>

KÜLTÜR-SANAT

30. İstanbul Caz Festivali

Temmuz ayını müzikle buluşturan İstanbul Caz Festivali bu yıl 30 yaşında.
 
   
 
 
     

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 7-18 Temmuz tarihleri arasında, popüler ve yeni isimlerle dolu bir program sunacak.

30. İstanbul Caz Festivali, 40’a yakın konserde usta isimlerden yeni keşiflere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak. 11 gün boyunca festivalin konuğu olacak isimler arasında “Ho Hey” ve “Ophelia” gibi şarkılarıyla tanınan Amerikan folk topluluklarından The Lumineers, kariyeri boyunca Herbie Hancock, Damon Albarn ve daha nice isme eşlik etmiş, Afro-pop’un çığır açan sesi Fatoumata Diawara, cazdan blues ve folka uzanan güçlü vokaliyle Lizz Wright ve “çağdaş cazın en güzel seslerinden” Güney Kore’nin yıldız ismi Youn Sun Nah Quartet yer alıyor.

Festival bu yıl merkezini Parkorman’a taşıyor. Morcheeba, Alfa Mist, Kovacs, Mammal Hands, Adamlar, Ekin Beril, Elif Sanchez, Mert Demir, Takeshi’s Cashew ve çok daha fazlası, trip-pop’tan funka, cazdan rocka Parkorman’da 3 güne yayılacak konserlerde festival içinde festival havası estirecek. Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz ile Riff Cohen’i ilk kez bir araya getirecek Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual” projesi de festivalin özel projelerinden.

Festivalin klasik mekânlarına bu yıl Parkorman’ın yanı sıra yeşillikler içindeki terasıyla Robert Kolej ekleniyor. Festivalin diğer konserlerine The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park-Swissôtel the Bosphorus ev sahipliği yapacak.

+1’li Gece Gezmesi, bu yıl da Kadıköy’ün sevilen 4 mekânı olan Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve The Wall’daki konserlerle müzikseverleri hareketli bir maratona çıkaracak. Yıllardır festivalin en sevilen etkinliklerinden olan Caz Vapuru, bu yılki yolculuğunda festival izleyicisini caz ve swing tınıları eşliğinde Anadolu Kavağı’na götürecek. Festivalin müziği parklara yaydığı Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatrosu’nda düzenlenecek ücretsiz Parklarda Caz konserlerine yine her yaştan izleyici davetli olacak.

Festival 2003 yılından bu yana düzenlediği Genç Caz+ konser serisiyle, 30 yaş altı amatör müzisyenlere sahnesinde yer açarken, 2021'den beri ise Mehmet Uluğ Fonu'nun desteğiyle genç müzisyenlerin ilk profesyonel albüm kayıtlarını yapmalarını sağlıyor. Genç Caz+ finalistleri aynı zamanda Parklarda Caz konserlerinde izleyiciyle buluşuyor.

Festival biletleri

Lale Kart üyeleri için öncelikli satışlar: 20-23 Mart 10.30
Genel satış: 24 Mart Cuma 10.30

30. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartları ile %10 indirimli satın alınabilecek, kampanya 24 Mart’taki genel satışlarla başlayacak.

Öğrenciler ise bu yıl yine tüm İKSV etkinliklerinde 10 TL’lik Eczacıbaşı Genç Bilet uygulamasından faydalanabilecek.

Festival biletleri: Avantajlı dönem fiyatlarıyla, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası)

Ayrıntılı bilgi için: https://caz.iksv.org/

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Can Kozlu’ya

30. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü Türkiye’de caz davulculuğunun en önemli isimlerinden Can Kozlu’ya sunulacak.

Çocukluğundan itibaren müzik ile iç içe büyüyen Can Kozlu, lise yıllarındaki amatör müzik çalışmalarını takiben, Amerika’da Berklee College of Music’te müzik eğitimini tamamladı. Türkiye’ye döndüğünde Emin Fındıkoğlu, Onno Tunç, Tuna Ötenel, Aydın Esen, Şenova Ülker, Nükhet ve Neşet Ruacan gibi usta isimlerle kurduğu gruplarda yer aldı, Sezen Aksu, Nilüfer gibi pop yıldızlarıyla çalıştı. 1996’da Ali Perret ile Bilgi Üniversitesi Caz Performans Bölümü’nü kuran ve yüksek eğitim standartlarıyla öğrenciler yetiştiren Can Kozlu, bugüne kadar Türkiye’den pek çok önemli davulcuya ilham olmuş bir isim.

İstanbul Caz Festivali Parkorman’da:
Caz, rock ve popüler isimlerle dolu üç gece

Indie-Pop’tan Anadolu Funk’a yıldızlar geçidi:
Kovacs // Riff Cohen & Okay Temiz "The Ritual" // Takeshi's Cashew // Mert Demir
Parkorman, 8 Temmuz Cumartesi


Festival izleyicisini, yılın ilk Parkorman buluşmasında Kovacs, Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual”, Takeshi’s Cashew ve Mert Demir’den oluşan yıldız bir kadro bekliyor.

Etta James, Tina Turner, Betty Davis, Nina Simone, Shirley Bassey gibi efsanelerden aldığı ilhamla, derinlikli sesi ve katmanlı müziğiyle Sharon Kovacs, bugüne kadar Glastonbury ve Sziget gibi festivallerde yer aldı ve Robbie Williams gibi pop yıldızlarıyla aynı sahneyi paylaştı.

Kovacs’tan önce, ilk İstanbul Caz Festivali’nde de izleyicilerle buluşan, vurmalı çalgılardaki progresif vizyonuyla dünya çapında öncü kabul edilen Okay Temiz, özel bir prömiyerde sıradışı söz yazarı ve besteci Riff Cohen ile sahneyi paylaşacak. Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual” projesinin ilk kez dinleyici karşısına çıkacağı bu konserden önce de Anadolu funk, Krautrock, Afrobeat türlerinden etkilenen progresif jam topluluğu Takeshi’s Cashew sahnede olacak. Günün ilk konseri ise son dönemde özellikle Mabel Matiz’le işbirliği yaptığı “Antidepresan” şarkısıyla kendinden bahsettiren yetenekli söz yazarı ve besteci Mert Demir’in olacak.

Trip-Hop, elektronik müzik ve cazla dolu bir gece
Morcheeba // Alfa Mist // Ekin Beril // Mammal Hands
Parkorman, 9 Temmuz Pazar

Yeni nesil virtüözlerle türler arası alternatif sesleri bir araya getireceği ikinci Parkorman buluşmasında
Morcheeba, Alfa Mist, Mammal Hands ve Ekin Beril gibi isimler sahne alacak.

Trip-hop ve rock’a göz kırpan altyapıları Skye Edwards’ın R&B temelli derin vokalleriyle perçinleyen Morcheeba ile hip-hop’tan aldığı ilhamı merkezinde tutarak cazın farklı alt türleri arasında rahatlıkla gezinen Alfa Mist’in büyülü sahnesine bizleri Ekin Beril hazırlayacak. Loop tekniğiyle ürettiği müzikleri ve akapella videolarıyla ilk karşımıza çıktığı günden bu yana kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Ekin Beril öncesinde geceyi, elektronik, çağdaş, klasik, dünya müziği, folk ve cazdan beslenen Mammal Hands ısıtacak. Yenilikçi fikirleri notalara döken yeni nesil virtüözlerin yeteneklerine İstanbul’un en yeşil alanlarından biri olan Parkorman’da şahit olmak için daha iyi bir fırsat olamaz.

Indie-Rock’ın yıldız ekibi İstanbul’da
The Lumineers // Adamlar
Parkorman, 12 Temmuz Çarşamba


Müzikseverler 12 Temmuz Çarşamba akşamı ise Colorado, Denver’ın müzik kulüplerinde başladıkları folk serüvenini tüm dünyaya aktarmayı başarabilen The Lumineers’i ve Türkiye’nin en gözde yeni nesil topluluklarından Adamlar’ı izlemek için Parkorman’da buluşacak.

The Lumineers, “Ho Hey” ile 2012’de yaptıkları başarılı çıkışın ardından Bruce Springsteen, Tom Waits, Bob Dylan ve Tom Petty gibi efsanelerden aldıkları ilhamla dünya çapında başarı kazandılar. Gülen yüzlerin ardındaki melankolik hikâyeleri anlatan, birer film senaryosu gibi işledikleri “Stubborn Love”, “Ophelia”, “Angela” ve “Cleopatra” gibi incelikli ve dokunaklı şarkılarıyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşan grup, 10 yıl gibi kısa bir sürede modern folk türünün en büyük grupları arasında yerini sağlamlaştırdı. Konserde The Lumineers öncesinde izleyeceğimiz grup ise rock müzikle mizahı harmanlayan, içine biraz da ironi katan Adamlar olacak.

Boğaz semtlerinde İstanbul Caz Festivali esintileri

Festival, İstanbul Boğazı’na karşı caz dinlemek isteyen müzikseverleri Robert Kolej Konak Teras, The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park-Swissôtel the Bosphorus’a bekliyor.

Çağdaş cazın en güzel seslerinden Youn Sun Nah ile
Robert Kolej bahçesinde bir gece
Robert Kolej - Konak Teras, 14 Temmuz Cuma


Modern insanın yaşamına dair mütevazı hikâyeler anlatan 2022 tarihli albümü Waking World ile müthiş yorumlar alan Youn Sun Nah Quartet, 14 Temmuz Cuma akşamı festivale ilk kez ev sahipliği yapacak Robert Kolej’in yeşillikler içindeki Konak Teras’ında izleyicilerle buluşuyor. Fransız Le Figaro gazetesinin övgüyle bahsettiği Youn Sun Nah Quartet, farklı müzik türlerine olan, yeteneği ve duru vokaliyle dikkat çekiyor. Güney Kore’de başlayıp Avrupa’ya açılan kariyeri boyunca, pop, rock ve caza çağdaş bir pencereden bakan bu çok yönlü müzisyen, aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da adından söz ettiriyor.

Afro-pop’un çığır açan sesi Fatoumata Diawara
The Marmara Esma Sultan Yalısı, 17 Temmuz Pazartesi


İleri görüşlülüğü ve zaman kavramını aşan müzikal vizyonuyla Afro-pop’a yeni bir pencere açan Fatoumata Diawara da festivalin konuklarından. 2011’deki güçlü çıkışını sağlayan Fatou ve 2018 tarihli Fenfo albümlerinde toplumsal sorunlara eğilirken aşk dolu pozitif fikirlerden ödün vermeyen Diawara, şarkılarında insanı en yalın hâliyle anlatıyor. Şarkılarını, Mali’nin resmi dili olan Bambaraca ile söyleyen Fatoumata Diawara; Herbie Hancock, Bobby Womack, Flea ve David Crosby gibi isimlerle sahneye çıkıp kayıtlara girmiş, Brit-pop efsanesi Blur’un solisti Damon Albarn’ın Africa Express projesinde de yer almıştı. Fatoumata Diawara, 17 Temmuz Pazartesi akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda izleyiciyle buluşacak.

Amerika’nın kalbinden Boğaz’a uzanan güçlü bir ses: Lizz Wright
Sultan Park Swissotel The Bosphorus, 18 Temmuz Salı


Karanlık ve derin alto vokalindeki kusursuz teknikle duygu dolu şarkılar söyleyen Lizz Wright, şarkılarıyla Amerika’nın tarihine ışık tutuyor. Georgia’daki köklerine uygun gospel vokaliyle başladığı müzik kariyerine, doğduğu kıtanın tüm müziklerinden etkilenerek devam eden Wright; caz, folk ve Americana türlerini bir araya getirmesi ve sofistike vizyonuyla yıllar içinde türünün önemli solistlerinden biri oldu. Güneyli köklerine döndüğü Grace albümündeki birleştirici diliyle övgü alan Lizz Wright, festival dinleyicisiyle 18 Temmuz Salı akşamı Sultan Park-Swissôtel the Bosphorus’ta Snoc Outdoor Furniture gösteri sponsorluğunda tanışacak. Müzik türleri arasında pürüzsüz geçişlerin yaşanacağı gecede Lizz Wright öncesinde, caz, flamenko ve Latin müziklerine vokaliyle hayat veren Elif Sanchez de sahnede olacak.

Binmeyen Kalmasın: Caz Vapuru Kalkıyor!
Kabataş İskelesi, 16 Temmuz Pazar


Festivalin ilgi gören etkinliklerinden Caz Vapuru bir kez daha izleyiciyi Boğaziçi’nde caz ve swing’le buluşturacak. 16 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kabataş İskelesi’nden demir alıp Anadolu Kavağı’na kadar tüm Boğaz hattı boyunca seyredecek Caz Vapuru’nun konukları; cazın 1920’lerdeki altın çağına hayranlığıyla bilinen Norveçli Swing’it, otantik melodileri ve neşeli repertuvarıyla Flapper Swing ve ritmik müzikleri ile tanınan İstanbul’lu üflemeliler topluluğu Brassist olacak. Etkinlik Mastercard gösteri sponsorluğunda gerçekleşecek.

+1’li Gece Gezmesi Konserleri Kadıköy’de
Moda, Kadıköy (çeşitli mekanlar), 13 Temmuz Perşembe


Festivalin gelenekselleşen etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi bu yıl da Kadıköy sokaklarında müzikseverlerin keyfine artı bir katarak müzik keşifleriyle dolu bir gece rotası sunuyor. 13 Temmuz Perşembe gecesi gerçekleşecek etkinlikte açıklanan ilk isimler, Türkçe alternatif popa şarkı yazarlığı penceresinden bakan Evdeki Saat, Akdenizli Arap müziğine progresif bir açıdan yaklaşan İsrailli beşli Sababa 5, Altın Palmiye Ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ilk üç filmi Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden sahneleri doğaçlama besteleri ile yorumlayan Taşra Üçlemesi Caz Projesi, 2022’de üretimine hız veren indie-pop grubu The Flabbies ve Miles Davis’in Bitches Brew ve Herbie Hancock’un Mwandishi döneminden aldığı ilhamla üretimlerine devam eden dörtlü Another Bitches Brew oldu. Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve The Wall’da gerçekleştirilecek etkinlik programında yer alacak diğer isimler de önümüzdeki ay açıklanacak.

Parklarda Caz konserleri

Parklarda Caz, müziği yine parklarda İstanbullularla buluşturmaya devam ediyor. Festivalin tüm müzikseverlere ücretsiz sunduğu Parklarda Caz konserleri bu yıl kentin en büyük yeşil alanlarından Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatrosu ve Şişli Habitat Parkı’nda 9, 10 ve 16 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Bu etkinliklerde yer alacak isimler arasında Anadolu funk, krautrock ve Afrobeat’i başarıyla harmanlarken progresif bir anlayışı imzası hâline getiren jam topluluğu Takeshi’s Cashew, Genç Caz+ finalistleri ve çok daha fazlası sahne alacak. Parklarda Caz etkinliklerinin tam programı Mayıs ayı sonunda açıklanacak.

Genç Caz+ konserleri ve albümü

Bu sene 21. yaşını kutlayacak olan Genç Caz+, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen, 30 yaş altındaki genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform sağlıyor. Başvurular sonrasında belirlenecek müzisyen ve topluluklar, festivalde Parklarda Caz konserlerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını yakalayarak daha sonra yayımlanacak Genç Caz+ albümünde yer alma hakkı kazanacak.

Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ve Sony Music Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen Genç Caz+ Albümü bu sene de devam ediyor. Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer özgün eseri, dijital platformlarda yayımlanacak olan bu albümde yer alacak. 2013 yılında aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu desteği ile albüm projesinin gerçekleşmesinin yanı sıra, genç, yetenekli, umut vadeden müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.
Bu sene Genç Caz+ Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Ogün Sanlısoy, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

Genç Caz+ için son başvuru tarihi 24 Nisan Pazartesi.  Ayrıntılı bilgi için:  https://caz.iksv.org/

Festival biletleri

Festival biletleri Lale Kart üyeleri için 20 Mart Pazartesi günü 10.30’da başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından, 24 Mart Cuma günü 10.30’dan itibaren, avantajlı dönem fiyatlarıyla, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak.

Festival takipçileri Parkorman konserlerine özel tek bir kombine biletiyle, 8,9 ve 12 Temmuz’da gerçekleştirilecek üç büyük konsere katılabilecek.

İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle hayat geçen Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, sınırlı sayıda öğrenci bileti 10 TL’den satışa çıkacak.

30. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartları ile %10 indirimli satın alınabilecek, kampanya 24 Mart’taki genel satışlarla başlayacak.

İKSV Lale Kart üyelerine indirim ve öncelikler

Üyelikleriyle İKSV'nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Caz Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla öncelikli olarak alabiliyor:

Siyah Lale Kart üyeleri 20 Mart Pazartesi 10.30
Beyaz Lale Kart üyeleri 21 Mart Salı 10.30
Kırmızı Lale Kart üyeleri 22-23 Mart 10.30

Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üzerinden %25 indirimle satın alabilecek. Kırmızı Lale Kart üyeleri ise biletlerini %15 oranında indirimle satın alabilecek.

İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen Lale Kart üyelik programı, 21 yıldır binlerce kültür-sanat dostuna vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. İKSV Lale Kart üyeleri İKSV’ye katkı sağlarken, festival etkinliklerindeki indirimlerin yanı sıra İstanbul’da birçok farklı kültür, sanat ve yaşam mekânında indirimlerden de faydalanabiliyor. Lale Kartlı olmak ve ayrıntılı bilgi için: lalekart.iksv.org/

Hediye Kart: Bir Kart Dolusu İKSV

İKSV sevdiklerine özel günlerde “Bir kart dolusu İKSV” hediye etmek isteyen kültür-sanat dostları için üç çeşit İKSV Hediye Kart hazırladı. Tüm İKSV etkinliklerinde geçerli olan 250, 500 ve 1000 TL değerindeki kartlar, bir yıl boyunca İstanbul Film, Müzik, Caz, Tiyatro Festivalleri’nden Salon İKSV konserlerine, +1 Sunar: Gezgin Salon Festivalleri’nden Filmekimi ve İKSV Galaları’na vakfın düzenlediği tüm etkinliklerde kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için: passo.com.tr/tr/hediyekart

Festivalin destekçileri

30. İstanbul Caz Festivali’nin Festival Sponsoru, bu yıl da Garanti BBVA.

Festivale +1, Snoc Outdoor Furniture ve Mastercard gösteri sponsoru ve Anadolu Efes katkı sağlayan kuruluş olarak destek veriyor.

30. İstanbul Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, Şişli Belediyesi, Avusturya Kültür Ofisi ve İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu tarafından da destekleniyor. İBB iştirak şirketlerinden Şehir Hatları A.Ş. ve Swissotel The Bosphorus’a değerli işbirliği için teşekkür ederiz.

Festivale İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu, İKSV Eğlence Partneri TikTok, İKSV Dijital Dönüşüm Sponsoru Google, İKSV Konaklama ve Mekân Sponsoru The Marmara Group, İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, İKSV Kurumsal Eğitim ve Gelişim Sponsoru Davranış Bilimleri Enstitüsü, İKSV İletişim Stratejisi ve İçgörü Sponsoru FutureBright Group ile servis sponsorları Amerikan Hastanesi, Insider, MindBehind, Plaza OSGB, GFK, Somera, Loodos Teknoloji, Boosmart ve Wiseback de destek veriyor.

30. İstanbul Caz Festivali’nin afiş tasarımı Le Koko Collectif tarafından hazırlandı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>