>

KÖŞE YAZILARI | GABRIELA OLARU

Bir Nefes İstanbul ve Aret Vartanyanı bir nefeste tanımak

"Şu anda onu kıskanmaya hiç mi hiç hakkın yok Gabi! Peri Azad bir köşede duruyor ve utanmadan kıskanıyorsun Aret`i." Gabriela Oana Olaru`nun yeni yazısı...
 
   
 
 
     
BİR NEFES İSTANBUL VE ARET VARTANYANI BİR NEFESTE TANIMAK

Tarihini tam olarak hatırlayamıyorum, ne de olsa bir şeyleri unutma konusunda başarılıyımdır. Sadece olayı çok net hatırlıyorum. Günün birinde Aret diye birinden Facebook sayfamda ekleme talebi gelmişti. Aret ne ola ki soruları eşliğinde profilini ziyaret ettiğimde, paralel hayatlar yaşadığımızı gördüm. Tek fark Aret denen şahıs benden bir kaç kocaman adım öndeydi. Halkla ilişkilerci benim gibi ama Vodafone'da çalışıyor, Oxford geçmişi var, yazılar yazıyor ve en önemlisi kitap çıkarmış... "Sen ve ben" yeni çıkmıştı bu tanışıklığımızda. "Evet dolu birine benziyor güzel bir arkadaş olabilir diyerek teklifini kabul etmiştim(dansa davet oynuyoruz sanki:P) Sonrasında kendisine bir mesaj attım ama cevap alamadım. Bir kaç aylık bir beklemenin ardından bir mesaj daha attım ama yine cevap alamadım. Ben de alıngan hatun olarak trip dolu bir mesaj attım. Allahım bazen çocukluğum tutuyor. Neyse bu yetmedi onu "cezalandırarak" listemden de çıkarttım ve huzura kavuştum. Derken bir baktım Friend Feed'e gelmiş, "Allah "dedim ve feed açtım ismini vermeden laf soktum. Bir sürü yorumun ardından bir baktım Aret de yorum yaptı ve kızdığım kişinin kendisi olduğunu söyleyerek yeniden tanışmamızı teklif etti. Konuştuğumuzda yoğunluğunu ve gelen mesajların çokluğunu öğrendim ve tabii ki de yeniden arkadaş olduk.

Bu zaman zarfında Aret yeni kitabı "Bir Nefes İstanbul" 'u çıkarttı, yoluna devam etti ve daha çok ses getirdi. Bense blog yazılarımla yetinerek,doktora derslerimi bahane ederek koalalığıma devam ettim. .. Şu anda onu kıskanmaya hiç mi hiç hakkın yok Gabi! Peri Azad bir köşede duruyor ve utanmadan kıskanıyorsun Aret'i.

Derken Aret blogum için benimle sohbet etmeye tamam dedi ve Dekod'da buluşmaya karar verdik...

Dekod diyince ben Asmalı Mescid'te bir cafe sandım ve yarım saat boyunca ara sokaklarda "dekod"u aradım. En sonunda bir binanın köşesinde durdum ve Aret tarafından kurtarılmayı bekledim. Ayak parmaklarım ve el parmaklarım donmuş, saçlarım elektriklenmiş,yüzüm şişmiş bir Gabi olarak kurtarıldığımda acı gerçeği öğrendim. Dekod, “Yaşam Atölyesi”'nin de olduğu yermiş ve benim sığındığım binanın ta kendisiymiş!

Kendisiyle olan sohbetimiz bin beş yüz kez telefonlar tarafından bölünse de biz pes etmedik ve bir çok şeyden konuştuk,dedikodu yaptık,hayatı sorguladık. İki saatlik yolculuğumuzda yanımızda Jade ve arkadaşı, Emrah ve Ozzy'de vardı. Ayrıca ortama uygun olsun diye bir ara elektirkler kesildi ve mum ışığında hayatı sorguladık! Israrla deneyiniz derim...

Aret'in bana özel verdiği sırları paylaşmak için sabırsızlanıyorum ve hazırsanız başlıyorum:

• Aret'in kitabını okurken kahramanlarını Su Perisi ve Aret'le eşleştirdim ve yanılmamışım, Aret kendi hayatını baz alarak olayları kurguladıysa da tabii ki de her şey birebir aynı değil. Bu güzel kitabı film olarak sinemaya kazandırma çalışmaları da Elif Dağdeviren ile başlamış durumda benden söylemesi. Aret marifetlerine marifet ekleyerek filmde oynamayı düşünüyor ki bence "neden olmasın?".

• Nermin Bezmen ile güzel bir projede yer alabilirler, kulaklarınızı dört açın derim.

• 30 OCAK'ta izmir'de olacak ama sadece imza gününe değil! SU PERİSİ'ni ailesinden istemeye gidiyormuş, alın benden haberi:).

• Kitaptaki Alexanda Teyze gerçekten de varmış ve anlattığı gibi biriymiş( ben bunu çok merak ettim ve tanımak da isterim açıkçası).

• Jade ile Yasemin Sungur tarafından düzenlenen bir söyleşide tanışmış ve o zamandan beri beraber çalışıyorlar.

• Bir gün yazarlık ağır basarsa profesyonel hayatı bırakmayı düşünüyor ama şu anda her ikisinden de çok zevk alıyor.

Okurlarından 3000 e-mail almış ve hepsini teker teker cevaplamış olmanın hazzını yaşıyor.

• Dışarıdan çok hiperaktif ve neşe dolu görünse de, aslında "rahatsız bir adam" olduğunu söylüyor.Ruh halinin çok hızlı değişebildiğini anlattı ki ben de bu tip bir insan evladıyım ve onu anlayabiliyorum.

• Sitare Ergenekon basın danışmanlığını üstlendi.

• Aldatma hakkında ki görüşü: aldatan aldatılır şeklindedir ve aldatılmaktan korkanın aslında aldatmayı planladığını dile getirdi ki bana mantıklı geldi, ne dersiniz?

• Yazma sürecinde romanın belirli kalıpları çerçevesinde yazmaktansa, kendini rahat hissettiği gibi yazmayı tercih ediyor ve kalıplar içerisinde sıkışıp kalırsa kendisini ifade edemeyeceğini düşünüyor. Devrik cümleler onun da ilgi alanına giriyor...Aret Vartanyan...

Soru cevaplarla tanımaya kalkışırsanız sıradan bir röportaj gerçekleştirmiş olursunuz ve kısıtlı bir zamanda tanımak kesinlikle mümkün değil. Kısıtlı bir zamanda sohbet etmek Karadeniz Pidesi'nin bir diliminin yaptığı etkiyi yaratır: biraz daha fazla biraz daha fazla istersiniz ve pide kutusuna bakar ancak almaya cesaret edemezsiniz... Kitaplarını okuyan okurları için söylüyorum bunu: eğer bir söyleşisine katılma imkanınız olursa mutlaka gidin ve bir dilim Aret alınız ; inanın tadı damağınızda kalacak! Hatta bakış açınızı değiştirebilecek insanlardan biri ve ben şahsen tanıdığıma çok memnun oldum... Yaşam Atölyesi'ne öğrenci olma fırsatınız var ise bu fırsatı kesinlikle değerlendirin ve aşağıdaki resimlerde gördüğünüz ortamda Aret’i ve hayatı yaşayın,hayatı sorgulayın... Ben, Özgür ve Emrah bundan çok haz aldık ve Aret'i öğrencileriyle baş başa bıraktığımız da şunu söyledik: "sabaha kadar sıkılmadan bu sohbeti devam ettirebilirdik, yeniden tekrarlamanın yolunu bulmalıyız!".

Ve biliyor musunuz?

Aret'in blog sayfasını onunla birlikte hazırlayacağım ve sosyal medya'da etkin bir şekilde yer alması için onunla birlikte çalışacağım. Yani evet, ben Aretle birlikte olmak, ondan hayata dair bir şeyler öğrenmek, keyifli sohbetler etmek ve kendimi geliştirmek şansını yakaladım, darısı başınıza:)

Kendisine Su Perisi Şehnaz ile aşk,sevgi,mutluluk,sağlık ve huzur dolu bir ömür diliyorum.

Fotoğraflar için Emrah Serdaroğlu'na (www.emrahserdaroglu.com) ve desteği için sevgilim Özgür'e tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bana destek olan iki harika insan...

Not: yarın akşam, Jolly Joker Balans'ta Yaşar'ın konserinde blog yazarı olarak davetliyim, konserden görüntüler ve detaylarıyla Cumartesi günü burada olacağım.

Sevgiler

Gabriela Olaru
gabrielaolaru@hotmail.com
www.gabrielaolaru.com

 


GABRIELA OLARU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>