>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Deniz Kantar

Beyaz Dişler Sizin de Hakkınız

Estetik Lamina Porselenler ve Beyazlatma Yöntemleri (Diş Hekimi Deniz Kantar)
 
   
 
 
     

Kim güzel bi gülüş istemez ki! Güzel ve sıcak bir gülüş karşımızdakini etkilemenin en etkili yoludur. Fakat kötü görünen, koyu renkli dişler hem iş hem sosyal yaşamımızı olumsuz etkiler. Güzel bir gülüş için sağlıklı dişlere sahip olmak herzaman yeterli olmaz.

Hastalarımız çoğunlukla rahat gülemediklerini fotoğraf çektirirken bile elleriyle ağızlarını kapattıklarından şikayet ederler. Bazen sadece dişlere yapılan küçük müdahalelerle daha rahat ve güzel gülüş elde etmek mümkün.

Öncelikle dişlerin varsa çapraşıklıkların giderilmesi, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, dişlerin şekil ve renk bozukluklarının düzeltilmesi, gülme sırasında fazla görünen dişetlerinin kesilmesi veya gülme sırasında hiç görünmeyen dişlerin görünür hale getirilmesi ile doğal ve estetik bir gülüş elde etmek mümkündür.Hangi sorunlara ne tür tedaviler uygulanabilir?

Tabiî ki buna en doğru cevabı hastanın ağız ve diş yapısını, yüz şeklini gördükten sonra diş hekimi karar verecektir. Hastanın istekleri de göz önüne alınarak tedavi planlaması yapılır.

Dişler arası boşlukları, ufak tefek şekil bozuklukları dişleri kesmeden estetik kompozitlerle bir seansta kapatılıp düzgün ve doğal diş şekli verilip kişinin gülüşü iyileştirilebiliyor.

Eğer dişlerde çok fazla çapraşıklık, çürük dişler nedeniyle fazla madde kaybı, minede aşırı miktarda aşınma varsa lamina porselenleri tercih ediyoruz. Bu yöntemde dişlerden çok az miktarda aşındırma yapılarak ölçü alınır hastanın gülüş çizgisine dudak yapısına, yüz hatlarına ve tabiî ki istekleri göz önüne alınarak takip eden randevuda dişler takılır.

Bazen dişlerin renkleşmesinden şikayet eden hastalarımız olur. Renkleşmelerin nedenlerine gelince yaşlılık, kahve, çay, kola, sigara gibi leke yapıcı maddelerin kullanılmasın, travma sonucu sinir dejenerasyonu oluşmuş dişler, aşırı flourid kullanımı ve tetrasikline kullanılması sonucu dişlerde renk değişikliği olur. Sadece dişlerin renginden şikayet eden hastalara beyazlatma yapılır. İki yöntemi vardır, birincisi ofis uygulamasıyla yani muayenehanede bir seansta ışın sayesinde dişler 45 dakikada beyazlatılır, ikincisi ise evde bizim hazırladığımız kalıpları kullanarak günde bir saat takarak 1 hafta içinde istenilen beyazlık elde edilir.

Bazen dişetlerinin iltihaplı olması dişlerin de kötü görünmesine neden olur. Bir seansta yapılacak diştaşı temizliğiyle kötü durumu düzeltmek mümkün.

Tüm bu yöntemleri ağrısız şekilde yapmak mümkün ve günümüz teknolojisiyle kısa sürede bitirmek de mümkündür..

Web: www.primadentist.com.tr


Diş Hekimi Deniz Kantar
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>