>

KÖŞE YAZILARI | DİZİ KRALİÇESİ

Kız Gibi Değil Oğlum

Her girişim cesaret içerir ancak her cesur hareket başarıyı getirmez. (Dizi Kraliçesi Yazıyor)
 
   
 
 
     

Ay Yapım'ı yeni bir işe imza atma başarısı (cesareti demiyorum. Zira zaten her girişim cesaret içerir ancak her cesur hareket başarıyı getirmez. Onlar başarmış bence) için tebrik ederek başlıyorum. Zira bu dizi sayesinde öncelikle kanalı kazandı. İlk defa puhutv'yi izledim. Fi'yi okumamıştım. Okumaya karar verdim. Demek yazar da kazandı. Güzel.

Fi

Başarımız en büyük düşmanımız diyen Can Bey "Kim olacağını seçebilirsin ya da en azından kim olmayacağını" diyerek başlıyor anlatmaya... İlgimi çekti, izlemeye devam ettim.

Yönetmen Mert Baykal’ı da tebrik ediyorum. Azra Kohen’in çok satan “Fi-Çi-Pi” üçlemesinden Nüket Bıçakçı tarafından senaryolaştırılmış başarılı bir dizi olmuş. Taş Kışlayı'yı hiç böyle görmemiştik. Oyuncu kadrosunda bir gram yağ olmaması en ince ayrıntı bence:)


"Kız Gibi Değil Oğlum"


Sevgili Ahmet Amca,

Kadir'e ya kız gibi ya kereste gibi derken sözlerinin nereye gittiğinin farkında olmadığını biliyorum. Oysa; Kısa bir süre önce çok başarılı bir kampanya yapıldı. Kız gibi tanımlarını tamamen değiştiren, güzelleştiren, kız olmayı yeniden gururla taşınabilecek bir hale getiren çok kıymetli bir kampanyaydı. Sonra bir dizide nasıl ve neden olduğuna bakılmaksızın sevilen karakterin ağzından kız gibi yine hakaret olarak kullanıldı. Hataydı. Daha kötüsü fark edildiğini sanmıyorum.

Sevgili Kadir,


Ne güzelsin sen. BJK'ya da ne çok yakıştın. Sevdasının arkasında duran her adam gibi adamsın, cansın, güzelsin. Bu karakter herkesin kalbinde taht kurar, ancak... Ancak senin çocuksu cesaretin sizin gibi semtlerde "erkeğin elinin kiri, kadının alnının karası" olur, farkında mısın? Büyü biraz diye bağırmak istiyorum sana.Diyaloglar şahane, duygularını ifade şekli insanın içini eriten cinsinden ancak...

Ve bir yıldız kayar, meslek etiğini eskisi kadar umursamayan davalar alan Murat ruhunu satmaya hazır hale gelir, şeytan kazanır. Bu dizide şeytan belli. Evet dizi "Aşk ve Gurur"


İstanbullu Gelin


Ey Faruk, sevdiceğinin önünde sen gibi olup gözyaşlarını saklamayıp, annene rağmen aşkına sahip çıktığında bir çok güzelliği temsil ettiğini biliyor musun?

Ey Faruk, annenin geçmişini hunharca kullanıp seni sırtından vurduğu sahnede kalbini tuttuğunda kim bilir kaç kalbi kırık, geçmişe gömük, vazgeçmiş, eskimiş kalbe ayna oldun, biliyor musun?

Bu senaryoyu yazan hassas kalpli insan, ne güzel bir karaktere imza attığının farkında mısın? Oh, nihayet güçlü bir erkek profili diyor insan. Örnek olsun istiyor. Önceki bölümlerdeki haydutluklar da yok artık. Faruk tatlı sert ama kaba değil. Aşık ama saplantılı değil. Güzel. Böyle kalır umarım.

Osman, favorim.

Faruk'un odası kaliteli, zengin, zevkli. İç mimarı tebrik ediyorum. Görüntü yönetmeni eminim evin dışına çıkınca çok sevinmiştir. Mezarlık sahnesi şahaneydi.

Mevlit sahnesi de. Süreyya'nın gel gör beni aşk neyledi yorumu, daha iyi olur muydu? Evet. Ama olmuş. Güzel olmuş...

Meşhur doktor hanım geliyor şimdi diziye. Heyecanla bekliyoruz doğal olarak. Geçmiş sahneleri güzel olmuş. Görüntüyü flulaştırmak akıllıca. Güzel çözüm, tebrik ediyorum. İtiraf ediyorum, yeni bölümü heyecanla bekliyorum.


"Kalp yerine para kasaları var!" Bu replik komedi filminde komik dramda acımasız değil mi sizce?


No:309


Kurye ile gelen çiçek, oyuncak. Oyuncakta vur bana hoşuma gidiyor sesi.

Komik mi şimdi? değil bence. Şaşırdım hatta.

Kurye komikti ama. Bazen acemilik, samimiyet komik oluyor, güzel oluyor.
Songül Hanım'dan inciler: "Adam adamdır olmasa pulu, merkep merkeptir olsa da çulu" dedi, ne güzel dedi:)

Ailecek televizyon karşısında oturup kanaldan kanala geçişlerinde aralarındaki diyaloglara çok güldüm. Hele penguene bak deyip ardından ağlaması, komikti.

Songül Hanım'ın prensiplerini seviyorum. Şimdi de zengin istemiyor ya kızları için. Neredeyse tüm diziler zengin erkek pazarlarken Songül Hanım'ın insani kriterleri merkeze alan anne tavrı örnek olarak alınsa, çoğalsa diyorum.


Fazilet Hanım'ın Kızları:

Bir köşe yazarı Fazilet Hanım için cesur yazmış. Çocukları için hak arayan gibi diziyi ve verdiği mesajı anlamadığı pek belli yanlış yönlendirmeli yorumlar... Demek dizi yazmak için izleyip anlamak gerekmiyor diye düşündürdü bana... Oysa; Fazilet Hanım "parası olan adamın yaşı olmaz" diyebilecek kadar basit, "gıcığı olan gargara yapsın" diyecek kadar çirkef bir karakter. Yazan böyle bir karakteri hayatta tanıyorsa kaçsın ondan. Kızı öyle güzel tanımladı ki annesini: Fazilet Hanım'ın matematiği: dört işlem: güzellik, para, özentilik, fırsatçılık,

Kara Yazı

Listemdeki yeni dizi. Henüz olmamış. Ama tutacaktır. Adında kara olunca tutuyor diziler:))

Kudret'in Kudreti:

İçerde'nin kadrosu en iyisi. Kimse kusura bakmasın. Ne zaman izlesem büyüleniyorum. Ve Mert Komiser'in derhal Holywood tarafından keşfedilmesi lazım. Kime yazsak, ne söylesek, bu genç adama nasıl destek olsak da ünü dünyaya yayılsa. Çok başarılı zira. Hastasıyız:)

Kara Sevda


Nedir bu komiser sahneleri? Komik mi? İlginç mi? Diziyi iyice gerçek dışı kılmanın kime ne faydası olur? Böyle mi seviyor izleyici? Hayır, hiç sanmıyorum.

Komiseri onaylamasam da "benim olduğum yerde kanın mavi değil!" repliği güzeldi.

Yeni Gelin

Kaan Ağa'dan: "İnsan bir kere aşık oldu mu ya kalbini söküp atacak ya da kalbinin dediğini yapacak" güzeldi.

Ağabeyin kardeşi ile sır paylaşması sonra kardeşin o sırrı Yeni Gelin'e satması. Kötüydü. Yakışmadı.

Ortanca "kuma" Ayşe, nerede ne oynasa giderim. Supersiniz. Tebrik ederim.

Kıymetlim Hayat Bazen Tatlıdır'dan özel bir bilgi; ülkemizde 101 milyon ekmek yapılıyor, 95 milyon tüketiliyor, 6 milyon çöp oluyor. Açların sayı karşılığı ise can yakıyor. Ormanın içinde yürürken bir öğrenci Hayat Hoca'nın çantasını almaya teşebbüs etseydi -Hayat Hoca olmaz dese bile- sanki güzel olurdu. Fazla öğreten olmaktan mı çekiniyorsunuz? Oysa öğretirken çok tatlısınız.

Bu hafta mimarlı, doktorlu, avukatlı koca bir masada iki dizi için 'izlememen büyük kayıp' eleştirisi aldım. Birisi Cesur ve Güzel, diğeri Bodrum Masalı. Bu konuyu düşüneceğim. Cesur ve Güzel'e tahammül edemeyebilirim ama Bodrum Masalı'nı başında izliyordum zaten. Şimdi dönsem çok kısa zamanda (belki 10 dakika) tekrar konuya hakim olabilirim.

Erkek Oyunculara Öneriler: Oynadığınız role uygun bir görüntü için tırnaklarınızın cilalarını silin!
Ve sevgili senaryo yazarları: Sizler belli ki duvar ustası tanımamışsınız şimdiye kadar. Şantiyede(inşaatta) çalışan bir ustanın ellerini hiç görmemişsiniz. Sizinle bir gün geçirip bir iki şantiye gezmenize yardımcı olabilirim.

"Sesinde ne var biliyor musun?
...Söyleyemediğim sözcükler var." Cemal Süreyya


DİZİ KRALİÇESİ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>