>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

Fashionable’den Westwood ve Mıssonı Defilesi...

"Sabırsızlıkla beklediğim diğer 2 defile ve işte yine yoğun bir gün." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

FASHIONABLE’DEN WESTWOOD VE MISSONI DEFİLESİ

Trikoya çok ilgili biri olarak ve tarzını yıllardır beğenip takip ettiğim Missoni burada, hala inanamıyorum.Saat tam 15.30 da soluğu Dolmabahçe de aldım bu sefer, biraz hastayım ama yinede istikrarlıyım akşam defileler bitinceye kadar bir yere gitmek yok.Missoni’ yi bekliyorum sabırsızlıkla. Fakat öncesinde daha 2 defile daha var. İlki Genç Tasarımcılar defilesi.


Defile tam saatinde başladı. İlk olarak İSMEK öğrencileri, hemen sonrasında ise Lasalle Akademi öğrencilerinin defilesi ardı ardına.İSMEK’ i çok başarılı buldum, ücretsiz olarak verilen sanat ve meslek eğitim kursları öğrencileri gayette iyiydi.Demek ki neymiş, o kadar para dökmeye de gerek yokmuş. İnsanın ilk önce içinde yeteneği olmalı ve sonrasında hep söylerim onu kuvvetlendirmesi için de hırsı ve azmi olmalı.Neyse gelelim asıl defilelerimize.

Veee saat;19 Vivienne Westwood geldi tam yanımda oturuyor. Röportaj yapmak için herkes birbiriyle yarışıyor adeta, ama o herkese yetişiyor.Uzun bir röportaj sonrasında defile yarım saat geç başladı, herkes yerini aldı Westwood bile.
CNN TURK standının orada oturduğum için yanımda belirivermişti kendisi, şimdi ise tam karşımda. O kadar defilelere gittim ilk defa kendi defilesini seyirciyle izleyen bir moda tasarımcısı gördüm.Defilenin açılışında Westwood ve yağmur ormanlarının önemini anlatan slâyt gösterisi sunulmuştu.
Her sandalyeye de broşür bırakılmış bununla ilgili. Broşüre adınızı-soyadınızı yazıyor ve imzanızı atıyorsunuz ve sizde yağmur ormanlarına katkıda bulunmuş oluyorsunuz böylece. : )Ve ilk açılış kıyafeti siyah bir tuvalet. Kıyafetlerin geneli salaş, bandanalar, broşlar, şapkalar harika. Saten kumaşlar ağırlıkta, ya kumaşın tamamında baskı var ya da ön kısmında büyük ve gösterişli transfer baskı.Bu arada ben Westwood’ un üzerindeki kıyafeti ayrıca çözmeye çalışıyorum. Turuncu portakal rengine yakın, her yeri çıt çıt düğme dolu bir elbise, yuvarlak hatlı kesimlerle yapılmış, üstünde pelerin, çoraplar füme rengi, ilginç bir deseni var ayakkabılar ise siyah rugan.Defile sonunda elinde çiçekle Westwood da podyumda uzunca bir selamlamasından sonra, herkesin yüzünde kocaman bir tebbesüm.Yine bir kargaşa ve yine bir bekleyiş. Hazırlıklar tüm hız devam ediyor bu sefer Missoni için.Ben en önde podyum giriş sahnesinde oturuyorum ve yakın ekran tam net modellerin fotoğraflarını çekiyorum.Mankenlerin saçları, üzerindeki takıları, aksesuarları, ayakkabıları ne kadarda uyumlu. Trikolardaki desenler muhteşem.Ağırlıkta elbise var, 2010 yaz trendleri sunulduğu için renkler oldukça canlı ve pastel tonlar ağırlıkta. Dore rengi, simli iple harmanlanıp dokunmuş genellikle trikolar. Çanta ve ayakkabılar da ona göre yapılmış.Mankenlerin kollarının her ikisinde de pazubent vardı bu çok dikkatimi çekti, Saçlar balıksırtı örülmüş, kolyeler uzun, ucunda düdük var. Düdük ne alaka demeyin, defile bitiminde hepsi düdükleri çalıp sahneye öyle çıktılar.Bu defilenin onur konuğu da ayrıca, Bruce Willis ve eşi Emma idi. Defile başlamadan hemen önce gelmişlerdi, belki defilenin başlaması için onlar mı bekleniyordu anlamadım ama defile baya bir geç başladı sayelerinde. : )Fashionable rüyası da bitti. Muhteşem doyumsuz 2 gün geçirdim.
O kadar emek harcıyorsunuz, aylarca uğraşıyorsunuz koleksiyon ve modeller için, en fazla 20 dakika içinde hepsi izleyiciler karşında tüketiliyor ilk önce izlenerek sonra ise satın alınarak.

İşte moda tasarımı böyle bir şey…

Seviyorum ben bu telaşın her yönünü : )

Modalı günler…

Moda Tasarımcısı

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@cosmoturk.com
www.tsrmselma.blogspot.com


SELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>