>

GÜZELLİK

Tüm Ayakların Bakıma İhtiyacı Vardır

Diyabetli kişilerin ise ayak bakımına ekstra özen göstermesi gerekir…
 
   
 
 
     

DİYABETLİ HASTALARDA

– ciltte kalınlaşma / nasırlaşma yaygındır
– duyarlılığını kaybedebilen diyabetli hastalar, ayaklarında oluşan yaraların farkına varmazlar
– yara iyileşmesi çok zordur, bu nedenle de yaraların oluşmasını önlemek en doğru yaklaşımdır.

Diyabetli hastaların, günlük ayak bakımını özenle yapmaları, cildi nemli tutarak, kurumaların önüne geçmeleri gereklidir

➢ Türkiye’de diyabetin prevalansı yetişkinlerde %7.4 olarak kabul edilmektedir. Bazı şehirlerde bu oran %12.4’e kadar çıkmaktadır.
➢ Türk Diyabet Derneği verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 5,5 - 6 milyon erişkin diyabetli hasta mevcuttur.
➢ İstatistiksel olarak diyabetlilerde ayak yarası oranı %2 – 4’ tür. Bu orana göre, Türkiye’de 150.000 diyabetik ayak yarası vardır.
➢ Bütün dünyada yaklaşık 30 saniyede bir, diyabetik ayak ampütasyonu yapılmaktadır (Değişik seviyelerde). Bir diğer istatistiksel veriye göre,diyabetik ayak yaralarının en az % 15’i ampütasyonla sonuçlanmaktadır.
➢ ABD’de diyabetik ayak yıllık maliyeti 100 milyar dolardan fazladır.
➢ Literatür verilerine göre;

o uygun hasta bakımı,
o hasta ve yakınlarının eğitimi,
o modern yara bakımı teknikleri, yara bakımı ürünlerinin yerinde
o ve zamanında kullanılması ile

ampütasyonlar %85 oranında azaltılabilir.

KORUNMA TEDBİRLERİ NELERDİR?

➢ Ayak hijyenine dikkat edilmeli,
➢ Çatlaklar oluşmasına yol açmamak için temizliğe özen gösterilmeli,
➢ Özel nemlendirici ve çatlamayı önleyecek ayak bakımı kremleri kullanılmalıdır.
➢ Ayaklar sıcak-soğuktan korunmalıdır. Örn. Diyabetli hasta kızgın kumlar üzerinde çıplak ayakla yürümemelidir, ya da yatağında ayak ısıtıcıları, termofor vb. şeyler kullanmamalıdır.
➢ Bol ya da dar ayakkabılardan kaçınmalı, diyabetli hastalara önerilen ayakkabılar giymelidir.
➢ Seçilen çoraplar ayakta aşırı terlemeye yol açmayan pamuklu vb. türden olmalı, sentetik yapı içermemelidir.
➢ Ayakta izlenen kızarıklıklar yakından izlenmeli, en küçük sıyrık, yara açılması gibi hallerde ilgili doktora başvurulmalıdır.

NEUTROGENA AYAK KREMLERİ NORVEÇ FORMÜLÜ İLE ÜRETİLİYOR


Dermatologlarla beraber geliştirilmiş, Neutrogena Ayak Kremleri ile kuruluk, topuk çatlakları ve nasır problemlerine kolayca son vermek mümkün. Neutrogena Ayak Kremleri, dünyadaki en sert ve en soğuk iklim koşullarına karşı cildi korumak için 35 yıl önce Norveç’de yaratılan özel formül ile üretilmektedir. Gliserinle zenginleştirilmiş eşsiz yapısı ile cildi sararak en kuru ciltlere anında ve uzun süreli rahatlama hissi sağlayan Neutrogena Ayak Kremleri’nin etkisi, beş yıl boyunca yapılan klinik testler ile kanıtlanmıştır. 24 saat boyunca etkili olan Neutrogena Ayak Kremleri yağlı veya yapışkan bir his vermez; özel formülü cilt tarafından kolayca emildiğinden çoraplarda kalıntı bırakmaz ve leke yapmaz.
Sağlıklı ve pürüzsüz ayaklara sahip olmak isteyenlerin tercihi Norveç Formüllü Ayak Kremleri; kuruluk, topuk çatlakları ve nasır problemleri ile başa çıkan 3 farklı seçeneğe sahiptir.

Kurumuş / Hasar Görmüş Ayaklar İçin Neutrogena Ayak Kremi:

Ciltte 10 katmana kadar aktif nemlendirme sağlayan Neutrogena Ayak Kremi, ayak üzerinde sertleşmiş, pürüzlü bölgelerin ve çatlakların oluşumunu azaltır. Ayak derisi rahatlar, düzenli kullanım ile yumuşak ve pürüzsüz yapısını uzun süre korur.

Tavsiye edilen tüketici fiyatı: 11,90TL

Çatlak Topuklar İçin Ayak Kremi:

Kullanıldığı ilk günden itibaren çatlak topuklar üzerinde gözle görülür sonuçlar elde edilen Neutrogena Çatlak Topuklar İçin Ayak Kremi, cildi fark edilir derece yumuşak ve pürüzsüz hissettirir. İçerdiği pantenol sayesinde ayakları rahatlatırken, formülündeki sodyum hiyalüronat ve gliserin ile cilde doğal nemini kazandırır. Ayrıca, cildin esnekliğini geri kazanmasına yardımcı olan allantoin içerir.

Tavsiye edilen tüketici fiyatı: 14,90TL

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>