>

KÖŞE YAZILARI | CENGİZ BABAEREN

Güneş ve Denizin Cenneti: Didim

"Altın Kumlu" plajları, yeşil ve mavinin en güzel tonlarının buluştuğu çok özel bir yer. (Cengiz Babaeren)
 
   
 
 
     

Ege Denizinin ‘’Altın Kumlu’’ plajları, yeşil ve mavinin en güzel tonlarının buluştuğu, konumu nedeniyle tarihte iz bırakan uygarlıklara tanıklık etmiş turizm kenti Didim…

Aydın’ın bir ilçesi olup, doğuda Muğla il sınırı, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış yarımada şeklinde bir sahil şehridir.
.
Didim, tarih ve kültürle birlikte altın sarısı kuma, mavi bayraklı plajlarına, tersine akıntılarla kendini temizleyebilen pırıl pırıl koylara, aynı zamanda sağlık ve spor turizm potansiyeline sahiptir.Altınkum plajının giriş kısmında elinde üç dişli yabası olan heykelle karşılaşıyorsunuz. Bu Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı olan Poseidon’ dur. En önemli silahı üç dişli yabasıdır. Bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir, hırs ve gücü temsil eder.Kültür turumuza devam ettiğimizde Didim’in girişinde ‘’Kahinler Kenti’’ denmesine neden olan bir kültürün yönettiği ve Medusa başının da yer aldıgı Apollon Tapınağı karşımıza çıkmaktadır. Apollon Tapınağı, antik dünyanın üçüncü büyük tapınaklarından biri olup sütunların heybeti insanı etkilemektedir.

Apollon, Zeus ve Leto’nun oğlu, ay tanrıçası Artemis’in ikiz kardeşi olup, mitolojide güneşin, ateşin, müziğin ve şiirin tanrısı olmakla birlikte kehanet yapan bir tanrıdır.

Apollon tapınağı, mitolojide kehanette bulunma ve olayları önceden görme yetisinin Apollon tarafından insanlara verildiğine inanılır, yöre halklarının geleceklerini öğrenme ve dertlerine çare bulma isteklerini karşılamak için kullanılmıştır.

Didim’in en önemli sembollerinden biri de Apollon Tapınağının içerisinde sergilenmekte olan Medusa heykelidir. Medusa, bir insan olarak dogdugu için yılan saçlı ve ölümlüdür, o kadar güzeldir ki tanrıçaların kıskançlıgını üzerinde toplamış, özellikle Tanrıça Athena onu çok kıskanmıştır. Tanrıları da peşinden koşturmuştur. Kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılırmış. Apollon Tapınağında da Medusa figürleri kullanılmak istenmiş, fakat tapınağın inşaatı bitmediği için bu figürler yarım kalmıştır.


CENGİZ BABAEREN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>