>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Sıkılaşmak İçin Pilates Yapın

"Sporun Ritmi" isimli köşemde her onbeş günde bir yeni yazılarımla birlikte olacağımın
 
   
 
 
     

Siz hanımları ve hatta beyleri yakından ilgilendiren önemli yazıya başlamadan önce sizlerle bir spor adamı, ama asıl işi bir spor Bilimcisi, Akademisyen olarak "Sporun Ritmi" isimli köşemde her onbeş günde bir yeni yazılarımla birlikte olacağımın mutluluğunu paylaşmak istiyorum.

Spor ve spor bilimi ile ilgili her konuyu birlikte paylaşacağımız köşemizde, köşemizde diyorum çünkü aynı zamanda sizlerden gelen mailler doğrultusunda merak ettiğiniz sorulara da ya konulara da yine buradan sizlere yanıt vermeye çalışacağım. Bana göndereceğiniz her maili dikkate almaya çalışacağım. Çünkü okuyucunuzla aranızda bir sinerji oluşturabiliyorsanız varsınız demektir. Buda okuyucunuzu dikkate almaktan geçiyor. Bugünkü köşe yazarlarının yetişemiyorum bahanesiyle yaptıkları en büyük hatanın da bu olduğunu düşünenlerdenim. Her neyse;

Uzun bir birlikteliğe hazır mısınız? Hadi o zaman kahvelerinizi yudumlayarak keyifle okumaya başlayın.

Pilates, kasları kontrol etmek ve vücudu sıkılaştırmak için yapılan bir egzersiz şeklidir. Pilates yaparken genellikle karın ve sırt kaslarımız ağırlıkta olmak üzere vücudunuzun hemen her bölgesi etkili bir şekilde çalışmaktadır.

Pilates’le vücudun denge kontrolünün artmasından tutun, eklem hareketliliğinin artmasına ve kuvvet ve esneklik kazanıp kasların uzamasına kadar birçok faydalarını görmeniz mümkündür.

Özellikle yazın iyice yaklaştığı, kendinizi havuzun, deniz ve güneşin kollarına sere serpe bırakacağınız günlerinde iyice yaklaşmasıyla giydiğiniz bikinilerden göbeğin ortaya çıkması, gece kıyafetlerinin küçük gelmesi bayanların en büyük kâbuslarındandır. İşte Pilates tam bu noktada devreye giriyor.

Düzenli olarak haftada en az üç gün, uzman bir pilates eğitmeni kontrolünde yaptığınız pilates egzersizleri sayesinde kısa zamanda çok etkili sonuçlar alacağınız şüphesiz. Spor salonlarında grup egzersiz derslerine girerek yaptığınız pilatesin de muhakkak olumlu bir etkisi bulunmakta ancak kişisel yardım alarak başınızda bir eğitmenle çalıştığınız takdirde bu süre kısalmakla beraber daha etkili sonuçlar alacağınızda garanti. Çünkü "Personal Trainer" diye tabir edilen özel eğitmen eşliğinde çalışmak, çalışma sırasında hareketleri kontrollü bir şekilde yapacağınız için size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise, eğitmeninizin kim olduğudur. Pilates doğru yönlendirmelerle ve uzman bir eğitmenle yapıldığı taktirde iyi ve doğru sonuçlar vermektedir. Ayrıca uzman eğitmenle çalışmak bırakın doğru sonuç almayı, sizi ileride oluşabilecek birçok sakatlıklarından da koruyacaktır. Çünkü spor doğru yapıldığı zaman yarar sağlamaktadır.

Bununla birlikte, spor merkezlerine üye olmayı düşünenlerinde ve bu merkezlerde grup egzersiz derslerine katılmayı düşünenlerinde yine dikkat etmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi üye olmayı düşündüğünüz spor merkezinin seçimi. Ülkemizde isim yapmış çok iyi spor merkezleri olduğu gibi maalesef insanların itiş tıkış edilip grup egzersiz derslerinin yapıldığı spor merkezleri de bulunmaktadır.

Sizin burada dikkat etmeniz gereken öncelikli konu havadar ve spor yapmaya elverişli bir ortamın olması, hijyene önem verilmesi ve güler yüzlü personel. Çünkü bazı spor merkezlerinde her şey kişiyi üye yapana kadardır. Sonrasında parayı peşin ödediğiniz için çok önemsenmiyor da olabilirsiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, egzersiz yaptıran eğitmenlerin alanlarında uzman olmalarıdır. Çünkü size ders verirken uzmanlaşan egzersiz eğitmenleri, sağlığınız açısından tehlike oluşturmaktadırlar.

Bu nedenle spor merkezlerini tercih ederken derslerine gireceğiniz eğitmenler hakkında da mutlaka bilgi edinmenizi öneririm. Pilates sağlık açısından önemli bir egzersiz şekli olduğu gibi yanlış yaptırıldığında ise ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Spor salonlarını tercih etmeyenler ise evlerinde özel ders alarak pilatesi ev ortamında da yapabilirler. Üstelik özel ders saatleri de sanıldığı kadar uçuk rakamlar değil. Ders saati başına ödeme yapabildiğiniz gibi haftada üç günden aylık on iki saatlik paket programları da satın alabilirsiz. Genelde ders saatleri ise 75 ila 150 lira arasında değişmektedir. Bu farkların oluşması ise evinize gelen eğitmenlerin ulaşım mesafesine ve program yoğunluğu gibi çeşitli nedenlere göre değişiklik göstermektedir.

Evde özel hoca eşliğinde pilates yapmanın size ne gibi yararları olacağı konusuna gelirsek. Birincisi özel eğitmen size ihtiyacınız olan çalışma programını hazırlayarak bu programdaki hareketleri doğru olarak yapmanızı sağlar. Ayrıca sabahları erken kalkıp güne erken başlayarak ya da akşam iş çıkışı kendinizi İstanbul trafiğinde boğuşarak spor merkezlerine taşımak yerine, evinize gidip gerekli hazırlıklarınızı yapıp eğitmeninizin gelmesini bekleyebilirsiniz. Ders iniz bittikten sonrada evinizde kendinize ayıracak fazladan zaman kazanarak dinlenebilirsiniz.

Son olarak pilatesle ilgili olarak sizlere minderde yapılan pilates egzersizi dışında aletli pilatesin en önemli parçası olan reformardan bahsetmek istiyorum. Reformar, birçok hareketin, birçok kas grubuna uygulandığı egzersiz metotlarının bütününü bir arada yapabildiğiniz bir pilates aletidir. Reformar a evtipini satına alıp pilates eğitmeni eşliğinde düzenli çalışabildiğiniz gibi spor merkezlerine üye olarak da kullanabilirsiniz. Ancak eğitmen eşliğinde yapılması şart olduğundan spor merkezine üye olduktan sonra birde paket programı ayrıca satın almanız gerekmektedir.

Sonuç olarak nerede egzersiz yaparsanız yapın ama mutlaka egzersiz yapın. Sıkılaşmak bir yana sağlığımız için sporu yemek yemek su içmek gibi hayatımızın bir parçası haline getirmemiz şart.

Beslenme bozuklukları, stres, yorgunluk gibi faktörler gerek biyolojik yaşınızı artırırken, kilo almak, vücudunuzun yağlanması ve kötü ve yağlı bir vücut görüntüsü, enerjinizi alacağı gibi, Psikolojik açıdan da sizi mutsuz edecektir. Bu olumsuzlardan uzaklaşıp, sağlıklı bir yaşamı tercih etmek ve iyi görünmek için doğru ve düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Unutmayın, herkes aynaya baktığında kendini beğenmek ister.

Soru ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz "boracavusoglu@windowslive.com" adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Onbeş gün sonra yeniden buluşmak dileğiyle. Spor yapın, güzel zaman geçirin. Hayat kaçırılacak kadar uzun değil.


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>