj, pudra, rimel, fondöten, saç ve vücut şampuanı, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinin içindeki maddeler, hem ciltten emilerek hem de solunum yoluyla vücuda girerek sağlığımızı etkileyebilir. Kozmetik üretiminde, izin verilen maddeler, belirtildiği miktarda ve önerildiği gibi kullanılırsa, sağlık için herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu şartların sağlanmaması durumunda ise kozmetik ürünler sağlığımıza zarar verebilmektedir.''

Sağlıkla ilgili risklerin, sadece söz konusu kozmetik ürünlerini kullananlarda değil, bu ürünlerle çalışan kuaför ve berberlerde de ortaya çıkabildiğini belirtti.

Yorulmaz, ''Hemen her alanda, organik ürünler üretmeye yönelen gelişmiş ülkeler, tamamen doğal maddelerin kullanıldığı kozmetik ürünler üretmeye başladı'' dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>