>

KÜLTÜR-SANAT

27.Festivale Yıldızlarla Açılış

Ödülünü Türkan Şoray`ın elinden alan Yılmaz Erdoğan: “Bugün sinema yapıyorsak bu bir çift göz sayesinde” dedi.
 
   
 
 
     

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin MEB Şura Salonu’ndaki açılış töreni, sanatçılardan yabancı misyona, medyadan siyaset dünyasına geniş katılımla gerçekleştirildi. BKM adına verilen Kitle İletişim Ödülünü, “Türk sinemasının sultanı” Türkan Şoray'ın elinden alan Yılmaz Erdoğan, “Bugün sinema yapıyorsak bu bir çift göz sayesinde” dedi.

Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu üstlendiği açılış töreni, Fernando Franco ve Begoña Arostegui'nin ilk kısa canlandırma filmi El Lugar Adecuado'nun gösterimi ile başladı. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol konuşmasında, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Halkbank olmak üzere festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kurulduğu günden beri kısa ve belgesel filmlere ayrı bir önem verdiğini hatırlatan Demirkol, “Geleceğin sinemalarını yetiştirmek için uğraşan bir festivaliz. Bu yıl en iyi kısa film ve en iyi belgesele para ödülleri verilecek. Gelecek yıldan itibaren de ilk uzun filmini çeken gençlere para ödülü vereceğimizi müjdeleyebilirim” dedi.

Destekçilere Teşekkür

Demirkol’un konuşmasının ardından aralarında Menderes Samancılar, Aytaç Arman, Ayris Alptekin, Sermet Yeşil, Yağmur Ünal, İrfan ve İnci Demirkol'un olduğu sanatçı ve festival yöneticileri, 27. AUFF'a destek veren Halkbank, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Mesa, Most Life, Mahall, Stroer, Çankaya Belediye Başkanı, AB Türkiye Delegasyonu yetkilisi, Ulusal Uzun Film Yarışması Jüri Başkanı Erden Kıral'a teşekkür ödüllerini verdiler.

Festivalin tanıtım filminin gösteriminin ardından Ceyda Düvenci, 27. festivalin bölüm başlıklarına ve gösterilecek filmlere dair bilgi verdi.

“Çınar sallanıyor”

2016 yılı Onur Ödülleri de açılış töreninde sahiplerine takdim edildi. Bu yıl “Sanat Çınarı” ödülünü alan akademisyen-ressam Turan Erol’a ödülünü yapımcı Elif Dağdeviren verdi. Sahneye yavaş adımlarla gelen ve “Sanat çınarı sallanıyor” esprisi yapan Erol, salondan büyük alkış aldı.

“Büyük sorumluluk”

Yönetmen yapımcı Tomris Giritlioğlu, “Aziz Nesin Emek Ödülü”nü, yönettiği filmlerinde rol alan oyuncu Beren Saat’in elinden aldı. Giritlioğlu konuşmasında Aziz Nesin'in adını taşıyan ödülün kendisine büyük sorumluluk yüklediğini belirtti ve “Sansürsüz, korkusuz hikayelerde buluşmak dileğiyle” dedi.

“Benimle İlgili Söylüyor Değil Mi?”

Bu yıl Kitle İletişim Ödülü verilen Beşiktaş Kültür Merkezi adına ödülü Yılmaz Erdoğan aldı. BKM'nin 1994'te kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, “O günden bugüne tüm yapımlarda emeği olan tüm arkadaşlarım adına bu ödülü alıyorum” dedi.

Erdoğan'a ödülünü vermek üzere davet edilen Türkan Şoray seyircilerin alkışları arasında sahneye çıktı. Ankara'nın ve AUFF'un kendisinde özel yeri olduğunu belirten Şoray, “Yılmaz Erdoğan'a ödül verir misin dediklerinde çok mutlu oldum. Filmlerini çok beğendiğim bir insana bu ödülü vermekten mutluluk duydum” dedi.

Şoray'ın konuşmasının ardından, “Benimle ilgili söylüyor değil mi?” esprisi yapan Erdoğan, “Bugün sinema yapıyorsak bu bir çift göz sayesinde” diye konuştu. Erdoğan, Şoray'ın kendine ilişkin sözleri için “Saklayıp torunlarıma ileteceğim. Büyük şeref” dedi.

Ceyda Düvenci'nin esprileriyle renklendirdiği tören Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın keyifli konseriyle noktalandı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>