>

KÖŞE YAZILARI | DİZİ KRALİÇESİ

İstanbullu Gelin

Evet, herkes "İstanbullu Gelin" i konuşurken benim yazmamam olmazdı. Doğal olarak "yazıyorum" (Dizi Kraliçesi Yazıyor)
 
   
 
 
     

Ey, televizyon camiası, ey dizi film yapımcıları, ey dizi fanatikleri, en yeni fenomen dizimiz hepimize hayırlı, uğurlu olsun.

Cuma akşamları artık gelin-kaynana-görümce üçlemesi, kıskanç kardeş, ağabeyimin aşkı, anne-oğul mücadeleleri, geçmişten gelen anılar/aşklar, en önemlisi yeni dönem "haremde" çekişme mücadeleleri ve Hürrem Sultan entrikalarına kavuşturacak bizi. Bize de izlemek düşecek elbette. Bir çok klişe, mükemmel oyuncu kadrosu, mükemmel kostüm-dekor, başarılı sahnelerle beslenince, yani dizi zengin bütçeli olunca sonuç da izlenebilir oluyor. Ne Faruk'un kardeşlerinin "amcası" gibi durması, ne de kızımızın teyzesinin eski aşkı çıkabilir endişesi(!) burada önemli bir konu elbette. Senaryoda diyaloglar da güzel oturuyor. İlk bölümde tüm hikaye izleyiciye aktarıldı. Teyzeden gelecek hikayeye izleyici kitlendi:) Falcı kızın söylediği "yılan"ın "İstanbullu Gelin" değil, "Bursalı kız" olduğu anlaşıldı. Daha ne olsun? Yapımcı yine çok karlı bir işe imza atıyor. Tebrik ederim. Bir de yayınlandığı kanal itibariyle şanslı bir dizi, lütfen kabul edelim. (evet, iltifat ettim:))

Bu hafta en başarılı ve en "faydalı" dizi yine Hayat Bazen Tatlıdır oldu. #şiirsokakta yazıp ne kadar şahane şairimiz varsa satırlarını dizi repliği yaptılar. Hele Cemal Süreyya şiirlerinden alıntılar bizi mest etti. Turgut Uyar dediklerinde yemin ederim heyecanlandım:) Hayat Hoca' nın öğretme metotları her ne kadar "hayal" olsa da-doğal olarak, zira o bir dizi-, tüm genç-yaşlı, herkes izlese diziyi, TV ve de güçleri yadsınamaz diziler üzerinden tabana hitap eden kolay öğrenme de yerini bulmuş olur. Hele de diyaloglar içine döşedikleri sosyal sorumluluk projeleri sebebiyle kendilerini ayakta alkışlıyorum. Ben ve benim çevrem kıymetli Gani Müjde'ye çok, çok teşekkür ediyoruz.

Komedi dizilerinde şu an zirvede olan No:309 zaman zaman az güldürüyor doğru, ama dizideki anneler bir harika. Songül Hanım, siz ne güzelsiniz. Tüm sahnelerinizi özellikle, kaçırmadan izlediğimi tekrar belirtmek isterim. Bu hafta öğretmen adaylarının atanması konusunu ve kadının kocası kim olursa olsun çalışması gerekliliğini işlediğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum. Belli ki önümüzdeki bölümlerde Lale'nin çalışmak için vereceği güzel bir mücadelesi olacak. Umarım başarılı olur ve benzer şekilde evlerinde çocuk bakıp kariyerinden(aslında kariyer demek ne kadar doğru? ülkesine faydalı olmak, bir çocuk eğitmenin vatan borcu olduğu unutuldu mu?) uzak kalan tüm kadınlarımıza yol gösterecek, eşlerini ikna edecek sahneler yapılır diye umut ediyorum.

İlk fırsatta izleyeceğim yeni dizi ise "Yeni Gelin". Zamanında izleyip sizlerle paylaşamadığım için üzgünüm. Yatırımcısı için karlı bir iş olacağını düşünüyorum. Fragmanları dahi beni güldürmeyi başardı.

Aşk ve Gurur da aynı kanalın prodüksiyonu olunca, söz konusu yıldız dizilerde pazar payı arttırma planlarında iyi seçimler yaptıklarını söylemek mümkün.

Ne dersiniz? Diziler üzerinden izleyenler ile buluşmak ve fikirler aktarmak keyifli değil mi?

Bizde mi bir dizi yapsak?

Biz dizi yapsaydık nasıl bir konu olmalıydı? Siz en çok hangi diziyi beğeniyorsunuz?

Bana yazarsanız çok sevinirim.

Haftaya Bursa'dan İstanbullu Gelin konağından yazacağım. Sizi de beklerim efendim.

Not: Nihan ile Kemal sahneleri pek bir güzeldi. Hakkını vermek lazım. Hilal Saral ne güzel anlıyor kadın fantazi dünyasından:)

Bana ulaşmak için:
Dizi Kraliçesi
dizikralicesi@cosmoturk.com

 


DİZİ KRALİÇESİ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>