>

KÖŞE YAZILARI | SİBEL ŞENGÜL

Yalanlarımız

Pek de şaşırtıcı olmayan sonuçlarla başlayalım. İşte karşınızda hakkında en çok yalan söylenen 4 konu... (Sibel Şengül)
 
   
 
 
     

Pek de şaşırtıcı olmayan sonuçlarla başlayalım. İşte karşınızda hakkında en çok yalan söylenen 4 konu: yaş, kilo/beden, finansal durum, cinsel hayat. Kadın erkek ayrımı olmaksızın insanların topluluk içerisinde ya da ikili ilişkilerde en çok yalan söyledikleri konular bu şekilde sıralanıyor. Nedir bizi bu konularda yalan söylemeye iten? Maddelerin tek tek üzerinden geçmekte fayda var:

YAŞ

Her nedense hakkında yalan söylenmesi en çok kabul gören alanlardan biridir. Soran da cevap veren de bunu bilir ve alacağı cevabın doğru olmayacağı gerçeğini yadırgamaz. Münasebetsizin biri henüz yeni tanıştığı birine merhaba, nasılsın'dan hemen sonra kaç yaşında olduğunu soruyorsa, karşısındaki de canının istediği rakamı söyleme özgürlüğünü kendinde bulur. Birisiyle henüz tanışıyorsan merak edeceğin yaşından daha öncelikli konular olmalı?! Zaten dış görünüş sana az çok bir fikir veriyor öyle değil mi? Peki gün-ay-yıl peşinde koşuyorsan tam olarak neyin peşindesin, yıldız haritası mı? Zaten sohbetin ilerlemesine izin verirsen, mezuniyet yılı, iş tecrübesi vb. detaylarla yaş merakını gidereceksin. Peki bu psikolojik baskı ortamında yaşını küçültme eğilimine girenlere ne demeli? Yaşınızdan genç gösterdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz, o halde o şekilde davranın. Gerçek yaşınızı söyleyin ve bırakın bunu başkaları takdir etsin. Küçültülmüş yaşınızla daha yaşlı duruyor algısı yaratmanızdan iyidir.KİLO / BEDEN

Yapılabilecek en mantıksız hareketlerden biri de bu konuda yalan söylemek. Kör gözler için belki geçerli bir seçenek olabilir ancak normal şartlar altında sizi sadece komik duruma düşürür. Bu konu hakkında konuşmaktan pek hoşlanmıyorum diyerek kestirip atabilirsiniz ya da XL beden kullanıyorum diye cevaplayarak sorgulayan gözlerle karşınızdakini süzebilirsiniz. Top onda artık, belli ki birşey hediye edecek ve öncesinde tam olarak ne beden giydiğinizi bilmek istedi?! Aslında XXkg'dım ama şimdi biraz aldım, çünkü xxxx durumları yüzünden metabolizmam yavaşladı, sene sonuna kadar vermiş olmam gerekirdi vb. açıklamalar yapmak durumunda değilsiniz. Durumunuzu açıklama ihtiyacı duymayın lütfen, bırakın karşınızdaki kendini açıklasın.FİNANSAL DURUM

Bir takım insanlar var ki, malesef cebinizde tam olarak kaç para olduğu konusunda inanılmaz bir merak içerisindedirler. Her ne kadar geçiştirmeye çalışırsanız çalışın konuyu dönüp dolandırıp sizin satınalma gücünüze getirirler. Nerede oturuyorsun, ev senin mi kira mı, kiralar ne kadar, aidat var mı, bilmem ne yok mu… Durumunuzu olduğundan daha iyi gösterme gibi bir gayret içerisine girmeyin. Olanı olduğu gibi anlatın, hesap geldiğinde de durumumu biliyorsun diyerekten paylaşma zahmetine girmezsiniz.

CİNSEL HAYAT

Tatmin edici bir cinsel hayat herkesin temennisi. Ancak cinsel hayatınızın hareketli ya da yeterince heyecan verici olmaması bu konu hakkında yalan söylemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu işten sıyrılmanın en iyi yolu fazla yorum yapmamak. Herkesin gıpta ile bakacağı abartılı bir senaryo yazmanız merakı körükleyecek ve sizi her seferinde başka bir hikaye üretmeye itecektir.

Size yöneltilen sorularda kendinizi rahatsız hissettiğiniz anlarda yalan söylemeyi tercih etmek yerine bırakın acı gerçekler konuşsun ve bu gerginlik soruyu yönelten kişinin üzerine geçsin. Empati yeteneğinden yoksun düşüncesiz insanlar için zahmet edip yalan söylemeniz fazla verici bir davranış olur. Böylesi bir jeste hiç gerek yok!

www.mymacchiato.com
http://ajanda.mymacchiato.com/


SİBEL ŞENGÜL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>