>

KÖŞE YAZILARI | ASLISIN

Kontrol Kalemleri

Yolun kenarında duran kedi, yere oturmuş, ayağını kaldırmış poposunu yalamak üzere başını eğiyordu ki... (Aslı Temiz)
 
   
 
 
     

Yolun kenarında duran kedi, yere oturmuş, ayağını kaldırmış poposunu yalamak üzere başını eğiyordu ki; caddeden geçen arabanın gürültüsüyle bir an mahallenin meraklı kadınları gibi, yaptığı işi bırakıp, ayağı havada, yola baktı.
Duruşu, temizlenmesi, kendi cinsinden canlılar için gayet normal olduğundan, nerede olduğuna bakmasızın, ulu orta poposunu yalama özgürlüğüne sahipti.

Bazen rüyamda herkesin ortasında, soyunduğumu ya da çişimi yaptığımı görürüm ve o an duyduğum utançla alarm çalmış gibi uyanırım. Kontrol mekanizmaları rüyamda bile izin vermez o utancı kendime yaşatmama.

Bir arkadaşım, kontrol kalemi yuttuğundan şüpheleniyordu bir zamanlar. Küçük kontrol kalemleri var piyasada. Kimisi evdeki düzeni sağlamakla ilgili, kimisi aşk meşk işlerinden sorumlu, kimisi ahlaki konularla ilgileniyor, kimi iş hayatının piri.

İnsanlar, bunlardan bir veya birkaçını yutuyor ve o andan itibaren en ufak bir sınır dışı harekette DAAT DAAT DAAAAT!!! diye uyarı alıyorlar. Böylece hep çizginin içinde, kendi belirledikleri kurallarla hareket edebiliyorlar.

Mesela, sokağın ortasında, kulağındaki şarkıdan esinlenip, yanından geçen güzel kadının elini tutup, şöyle bir döndürüp, yoluna devam edemiyor.

Başkasının yıkadığı bardaktan su içemiyor, evde her şeyi hep aynı düzende saklıyor.

Sokakta kendisine gülümseyen güzel gözlü adama gülümsemek yerine, başını önüne eğip, içinde kalanla yürümeye devam ediyor.

Küçük kontrol kalemleri kusmak istiyorum!


ASLISIN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>