>

KÜLTÜR-SANAT

23.Ankara Film Festivalinde Panoramik Tur

23. Ankara Uluslararası Film Festivali, beşinci gününde de gösterim, etkinlik ve atölye çalışmalarıyla devam ediyor….
 
   
 
 
     

İzleyicisini, sinemanın ustaları, film ekipleri, akademisyenler ve sanatın diğer alanlarının ustaları ile buluşturuyor.

Özcan Tekdemir’in, Festivalin ‘Türkiye Panoraması’ bölümünde gösterilen , ‘2012 yapımı, ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ adlı yapıtının ardından yapılan söyleşiyi, Tekdemir ‘’Sizlerden gelecek sorulara fazlası ile ihtiyacım var diyerek ‘’ açtı.

Yönetmen, filminin belgesel niteliğinde, üçüncü sayfa hikayelerinden de esinlenerek, yaşanmış şeyler üzerinden ortaya çıktığını ekledi. Tekdemir filmini ‘’Filmde altı-yedi kişinin çarpışması ve herkesin bir çıkış noktası var. Bir gün varız, bir gün yokuz gerçekliğinden hareket ile filmin adını belirledik. Filmde ayrıca, eşimi ve oğlumu da oynattım ve diğer oyuncularımızın da hiç birinin sinema ile ilgisi yoktu. ‘’ diye devam etti.

‘’Yaklaşık yedi senedir sinemayı tekelden çıkarmak istiyoruz. Yeterli sayıda dijital kopya çıkartamadığımız için, yarışmalara katılamadık. Ankara Film Festivali benim için en bağımsız festival ve şu an burada olmak benim için büyük bir onur kaynağı ‘’ dedi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması – Profesyonel kategorisinde gösterilen, Osman Şimşek ve Özlem Sarıyıldız’ın, 2012 yapımı filmi ‘İşte Böyle’ nin ardından da yönetmenlerle bir söyleşi yapıldı.

Erzurum Başbaşı’nda yaşayan köylüleri senelerdir zor durumda bırakan Hidroelektrik Santrali inşası ve halkın aleyhine işleyen şirket dayatmalarını konu alan film ile ilgili gelen soruları alan yönetmenlerden Şimşek, oradaki halka projelerini, en başından izah ettiklerini ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Yeni projeleri ile ilgili sorula karşılık olarak ise, Sarıyıldız , ‘’Yurt içinde çeşitli festivallere gideceğiz. HES projesi olan bir çok beldemiz, köyümüz daha var, bu beldelere de kendi imkanlarımızla elimizden geldiği kadar yetişmeye çalışıyoruz.’’ dedi.

Bugün gösterilen, diğer bir yarışma filmi ise Mehmet Özgür Candan’ın, 2011 yapımı belgeseli, ‘Geçmiş Mazi Olmadı’. Candan, filme bir proje esnasında, Almanya’da Berrin Uyar ile tanışıp, Uyar’ın kendilerine filmdeki mektuplar ve annesinden bahsetmesi sonucu karar verdiklerini belirtti. Söyleşi daha çok film üzerinden, Avrupa İnsan Hakları, cezaevleri, davalar gibi konuların tartışılması ile devam etti.

Metin Akdemir’in 2011 yapımı ses ve pazarlamanın ayrılmaz birlikteliğinin altını çizen belgeseli ’Ben Geldim Gidiyorum’ da bugün Ankaralı seyircilerle buluştu. Akdemir söyleşide daha çok filmin yapım aşamasından söz etti.

2011 yapımı , ‘Sudaki Suretler’ ‘in gösteriminin ardından, yönetmeni Erkan Tülek, ‘’Bu film bir DVD projesidir, halktan insanların sesine kulak vermek istedik ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın desteği ile çoğaltıp, dağıttırdık.’’ dedi. Yönetmen ayrıca HES’lere karşı olduğunu, yeşil enerji özelliğinin kaybolduğunu, bununda insanları tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkarak filmi çektiklerini belirtti.

KISA SINIR TANIMAZ

Festival’in, Kısa Sınır Tanımaz bölümünde gösterilen, ‘İletişim’ ve ‘Pabucun Teki Yürür Yalınayak’ filmlerinin ardından yönetmenleri, Methil Komalankutty ve Jie Lu`nun seyirciler ile araya geldi. Abu Dhabi`de yaşayan Hindistan asıllı yönetmen Methil Komalankutty, filmini kısıtlı bir bütçeyle çektiğini ve filmde ailesinin Abu Dhabi`ye kendisini ziyarete geldiklerinde yaşadıklarını aktarmaya çalıştığını belirtti. Sinema eğitimi almadığını söyleyen yönetmen, arkadaşları ile birlikte, herkesin izleyebileceği düşük bütçeli filmler yapmaya çalıştığını ve derdinin para kazanmak değil, sanat yapmak olduğunu vurguladı. Jui Lu ise, filmi sekiz kişi ile bir aylık bir süre içinde çektiklerini, Çin`de sinema üzerine okuduktan sonra Almanya`ya yerleşerek eğitimine devam ettiğini söyledi. Film yapmak için sinema okumaya gerek olmadığını, eline kamera alan herkesin film çekebileceğini belirten yönetmen, Ankaralı sinemaseverlerle birlikte olmaktan çok memnun olduğunu da dile getirdi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>