>

KÜLTÜR-SANAT

10. Uluslararası Eskişehir Festivali

Festival başlıyor. 10. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde toplam 19 gösteri, 4 atölye çalışması, 3 sergi ve film gösterimleri yer alıyor
 
   
 
 
     
10. Uluslararası Eskişehir Festivali
2- 10 Ekim 2004


10. Festival Programı
10. Uluslararası Eskişehir Festivali’nde toplam 19 gösteri, 4 atölye çalışması , 3 sergi ve film gösterimleri yer alıyor. Bu etkinliklerin içinde, üçü korolu 7 klasik müzik, 3 caz, 2 halk müziği konseri , 1 dans gösterisi ve 1 müzikli gösteri; yetişkinler için 3, çocuklar için ise 2 tiyatro oyunu yer alıyor.

10. Festival Mekanları
Festival, gösteri mekânları açısından geniş bir yelpazeye sahip. Önceki yıllarda olduğu gibi Anadolu Üniversitesi Spor, Sinema Salonları ve Atatürk Kültür Merkezi salonları ile festivalin en “canlı” sahnesi Eskişehir Hayal Kahvesi, festival boyunca etkinliklerin izlenebileceği başlıca mekanlar. Bu mekanlara ek olarak, bu yıl Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Muttalip Caddesi’ndeki EBB Opera , Senfoni ve Tiyatro Sarayı salonları da festival izleyicilerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

KONUK ÜLKE İTALYA

Konuk ülke, İtalya...
Uluslararası Eskişehir Festivali’nde 2002’de başlatılan konuk ülke programı çerçevesinde her yıl farklı bir ülke kültür ve sanatıyla Eskişehirliler’e tanıtılıyor. Bu yılın konuk ülkesi İtalya. Ankara İtalyan Kültür Merkezi’nin katkıları ile gerçekleştirilen program çerçevesinde 7 Ekim Perşembe akşamı I Solisti della Scala, 8 Ekim Cuma akşamı da Duo Arcadia di Roma birer konser veriyor. Ayrıca Festival haftası boyunca Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu’nda İtalyan sinemasından örnekler sunuluyor.

MÜZİK

Uluslararası Müzik Günü
Geçen yıl Ekim ayında, UNESCO çatısı altında Uruguay'ın başkenti Montevideo'da düzenlenen "Uluslararası Müzik Konseyi"nin (IMC) 30. Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda Türkiye konsey üyeliğine seçilmişti. Türkiye delegesi olarak ise Mimar Sinan Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Başkanı ve Uluslararası Eskişehir Festivali Klasik Müzik Danışmanı Prof. Dr. Filiz Ali'nin katılması kabul edilmişti. Tüm IMC ülkelerinde, her yıl Ekim ayının ilk günleri “Uluslararası Müzik Günü ”olarak kutlanıyor ve bu amaçla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Üyeliğinin ilk yılında Türkiye, Uluslararası Müzik Günü’nü 2 Ekim 2004 tarihinde Uluslararası Eskişehir Festivali’nin açılış konseriyle Eskişehir’de kutlayacak.Açılış Konseri ve Klasik Müzik Konserleri

Açılış konseri:

10. Uluslararası Eskişehir Festivali 2 Ekim 2004,Cumartesi akşamı Carl Orff’un Carmina Burana adlı eserinin seslendirileceği konserle başlıyor. Bu özel konserde Carmina Burana, farklı bir düzenleme ile sunuluyor. Bestecinin kendisine ait olan bu düzenlemede farklı olan orkestranın yerini iki piyano ve altı kişilik vurmalı çalgılar grubunun alması. Şef Naci Özgüç yönetiminde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun katılımıyla gerçekleşen konserde, Festival Vurmalı Çalgılar Grubu’yla birlikte piyanolarda, son yıllarda yaptıkları çıkışla uluslararası müzik piyasasında dikkatleri çekmeye başlayan ikiz kardeşler Ferhan ve Ferzan Önder yer alıyor. Genç soprano Pervin Çakar ve çalışmalarını halen Viyana’da sürdüren opera sanatçısı, bariton Güvenç Dağüstün konserin solistleri.

EBB Senfoni Orkestrası konseri :
2001 yılından bu yana genç ve dinamik bir kadroyla düzenli etkinlikleri sürdüren ve 3 yıldır Eskişehir’in müzik yaşamında önemli bir rol oynayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Ender Sakpınar yönetiminde 3 Ekim Pazar akşamı bir konser verecek. Konserin solisti piyanist Ayşegül Sarıca.

İtalya’dan müzik:
Bu yılki festivalde İtalya’dan gelen gelen iki önemli grup, konserleriyle Eskişehirli müzikseverlere tam bir müzik ziyafeti verecek. İtalya’nın yıldızı parlayan piyanistlerinden Nazzareno Carusi ile ünlü la Scala Tiyatrosu Orkestrası’nın baş klarinetçisi ile baş obuacısının biraraya gelerek oluşturdukları I Solisti della Scala, 7 Ekim Perşembe akşamı Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu’nda Eskişehirliler’e ustalıklarını gösterme şansını yakalayacaklar. 8 Ekim Cuma akşamı Duo Arcadia di Roma, Boccherini, Paganini ve Manuel de Falla’nın yapıtlarını yorumlayacaklar; ayrıca F.B. Amendola tarafından kendilerine ithaf edilmiş parçanın Avrupa’da ilk kez seslendirilişini de gerçekleştirecekler.

Koro konserleri:
Uluslararası Eskişehir Festivali bu yıl birbirinden özel iki koroya ev sahipliği yapıyor. Gökçen Koray yönetimindeki TRT İstanbul Gençlik Korosu uluslararası yarışmalarda başarılarını çok yakından izlediğimiz ve Eskişehir Festivali kapsamında geçen sene de dinlediğimiz bir topluluk. 4 Ekim Pazartesi akşamı Anadolu Üniversitesi AKM’de vereceği konserle ilk kez Eskişehirliler’in karşısına çıkacak olan “Romanya’nın kanatsız melekleri” Romanya Radyosu Çocuk Korosu’nu ise Voicu Popescu yönetecek. Dünyanın dört bir köşesinde konserler veren koronun, Eskişehir’de başta Romanya olmak üzere çeşitli ülkelerin halk şarkılarını yorumlamadaki ustalığıyla beğeni toplayacağına inanıyoruz.Kapanış konseri:
Uluslararası Eskişehir Festivali’nin kapanış konserini, yedi yıldır olduğu gibi, bu yıl da Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan orkestra gerçekleştiriyor. Anadolu Üniversitesi’nin kültür geleneklerinden biri haline gelen Uluslararası Eskişehir Festivali kapanış konserinde bu yıl, Devlet Konservatuvarı Akademik Oda Orkestrası ile Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni
Orkestrası üyeleri, bu denli geniş bir kadroyla ilk kez bir araya getiriliyor. Anadolu Üniversitesi Festival Orkestrası adını alan topluluğu Şef Burak Tüzün yönetecek.

Caz Konserleri

Manu Katche:

5 Ekim Salı akşamı , Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda bir konser verecek olan olan Manu Katche günümüzün en önemli davulcularından. Bugüne kadar aralarında Sting, Peter Gabriel, Youssou N’dour ve Tori Amos’un da bulunduğu birçok dünya starının grubunda çalmış olan Katche, benzersiz üslubu, olağanüstü yorumlarıyla festivalin yıldızlarından biri olacak.

Quartet Muartet:

Gitarda Sarp Maden, davulda Volkan Öktem, basta Alp Ersönmez ve tuşlu çalgılarda Genco Arı’nın yer aldığı grup, bu dört başarılı müzisyen tarafından 2003 sonunda kuruldu. Caz, fusion, rock, blues, latin ve elektronik müzik gibi değişik türleri harmanlayan bir müzik anlayışına sahip olan grubun Dokuz Parça adındaki son albümü geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı.

Rock Konseri

İngiltere’nin progressive rock/fusion tarzındaki öncü grubu The Soft Machine, Eskişehir’de. Efsanevi 4 isim; elektronik gitarda John Etheridge, saksafonda Elton Dean, bas gitarda Hugh Hopper ve davulda John Marshall’dan kurulu grup, uzun bir aradan sonra ilk kez Uluslararası Eskişehir Festivali’nde birlikte çalacaklar. 09 Ekim Cumartesi akşamı gerçekleşecek konser, müzikseverler için festivalin unutulmaz konserlerinden biri olacak.

Halk Müziği Konserleri:

Uluslararası Eskişehir Festivali’nde son yıllarda önemli bir yer tutan Halk Müziği konserleri, bu yıl da nefes kesici bir programla sürüyor. Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda gerçekleşecek konserlerde önce Kardeş Türküler, Anadolu’nun zengin kültür mozaiğinin güzel bir kesitini oluşturan programla; ardından eşsiz yorumcu ve besteci Arif Sağ sahne alacaklar.BALE & MÜZİKLİ GÖSTERİ...

stanbul Devlet Opera ve Balesi / Konser ve Metroda
Gerçek bir yaşam hikayesinden alınarak sahneye aktarılan tek perdelik Metroda balesi, İDOB sanatçıları tarafından sahnelenecek. Paris metrosunda başlayan tutkulu bir aşk hikayesini aktaran eserin müzikleri Ali Damar’a ait. Sahneye koyan ve koreografisini gerçekleştiren ise Nil Berkan. İDOB sanatçıları, her Metroda balesinden önce olduğu gibi Fransız şarkıla
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>