>

KÖŞE YAZILARI | BEYZA BAŞAR

Güçlüdür Kadın

Ne kadar kolaydır bir kadını incitmek değil mi? (Beyza Başar)
 
   
 
 
     

Ne kadar kolaydır bir kadını incitmek değil mi ? Bir söz, bir bakış yeter bazen. Hele de hiç ummadığı, beklemediği birinden, en güvendiği anda geliyorsa hamle, paramparça oluverir yüreği.

Kolaydır üzmek, ağlatmak kolaydır… Ama yıkmak …Bir kadını yıkamazsınız!... Güçlüdür kadın, annelikten alır gücünü, dağılsa toparlanır, düşse kalkar. Güçlüdür kadın, yeri gelir kimseye göstermez gözyaşlarını, yeri gelir sabaha kadar savaşır geceyle de yaralı ama galip ayrılıp kalkar yatağından.

Yola çıkmış bir kadını döndüremezsiniz yolundan, gitmeye karar vermiş bir kadına dur diyemezsiniz, ne bitirdiğini başlatabilirsiniz, ne başlattığını bitirmeye gücünüz yeter.Narin görünüşünün aksine öyle güçlüdür ki, tahmin bile edemezsiniz…

Bir kadın ne zaman dağılır bilir misiniz? Evladıyla sınandığında… Dayanamayacağı tek acıdır bu, kabullenmeyeceği tek gerçektir. Değil yokluğu,acısı,özlemi, uzakta ağlayan sesi bile yeter… En büyük korkusudur canının parçasına zarar gelmesi. En büyük kabusudur ayrılıkların en acısı.

Bir canlıyı incitmeyi aklına bile getirmeyen bir anneye bakın,yavrusunun canını yakana nasıl da panter kesilir, nasıl da savunur kendi için yapamadıklarını.

Güçlüdür kadın, anneler güçlüdür…O küçücük elleri avuçlarına alınca herkesten daha güçlüdür. Yeter ki yanında, yuvasında olsun evladı, elbet halleder her şeyi. Yeter ki sevildiğini bilsin, istendiğini, varlığı için şükredildiğini bilsin, güvensin ,güvenebilsin o küçücük can… Bir tarafı eksik bile kalsa , kolu kanadı düşmesin, annesinin yüreği hep onun için atacak, hep onun için nefes alacak, bundan emin olsun…

Ne kadar kolaydır bir kadını incitmek değil mi? Hayallerini yıkın yeter, güvenini sarsın, yalan söyleyin, ihtiyacı olduğunda dönün sırtınızı, yeter can yakmaya. Can yakmak başka ,can almak bambaşka… Çocuğuna dokunmayın bir kadının, bir annenin yavrusuna dokunmayın.

Kimse kalkamaz bu ahın altından, hiç kimse taşıyamaz bir annenin feryadının ağırlığını. Kolaydır bir kadını incitmek,kolaydır da …sonrası çok zordur çok…

Bakın ayrılan çiftlerin çocuklarına, bir zamanlar aynı yastığa baş koyulan adamların can yakma yoludur evlat. Bilirler ki dayanamaz anneler gözyaşlarına, bilirler ki güçlerinin yetebileceği tek yerdir artık ,hiç acımadan kullanacakları tek silahtır. Bilmezler ki anneler çok güçlüdür, nerede olsa yeter gelir ağlayan yavrusunu almaya, bilmezler ki taş taş üstünde bırakmaz bir zarar gelse canının parçasına.Bilmezler ki kırdıkları küçücük kalplerin intikamı da çok büyük olacaktır…

Kolaydır üzmek, ağlatmak kolaydır.Gülümsetebilmektir önemli olan, başarabilmektir bir kadının ,bir annenin gücüne güç katarak destek olmayı. Önemli olan, o küçücük ellerden tutabilmektir yollar ayrı da olsa.Kırmadan, incitmeden,usulca uzlaşabilmektir.

Anneleri evlatlarıyla sınamayın yeter…

Sevgiyle kalın

Beyza Başar
beyzabasar80@yahoo.com


BEYZA BAŞAR

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>