>

KÖŞE YAZILARI | ASLISIN

Benden Adam Olmasın

Yapılmazlar yapılmak, tabular yıkılmak, yasaklar delinmek içindir. (Aslısın)
 
   
 
 
     

Yapılmazlar yapılmak, tabular yıkılmak, yasaklar delinmek içindir. Kuzu gibi yaşamamız gerekseydi; kuzu olurduk, insan değil.

Budur, bundan böyle mottom. Bugüne kadar hiç mi yasak delmedim? Deldim elbette ama sınırlarımın katılığını fark ettikçe ezip büzesim geliyor kendimi. Zaten köşelerin içinde insan ezilip, kıvrılıyor. Kıvrılmak istemiyorum, dağılmak istiyorum öylece, sıvı gibi, akışkan olmak istiyorum.

Bana bir haller oldu, kabul. Sevdim her halimi; e- halimi de -de halimi de yalın halimi de. Aslında -e'lere, -i'lere gide gele yalın hale geleceğim. Ölürken mi ölmeden önce mi göreceğiz. Bu, bana ve kendimi tutup tutmama bağlı.

Kendimi çok tutuyorum be! Bazen bir vesileyle kameraya falan aldığında birileri; kendimi sonradan izlediğimde görüyorum bunu. Vücudumun duruşundan bile belli oluyor kendini bir kollama halinin egemenliği.

Bir akşam, eve yürürken 10-12 yaşlarında, dans kursundan çıktığı saçlarının topuzu, ayakkabıları ve kıyafetinden aşikar bir kız çocuğunun, aniden yolun ortasına atlayıp, harika bir dönüşle kendisini almaya gelen arabanın önüne uzanması hala aklımda. O zaman düşünmüştüm, asla çocukken bile bu kadar rahat hareket etmedim, böyle fütursuz olmadım, diye. İçim ezilmişti.

O kadar güzel bir sahneydi ki; sanki çok iyi bir yönetmenin en severek çektiği sahnesiydi ve ben gerçek hayatta bunu izleme şansına erişmiş birisiydim. Gözlerimden ve aklımdan çıkmasın diye sarıp sarıp baştan oynatıyorum o sahneyi.

Neyse işte, tutulmuş ay gibi bir yanın kararırsa; ışığın hiç yansımaz ki etrafa? Oysa dolunayda, gece ayın ışığıyla her yer nasıl pırıldar, denizin üzerindeki ışık oyunları insanı büyüler, yeryüzündeki her nesne başka görünür göze.

Kurt kadın olacağıma; dolunay olurum, içim ışıldar.
Sessiz ve mağrur dururum, varsın kurtlar bana ulusun.

Şarkı dinleyin- Ete Kurttekin - Benden adam olmaz


ASLISIN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>