>

KÖŞE YAZILARI | ŞEYDA KÜÇÜKEL

Yaşam Cesurları Sever

"Yaşanılan şu son dönemde, cesur olabilmeye ve cesur kalabilmeye ne çok ihtiyacımız var." Şeyda Küçükel’in yeni yazısı…
 
   
 
 
     
Tanrım değiştirebileceğim şeyleri
değiştirebilmek için cesaret
ve neleri değiştirip değiştiremeyeceğimi
anlamak için de akıl ver.

Reinhold Njebuhr


Yaşanılan şu son dönemde, cesur olabilmeye ve cesur kalabilmeye ne çok ihtiyacımız var. Yaşadığımız, gördüğümüz ve şahit olduğumuz olumsuzluklar karşısında duyarlı ama bir o kadar da cesaretli olmak gerçekten çok önemli.

Peki değişim ve cesaret nasıl bir dengedir ?

Değiştirebileceğimiz şeyler nelerdir veya bu değişim için nasıl cesaretli olabiliriz? Yaşantımızdaki olumsuzluklara karşı nasıl cesur kalabiliriz?

Cesaret, hayatı acısı ile tatlısı ile kucaklamaktır. Cesaret sorumluluk almak ve kendi yaşadığımız hayatın yetkilerine sahip çıkabilmektir. Sorumluluk alan insanın kendisinden beklentisi çok ancak hayattan ve insanlardan beklentisi minimum düzeyde olur. Dolayısıyla hayata ve insanlara karşı cesareti her geçen gün artacaktır. Korkunun kaynağı cehalet iken, cesaretin kaynağı ise değişim ve gelişimdir.

Hepimizin bildiği gibi, yeryüzünde iradeye ve akla sahip tek canlı insandır. Bu yüzden dolayı, insan diğer canlılardan nasıl daha değerli ise, sorumluluk alan insan da sorumsuz ve boş işler ile uğraşan insandan çok daha değerlidir.

Boş işler ile uğraşmaktan kurtulduğumuz zaman hayatımızda neler değişmez ki! Bedelsiz ve somut yaşamaktan vazgeçebildiğimiz sürece cesaretimiz nasıl da müthiş bir grafik ile yükselecektir. Cesaret insanı özgürlüğe, güce ve yaşama sevincine götürür.

Çünkü, yaşam cesurları sever.

Emerson der ki, “ İnsanın aklının yarısı, cesaretidir ”

İnsanın tüm faydalarının odaklandığı en kuvvetli sistem Akıl ise, neden değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirme gücüne sahip olmayalım ki? Aklın asıl amacı, zarardan kaçıp faydaya sarılmak ise, neden sorumluluk almadan yaşayalım ki? Neden kendi problemlerimize sarılmadan, hayatın bize sunduğu problemlere yenik düşelim ki?

Cesaretimizi sadece ilişkilerimizde mutlu olarak geliştiremeyiz. Cesaret zorluk ve sıkıntılara meydan okuyarak verdiğimiz mücadele ile gelişir.

Yüreğinizden cesaret hiç eksik olmasın.

Şeyda Küçükel
seydakucukel@cosmoturk.comŞEYDA KÜÇÜKEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>