>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Doğu ile Batı’nın Uyumu

Kadehler bu yıl votka ve şarapla dolacak… (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Malum önümüz yılbaşı. Planlar, programlar çoktan yapılmış, yeni yılı heyecanla beklemeye koyulmuşsunuzdur deyip sizlere bu hafta bir şarap ve bir votka markasının en ynei mahsullerinden söz etmek istedim. Buyurun, afiyetle için…İlki, Türk şarapçılığına, bağlarından yerçekimine uyumlu şaraphanesine kadar birçok değer katan ve önemli ulusal ile uluslararası yarışmalardan altın ve gümüş madalyalarla dönen Büyülübağ Şarapları’na ait. Büyülübağ Shah… Trakya’nın en eski bağ ve şarap bölgelerinden biri olan ve özel bir mikro klimaya sahip Avşa Adası’ndaki bağlardan seçilerek Syrah, Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümleri kupajlanarak üretilen Büyülübağ Shah, damaklarda bıraktığı eşsiz tatla, şarap severlerin seçici damaklarını renkli ve lezzetli bir yolculuğa çıkartıyor.

Büyülübağ Shah’ın etiketinde, üzüm ve şarabın doğduğu toprakların zarafetini anlatan altın varak motifleri kadim bir masal anlatırcasına şişeyi sarıp sarmalıyor. Güçlü ve dengeli bir yapıya sahip Büyülübağ Shah, burunda bitter çikolata, kara orman meyveleri ve meyan kökü aromalarının yoğun olarak algılandığı bir şarap. Bu aromaların yanı sıra damakta, baharat, siyah zeytin ve kuru incir-olgun erik aromalarıyla uzun ve kalıcı etkisini hissettirerek her yudumunda kendi dünyasından yeni bir lezzet sunuyor.

Fransız meşe fıçılarında 12 ay süreyle olgunlaştırılan Büyülübağ Shah, uygun koşullarda saklandığı takdirde 6-8 yıl yapısı gelişerek yıllanabiliyor.Ve bir diğeri… I-Spirit Vodka. Arrigo Cipriani’nin öncülüğünde 2009 yılında hazırlanan I-Spirit İtalyan sosyetesinin ve gece hayatının gözdesi haline gelmiş bile. Adını ünlülerin durağı Harry’s Bar ile duyuran ve tüm dünyada gece hayatına yepyeni renkler kazandıran Arrigo Cipriani, bu kez de 21’inci yüzyılın en ayrıcalıklı votkasını sunmayı hedeflemiş. Arrigo Cipriani, İtalya’nın en tanınmış işadamlarından Lapo Elkann’ın yanı sıra şarap dünyasının önde gelen isimleri Marco Fantinel ve Francesco Cosulich’i de yanına alarak hazırladığı I-Spirit Vodka’yı ilk kez 2009 yılında İtalya’da beğeniye sunmuş. Ardından da farklı ülkeler gelmiş.

I-spirit, Kuzey İtalya’nın Veneto ve özellikle Collio kasabasının da içinde bulunduğu Friuli bölgelerinin şaraplarından elde edilen üzüm alkolünün damıtılmasıyla üretiliyor. Votka adını Latince’de ruh anlamına gelen “spiritus” kelimesinden alıyor. Üretiminde ise bölgenin damıtma uzmanlarınca bilinen ve babadan oğla aktarılarak bugüne gelmiş özel bir tarif bulunuyor. Tarife göre, mükemmel kaliteye ulaşmak için beş kez damıtma işlemi yapılıyor. Damıtılmış alkol, kristal berraklıktaki Dolomit kaynak suyu ile karıştırıldıktan sonra yüzde 40 alkol içeren saf içecek -18 dereceye kadar soğutuluyor ve son bir kez daha filtrelenerek I-Spirit Vodka elde ediliyor.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>