>

KÖŞE YAZILARI | Dr. Serdar Beten

Burun, Göz Kapağı ve Dudak Kalınlaştırma Ameliyatları

Estetik Burun, Göz Kapağı Ameliyatı ve Dudak Kalınlaştırma Ameliyatları
 
   
 
 
     

Op. Dr. Serdar M. Beten
Bruxelles Plastik Cerrahi
Tel: (0212) 351 51 71
beten@superonline.com

ESTETİK BURUN AMELİYATI ( RHINOPLASTY )

Burun yüzde öne çıkan bir yapıda olup, bir yüze bakıldığında ilk kez burun karşımıza çıkar. Kemerli ve büyük burunlar, yüzün simetrisini bozar ve yüze sert bir görünüm verir. Doğal yapılan bir burun yüzün ahengini ve simetrisini uyum içinde gösterir ve karşı tarafa güzel ve hoş bir görünüm verir.

Ameliyat olmuş güzel burun nedir? Eğer, "aa burun yapılı" deniyorsa , o güzel değildir. Burun ameliyatı olduğunu, ailesinin, çok yakınlarının bilmesi, bir yabancının bilmemesi gerekir.Burun delikleri görünen, burun sırtı oyulmuş pinokyo gibi burunlar ya da önden bakıldığında mandalla sıkışmış gibi görünümdeki burunları gören ameliyat olma arzusundaki hastalar, burunlarının bu burunlara benzeyeceği korku ve endişesi içinde kalırlar.

Burun hatayı affetmez. Yüzünüzü kapatamazsınız, örtemezsiniz. Bu nedenle burun ameliyatı hastaları doktor seçimlerini çok iyi yapmalıdırlar.

Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 ila 1,5 saat arasında sürer. Bu sürede burun içinde solunum tıkanıklığı (septum deviasyonu, konka hipertrofisi gibi) sorunları da varsa birlikte aynı anda yapılır. İki gün tampon kalır. 4.gün alçı alınır.. Morluk ve şişlikler bir hafta içinde kaybolur. Morluklar her hastada aynı oranda olmaz. Hastanın aspirin kullanması ya da mensturasyon (regl) gününe denk gelmesi morluğu arttırır.

Her yaşta yapılan bu ameliyat, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Her iki anestezide de hasta aynı gün taburcu edilir. 5-6 günde iyileşme oluşur. Ve bu ameliyatta iz kalmaz.

ESTETİK GÖZ KAPAĞI AMELİYATI [ BLEPHAROPLASTY ]

Alt ve üst göz kapaklarında gevşemiş deri fazlalığının ve göz etrafında bulunan fıtıklaşmış veya aşırı büyüklüğe ulaşmış yağ dokularının çıkarılarak göz bölgesinin görünümüne, yeni şekil verilmesi, böylece kişinin daha genç görünüm kazanması operasyonuna blepharoplasty denir.

Bir yüze bakıldığında göz çevresindeki yapılar, yüzü en çok yaşlı gösteren bölgedir. Gerek kalıtımsal, gerekse de yaşlanmaya bağlı olarak, göz kapaklarının derisindeki sarkıklık ve yağ dokularında torbalanmalar meydana gelir. Bunların oluşturduğu tablo sonucu görünüm bozukluğu ve yorgun bakış durumu ortaya çıkar.

Her yaşta yapılan bu ameliyat,lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.5-6 gün içerisinde hasta iyileşmiş olur.ve bu ameliyatta İZ KALMAZ.

DUDAK KALINLAŞTIRMA

Öncelikli olarak hastanın kendisinden alınan doku ile kalınlaştırma yapmaktayız. Bu yağ enjeksiyonu değildir. Zira yağların büyük bölümü özellikle hareketli olan bu bölgeden emilir ve yapılan işlemin yararı minimal olur.

Lokal anestezi altında vücudun görünmeyen bölgelerinden alınan doku parçaları dudağa yerleştirilerek kalınlaşma sağlanır. Çeşitli doku maddelerinin (Restylane, juvederm, perlane) enjeksiyonları da yapılmaktadır. Ancak bunların sonuçları da 6 aya kadar olup, sürekli kalınlaşma sağlamaz.

Op. Dr. Serdar M. Beten
Bruxelles Plastik Cerrahi
Tel: (0212) 351 51 71
beten@superonline.com


Dr. Serdar Beten
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>