>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

İfw 1. Gün

İstanbul Fashion Week 1. Günden detaylar ve gözlemler… (Selma Sarıgüzel)
 
   
 
 
     

Yılda 2 kere Şubat ve Ağustos ayında düzenlenen Fashion Week, İstanbul Moda takviminde artık yerini almış durumda.Her sene olduğu gibi bu sene de defile öncesi ''Koza Genç Moda Tasarımcıları'' yarışması düzenlenildi.

17'si Hazır Giyim 8'i ise Deri kategorisinde katılan öğrencilerden 5 kişi seçildi.Ardından, 25 Ağustos da İstanbul Fashion Week, saat:12 de GIZIA Defilesiyle açılış yaptı.Sonrasında Atıl Kutoğlu, Deniz Mercan, Günseli Türkay ve Bora Aksu ile 1. gün tamamlanmış oldu.

Defileleri tek tek ele alacak olursak, kim neler yapmış ve nasıl bir etki bırakmış.Atıl Kutoğlu defilesinde, çok sade ve yalın kesimli modellerini ön plana çıkarmış. Kumaşlar ise, çizgili-çiçek desenli ve geometrik formlardan oluşuyordu.

Saten ve ipek karışımların dışında baskılı ketenlere de yer vermiş. Sofistike bir şıklıkta yaz koleksiyonuna damgasını vurmuş.Deniz Mercan, konseptinin tamamını deniz teması ile işlemiş. Mayo ve bikinilerinde deniz kabukları formları, deniz kızı silüeti ve kumaşlarda ise deniz efektli degrade geçişleri ön plana çıkarmış.Günseli Türkay eğlenceli desenleriyle bilinir ve bunları da kumaş desenine, model formlarına, çok iyi yansıtır.

Defilede yapmış olduğu desenli taytlara ve baskılı t-shirtlere bayıldım. Hele elbiselerdeki kuplu formlar ve ilginç tulumlar çok ilgimi çekti. Bu sezon mutlaka mağazasına gidip alışveriş yapmayı düşünüyorum.Günün en son defilesi Bora Aksu.

Vintage esintileri vardı Bora Aksu defilesinde, tüller, şifonlar, satenler, pamuk-keten karışımlı kumaşlar ve deriler...

Detaylarda ise; fırfırlar, drapeler,kurdeleler, ayakkabılarda büyük fiyonklar ve dahası...

Hepsi görülmeye değer tasarımlar.İstanbul Fashion Week 1. gününe ait geçte olsa yorumlarım bu şekilde, arayı fazla soğutmadan 2. güne ait yorumlarım da yakında gelecek.

Modalı günler...

Moda Tasarımcısı
Selma Sarıgüzel
http://selmasariguzel.blogcu.com/


SELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>