>

KÖŞE YAZILARI

Hatice Gökçe, Klasik Müziğe Tasarımlarıyla Dokunuyor.

“Bir Yolculuk” temalı bir koleksiyona imza atan Hatice Gökçe... (Simge Kurban)
 
   
 
 
     

Başlık, Hatice Gökçe’nin basın toplantısında kullandığı bir cümleden alıntı. Gökçe, ülkemizin önde gelen oda müziği topluluklarından Borusan Quartet için hazırladığı özel koleksiyonun lansmanında söyledi bu sözü. Klasik müziğe tasarımlarıyla dokunma hissinin kendisini çok heyecanlandığını dile getirdi. Tasarımlarını klasik müzikle buluşturmasında Borusan Kültür Sanat ve Z.Berhan Yılmaz’ın katkıları var.Konsept tasarımcısı ve danışmanı Z.Berhan Yılmaz’ın Borusan Quartet için oluşturduğu proje kapsamında “Bir Yolculuk” temalı bir koleksiyona imza atan Hatice Gökçe, müzisyenler için resmi konserlerde ve daha rahat konserlerde giyilmek üzere 2 farklı tasarım hazırladı. Aslında Borusan’ın moda ve sanatı biraraya getiren ilk projesi değil bu. 2 sene önce yine bu köşede bahsetme fırsatım olmuştu. Z.Berhan Yılmaz’ın konsept danışmanlığında Network işbirliğiyle hayata geçen projede, Borusan Filarmoni Orkestrası üyeleri giydirilmişti. “Bir Yolculuk” projesini, önceki projenin 2.ayağı olarak görüyorum. Bu seferki çalışma için Hatice Gökçe yerinde bir tercih olmuş. Gökçe, ülkemizde erkek koleksiyonu hazırlayan tek kadın tasarımcımız. Berhan Yılmaz’ın basın toplantısındaki ayaküstü sohbetimizde Hatice Gökçe için kullandığı “dişi Ümit Ünal” tanımlaması bu anlamda çok doğru bir tanım. Hatice Gökçe, topluluğun o kaotik, içe kapanık, melankolik halini kıyafetlere çok iyi yansıtmış.Deneysel tasarımlarıyla tanıdığımız Hatice Gökçe, “Işığın Yolculuğu” olarak tanımladığı tasarımlarında, müzisyenlerin sahnede rahat olabilmesi için nanoteknoloji ürünü akıllı kumaşlar kullanmış. Borusan Quartet’in sahnede rahat hareket edebilmeleri, el ve kollarını özgürce hareket ettirebilmeleri baz alınarak hazırlanmış kıyafetler. Bunu ön plana çıkartmak için de küçük yakaların yanısıra kol ve omuzlarda kuplar kullanılmış.

Topluluğun resmi konserlerinde giyilecek takım ise bambudan yapılmış ve takımı, beyaz küçük ipek gömlekler tamamlıyor. Gayri resmi konserlerde ise gri takımlar hazırlanmış. Her iki takıma da uyan Oxford ayakkabılar, takımlara hareket kazandırmak için 2 renkli olarak tasarlanmış. Hatice Gökçe’nin tasarladığı ayakkabıları Mikail Arasan üretmiş.Projenin tanıtımı için fotoğrafçı Mehmet Erzincan ile çalışılmış. Z.Berhan Yılmaz’ın danışmanlığında yürütülen çekimler, Süreyya Operası ve Haydarpaşa Garı olmak üzere 2 farklı mekanda yapılmış.

Böyle bir çalışmanın ortaya çıkmasına imkan tanıyan Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli’yi, farklı projeleriyle müziği ve modayı bir potada eritmeyi başaran Z.Berhan Yılmaz’ı ve yaptığı tasarımlarla Quartet ekibinin yaptığı müziğin doğasını tasarımlarına yansıtan Hatice Gökçe’yi kutluyorum. Borusan, kendi alanında her zaman bir farklılık yaratmasını çok iyi biliyor. İyi ki Berhan Yılmaz gibi birisiyle çalışıyorlar. Bu ikiliden daha pek çok güzel projeler çıkacağına eminim.Simge Kurban
simgefashinn@gmail.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>