>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Deniz Kantar

20 Yaş Dişleri Hangi Durumlarda Çekilir?

Gömülü diş nedir ve çekilmeli midir? (Diş Hekimi Deniz Kantar)
 
   
 
 
     

Daimi dişlerin 12 yaş civarında sürmeleri tamamlanır. Fakat bu yaştan sonra bir de 20 yaş dişleri vardır ki bunlarda 20 yaş civarında çıkarlar. Alt ve üst çenede ikişer tane olmak üzere toplam 4 tane 20 yaş dişimiz vardır.

Sürme yaşı tamamlandığı halde ağızda yerini almamış kemik içinde ve yumuşak doku (dişetinin içinde) altında bütünüyle veya kısmen kalmış olan dişlere gömülü diş denilmektedir.

Gömülü diş deyince aklımıza ilk olarak 20 yaş dişleri gelmektedir. Ama sadece onlar gömük kalmaz bazen kanin (köpek dişi) dişler, küçük azı dişler ve yan kesici dişler de gömük kalabilir.

Çene ve dişler arasındaki büyüklük farkından dolayı bazen dişlerimiz çenede yer bulamaz ve süremezler. En sık gömük kalan veya süremeyen dişler 20 yaş dişleridir. Bazen de yer bulsalar da yamuk sürerler yani normal doğrultusunda değil de yanağa doğru veya dil tarafına doğru sürerler. Sürme sırasında da yer bulamadıkları için önündeki dişlere baskı yapmaya başlarlar hem ağrıya neden olurlar hem de zamanla dişlerin çapraşık hale gelmesine sebep olurlar.Yamuk süren 20 yaş dişleri yerlerini düzgün alamadıkları için fırçalamada da tam olarak temizlenemezler ve zamanla çürümeye başlarlar. Hatta onların çürümesi sonucu, önündeki sağlam diş de çürüyebilir.

Yarım sürmüş 20 yaş dişleri de vardır. Yani dişin bir kısmı ağızda görülür geriye kalan kısmı ise dişetiyle örtülüdür. Bu durumda da dişetinde şişlik, ağız açıp kapatırken zorlanma ve yanakta dolgunluk hissi, ağızda kötü kokuya neden olurlar.

Ayrıca dişlerin yanağa doğru yamuk sürmesiyle çiğneme sırasında yanağımızı da ısırmamıza neden olur.

İkinci sıklıkta da kanin ( köpek diş ) dişler gömük kalabilir. Zamanında çekilmemiş bir süt dişi yüzünden veya çenelerin darlığı yüzünden gömük kalabilirler.

Belirttiğimiz tüm olumsuzlukları gidermek mümkündür. Ayrıntılı bir ağız muayenesinden sonra panaromik ( tam çene röntgeni ) film çekilir ve dişin çene içindeki pozisyonuna bakılıp planlama yapılır. Operasyondan önce duruma göre antibiyotik başlanır iltihap kurutulur, lokal anesteziyle çene uyuşturulur ve ağrısız bir şekilde diş çekilir sonrasında hastaya dikkat edeceği durumlar anlatılır. Yaklaşık 1 hafta içinde operasyon bölgesi iyileşir.

Düzgün çıkmış ve diş dizisine herhangi bir olumsuzluğu olmayan 20 yaş dişleri çekilmez sadece sorun teşkil edenler veya ileride sorun çıkarabilecek durumda olanlar çekilir...

Web: www.primadentist.com.tr


Diş Hekimi Deniz Kantar
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>