>

KÖŞE YAZILARI | DAMLA AKBAŞ

Hızlı ve Sağlıklı Zayıflamak

Bikini çanları çalıyor duymuyor musunuz? (Damla Akbaş)
 
   
 
 
     

Kışın yedik içtik Allah arttırsın ama gideceğiniz yere sizden önce göbeğiniz gidiyorsa bu gidişata dur demenin tam vakti. Bikini çanları çalıyor duymuyor musunuz?

Mart da geldiğine göre ilkbahar’a resmen girmiş bulunuyoruz. Kışın aldığımız o sevimsiz kilolardan nasıl kolayca kurtulabiliriz ve benim hayatıma giren Bikram Yoga hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağım.

*Küçük bir fil yavrusu gibi su için. Bu nereye giderseniz, naparsanız yapın ilk kural. Günde 2.5 litre su içmemiz gerekiyor. Fakat 2.5 litreyi 2 saatte içmenizin size ve vücudunuza hiç bir yararı yok, bunu da bilin.

*Her ne kadar anneler, “Otur evladım, öyle ye.” desede siz arada bir ayakta yiyin. Böylece daha az yiceksiniz.

*Hareket edin. En güzel ve zahmetsiz spor açık hava yürüyüşüdür. Evinize bir durak önce inin.Daha sonraları isterseniz 2 durağa çıkarırsınız. Hem kendinizi iyi hissediceksiniz,hemde vücudunuzdaki farkı görüceksiniz : )

*Canınız tatlı istediğinde çikolata yerine kuru meyveler (kayısı, incir), acıktığınızda ise taze kuruyemiş yiyerek kendinizi bir süre tok hissedebilirsiniz. Üstelik enerji vermesi de cabası.*Etrafınızdaki insanları da sağlıklı yaşam konusunda yönlendirin. Böylelikle sizi caydırmak isteyenleri ortadan kaldırmış olursunuz.

*Dışardan yemek yemeyi azaltın. Evdeki yemeklerinizde tuzunu, yağını kendiniz ayarlarsınız ve aşırı olan her şeyden arınırsınız.

*Uykuyu hepimiz severiz ama düzenli uyku metabolizmanızı hızlandırır. 7/8 saat sürekli uyku ideal.

*Yeşil sebzelere dolabınızda yer açın. Patates ve bezelyeyi baya baya azaltın. Pirinç pilavını azıcık özlesek bence hiç bir şey olmaz : )

*Size bol gelen, salaş kıyafetler yerine, dar hatlarınızı çıkaran kıyafetler giyin. Kusurlarınızı görürseniz, istikrarınız sürer.

*Kahvaltı en önemli öğündür.Mutlaka minik bir ayı yavrusu gibi kahvaltı yapın.

*Porsiyonlarınızı küçültün. Tabağınızdakileri bitirmek zorunda değilsiniz.

* En kötü alışkanlık televizyon veya bilgisayar başında bilinçsiz yemek yemek. Düşünmüyoruz ve karnımız gerçekten aç mı bilmeden yiyoruz. Bu çok tehlikeli, buna son verelim. : )Gelelim benim yeni tanıştığım Bikram Yoga’ya. Bikram Yoga, mekanın 40 derecede ısıtıldığı, terleyerek vücudunu yeniden şekillendirme ve toksinlerden arınma odaklı bir yoga türüdür.

Ve baştan söylemeliyim ki hiç de kolay değildir. Bikram Yoga’ya başlamayı düşünüyorsanız, sıvı olucağınızı göze almanızı tavsiye ederim. Ben sıcak seven biri olarak bunu söylüyorsam, sıcağı sevmeyenlerin kesinlikle başlamalarını önermiyorum. Başka spor bulun.

Homo Sapiniens ve sıcak bir araya gelince tabi ki biraz koku olması normal. İlk derste biraz miğdem bulandı kokudan ne yalan söyleyeyim. Bunun için benim yaptığım salaklığı yapmayın ve günün son dersine gitmeyin. Bütün gün odada kalan terleri koklamak zorunda kalmazsınız.Hocalar çok yardımcı olmuyorlar hatta bırakıyorlar siz yapıyorsunuz. Onlar sadece sözle anlatıyorlar.

Tüm dünyadan katılım olduğu için ingilizce bilmiyorsanız zorlanabilirsiniz. Bikram Yoga da kolay olan tek şey; yaptığınız hareketlerin hiç değişmeyecek olması.

İlk gün hangi hareketleri yapıyorsanız, bir yıl sonra da aynı hareketleri yapacaksınız. Aradaki fark hareketi doğru yapışınız,esnekliğiniz ve duruşunuz olucak.Ben plates yapan biri olarak Bikram Yoga’yı pek sevmedim. Bikramın en güzel yanı 90 dakika da 900 kalori yakıyor olması. Derslerimi yarıda bırakıp platese döndüm ama yarın ne yaparım cidden belli olmaz : )

Şimdilik herkese Namaste : )


DAMLA AKBAŞ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>