>

KÜLTÜR-SANAT

18.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanatseverlerle Buluşuyor!

Geleneksel sanat buluşması 18.kez…
 
   
 
 
     

Dünyanın dört bir yanından en seçkin kukla sanatçıları, 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde bir araya geliyor. 13-25 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, pek çok kukla oyunu, film gösterimi ve workshop çalışmasına ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un en önemli kültür - sanat etkinliklerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 18. kez yapılacak olan Festivalde Fransa, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İtalya, Kore, Romanya, Rusya, Şili, Tayvan ve Türkiye oyunlarıyla yer alacaklar. Ayrıca bu yıl festivalde oyunların haricinde film gösterimleri ve workshoplar da yapılacak.

Festival Mekanları Çok Çeşitli

18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali etkinliklerinin sahneleneceği gösteri mekanları daha da çeşitlendi. Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Başkonsolosluğu, Akbank Sanat, Küçük Salon, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi yanında Forum İstanbul, Marmara Forum, Torium AVM, Mall of İstanbul, Koç Üniversitesi Sevgi Gönük K.M., Sahne Pulcherie gibi kültür merkezleri, tiyatro sahneleri, üniversiteler ile halkla iletişimin en önemli merkezlerinden olan AVM’ler de yer alıyor.

Festival Destekçileri

Sanat Yönetmenliğini İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek’in üstlendiği festivalin destekçileri arasında ise Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Tayvan Çin Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Cervantes Kültür Merkezi, İspanya Türkiye Büyükelçiliği, Kore Dışişleri Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bulunuyor.

Resmi Açılış – Özel Gösterim

Festivalin Açılışı Fransa’dan “Poli Degaine”in Özel Gösterimi ile 14 Ekim’de Festivalin bu yılki resmi açılışı 14 Ekim’de Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Poli Degaine” ile yapılacak. Fransız grup La Pendue’nün sahneleyeceği oyun, dünyanın en çok tanınan kuklası Polichinelle’in coşkun bir enerjiyle yeniden yorumlanmış modern bir versiyonu.

Cengiz Özek Diyor ki…

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek: “İstanbul Karagöz Kukla Vakfı olarak, bu yıl Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ni on sekizinci kez düzenliyoruz. 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde tüm sanatseverlerle, özellikle dünyanın en seçkin kukla gösterilerinde birlikte olacağız. Ayrıca önemli kültür varlığımız olan Karagöz Gölge Oyunu’nu seven ve destekleyenlerle bir arada olmaktan her zaman olduğu gibi büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu kültür mirasımızı bir kez daha hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha geniş kitlelere ulaştırmak, yaşatmak ve geliştirmek hedefindeyiz. Bu yıl AVM’lerde de daha çok gösteri düzenleniyor. Halkla geniş kapsamlı buluşmayı da önemsiyoruz” diyor.

Festival biletleri www.biletinial.com’dan satışa sunuluyor.
Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterilerin biletleri Biletix’ten satışa sunulacaktır.
Web: www.kuklafestivali.com Twitter: @kuklaistanbul
Facebook: facebook.com/kuklafestivali Youtube: kuklaistanbul

FESTİVAL KATILIMCILARI:
- Kore: CCOTBBAT
- Hong Kong: Sun Sun Arts Troupe
- Tayvan: Taiyuan Puppet Theatre Company
- Fransa: La Pendue
- Hollanda: Theater Tique
- İspanya: Rocamora Teatro
- İspanya: Bambalina Teatro
- İtalya: Claudio Cinelli
- Rusya: The Fifth Wheel
- Şili: Teatrapo
- Türkiye:
* Tiyatrotem
* Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu
* Bïteatral
* Tiyatrokeyfi
* Kuklabaz Tiyatrosu
* Kaburcak Karagöz Tiyatrosu
* Ters Ağaç
* Küçük Salon


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>