>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Dünyanın En Değerlileri

Bu hafta sizlerle dünyanın “en değerli”lerini paylaşmak istedim. Listemde iki otomobil, bir parfüm, bir de tablo var. (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Hepsi üretildikleri andan itibaren değerlerini yitirmemiş, nadide parçalar... Kim bilir belki ilerlyen haftalarda listemizi genişletebilirim. Sahip olamasak da gösterişli görsellerine bakıp iç çekebiliriz. (bu arada dünyanın en değerli ve en özel ayakkabılarını da araştırdığımı duyurmak istiyorum. Eh ayakkabı demişken yanlarına birkaç tane de çanta ekleyebilirim. Biz kadınların vazgeçilmez tutkuları ne de olsa)No 5, 1948 * Amerikalı ressam Jackson Pollock’un bu tablosu, 140 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı tablosu olarak gösteriliyor. Amerikan kozmetik dünyasının önde gelen isimlerinden Ronald Lauder tarafından satın alınan tablonun ismi “No 5, 1948”.

Pollock, 20’nci yüzyılın önde gelen Amerikalı sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. Ünlü ressam, 1946 yılında kendi geliştirdiği boya dökme ve fırlatma tekniği ile “Aksiyon Resim”in kurucularından biri olmuştu. Resimlerinde fırça kullanmayan Pollock, doğrudan tuvalin üzerine damlatma, fırlatma, akıtma tekniğini kullanıyordu. Pollock’un 140 milyon dolara satılan “No. 5, 1948”, 1.20’ye 2.40 m boyutlarında; sarı ve kahverengi tonlarından oluşuyor.Clive Christian * Clive Christian, dünyanın en pahalı parfümlerini üretiyor. Bu özelliğini de parfümlerinin şişelerinin üzerine yazıyor. Böylece siz de dünyanın en paalı parfümünü kullanadığınızı kolaylıkla ilan edebiliyorsunuz.
Clive Christian’ın eşssiz kokusunun “temelleri” 1999 yılında atılmış. İngiliz tasarımcı Clive Christian, 1999’da İngiltere’nin en ünlü parfüm evi olan The Crown Perfumery’i satın almış. Christian, Londra’daki bu köklü parfüm evinin eski formülleriyle kendi geliştirdiği yeni kokuları harmanlamaya başlamış. Amacıysa lüks parfüm markalarına bir yenisini eklemekmiş. Başarılı da olmuş. Yarattığı bu yeni formülün içeriğini, geleneksel ve egzotik kokuları harmanlayarak oluşturmuş. Kadınlar ve erkekler için ürettiği parfümünün adını da “Clive Christian” koymuş. Eğer siz de bu parfüme sahip olmak istiyorsanız ödemeniz gereken rakam 2 bin 150 dolar.Maybach Exelero Concept Car *
İşte Bugatti’den sonra dünyanın en pahalı otomobili… Maybach Exelero Concept Car. Bu otomobili görenlerin Batman’ın otomobilinin gerçek olduğunu bile düşünebilir.

Mükemmel bir tasarıma sahip olan Maybach Exelero’nun değerine değer katan bir özelliği de sadece bir defaya mahsus satılması. Bu eşsiz araca sahip olabilmek için yapmanız gereken tek şey 7 milyon 843 bin dolar ödemek. Maybach Exelero Concept Car, görkemli görünümünün haricinde performans olarak da beklentilerin fazlasını sunmaya hazır. Otomobil, 0-100 km7s hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlamış oluyor. Concept Car’ın son hızıysa 355 km/s. Maybach Exelero Concept’in motor hacmiyse 5.9 litre.Ferrari 250 GT California Spider * Kim ne derse desin, Ferrari her zaman Ferrari’dir. Onu spor otomobillerin babası olarak tanımlamak hiç de yanlış olmaz. Üstelik değil erkekleri, kadınları bile heyecanlandıran tasarımıyla her dönemin lüks otomobili olmayı başarır. Örneğin Ferrari’nin 1960 model Spider’ı… Tam adıyla Ferrari 250 GT California Spider. Ferrari’nin California serilerinin en atağı.

Kaputunda, kapılarında hatta benzin deposunda dahi alimünyumun kullanıldığı bu dört kişilik klasik, görünümüyle sizi büyülemiş olabilir. Öyleyse üzücü haberi hemen verelim. Bu muhteşem klasik ne yazık ki 18 Ağustos 2007’de Kaliforniya’da, Monterey’in düzenlediği bir müzayedede satıldı. Hem de 4.9 milyon dolara!
Bu bedeli kimin ödediğini bilemiyoruz ama bildiğimiz, 4.9 milyon dolarlık fiyatıyla Ferrari 250 GT California Spider’ın dünyanın en pahalı klasiği olduğu...


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>