>

KÜLTÜR-SANAT

“En Büyük Şansımız Oyuncularımızdı”

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin uluslararası programında boş yok.
 
   
 
 
     

Cannes Film Festivali ACID programında prömiyer yapan “Çekingen”, yapımcısının katılımıyla Antalya’daydı.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali uluslararası programıyla göz dolduruyor. Son dönem dünya sinemasının en başarılı örneklerini, ekipleriyle birlikte seyirciyle buluşturan festivalin son konuğu, “Çekingen” filmi ve yapımcısı Christophe Delsaux oldu.

Cannes Film Festivali ACID programında yer alan filmin, MİGROS AVM’deki gösteriminin ardından yapımcı Christophe Delsaux, seyircilerden gelen soruları cevapladı. Delsaux, en büyük şanslarının, kendi filmlerinden sonra oynadıkları diğer filmlerle büyük ödüller alıp tanınan oyuncuları olduğunu söyledi.

“Reta Kateb gibi olağanüstü bir oyuncu ile çalışmak, yönetmenin tercihiydi. 2 yıl önce senaryoyu yazarken onu düşündü ve Kateb’le paylaştı, o da çok beğendi. Bu arada Reta Kateb daha da üne kavuştu. Uluslararası projelerde yer aldı ve bu bizim için çok iyi oldu. Aynı durum Adele Exarchopoulos için de geçerli. Ona da Cannes’daki başarısından 1,5 yıl önce senaryoyu gönderdik. ‘Mavi En Sıcak Renktir’ filminde oynayacağını biliyorduk. Adele, bu film ile Altın Palmiye’yi ve En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanınca çok mutlu olduk. Oyuncular açısından çok şanslıydık ve bu, filmin vizyonu için de çok önemliydi.

Filmimiz 1 ay sonra Fransa’da vizyona giriyor”


Yönetmen Marianne Tardieu’nun ilk filmi “Çekingen”, bir alışveriş merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan, 30’larındaki Cherif’in hikayesi. Cherif’in hayalinde hemşire olmak vardır. Bir yandan hemşirelik sınavlarına hazırlanırken bir yandan da alışveriş merkezine musallat olan serserilerin tacizleriyle boğuşur. İki dünya arasına sıkışmış Cherif kendi yolunu bulmak zorundadır.

Filmin, birey üzerinden toplumsala baktığını belirten Delsaux, şunları söyledi:

“Yönetmen öncelikle Cherif’in portresini çizmek istedi. Birçok çelişkiye sahip olduğu için bu karakterle ilgilendi. Elbette ki karakter kısıtlı bir sosyal çevreden geliyor ve daha iyi bir sosyal yaşama sahip olmak istiyor. Yeni bulduğu işte sorunlarla karşılaşıyor, yeni hayatında bu yeni sorunlarla savaşmak zorunda kalıyor. Yüzleşmek zorunda olduğu sorunları yaratan kişiler de aslında ona yakın olan kişiler ve bu da onda çelişki yaratıyor. Yönetmen kısaca şunu söylemek istiyor; bazı insanlar için dürüst bir hayat sürmek kolay değildir, düzgün bir hayat yaşamak isteseler de hayat, onlara bu fırsatı tanımaz”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>