>

KÜLTÜR-SANAT

32.İstanbul Film Festivali Altın Lale ve Festival Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Bu yıl 32. düzenlenen İstanbul Film Festivali sona erdi...
 
   
 
 
     

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 14 Nisan Pazar gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Ceyda Düvenci ve Mert Fırat’ın sunuculuğunu üstlendiği 32. İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, NTV’den canlı olarak yayımlandı. Festivalle ilgili hazırlanan kısa filmin ardından sahne alan, Türkiye sinemasının en büyük kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit ve oyuncu Nejat İşler, Emek sineması özelinde, devam eden sürece ilişkin düşüncelerini dile getirdiler.

Törende ayrıca Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı, Gelibolu, Ölü Ozanlar Derneği, Yeşil Kart ve Truman Show gibi filmlerin usta yönetmeni Peter Weir’e Sinema Onur Ödülü takdim edildi. Peter Weir’e ödülünü İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan verdi.

ALTIN LALE ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Başkanlığını Peter Weir’in üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde Screen International dergisi yazarlarından Mark Adams, yönetmen Sebastian Lelio, oyuncu Simin Fatemeh Motamed Arya ve yönetmen Malgoska Szumowska yer aldı. Altın Lale için bu yıl Uluslararası Yarışma’da 13 film yarıştı.

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından
25 bin avroyla destekleniyor. Bu ödülün 10 bin avrosu Altın Lale’yi kazanan filmin yönetmenine, 10 bin avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filme veriliyor.

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’ne bu yıl, Lenny Abrahamson’un yönettiği WHAT RICHARD DID / NE YAPTIN RICHARD layık görüldü. Eczacıbaşı Topluluğu’nun para ödülünü, Eczacıbaşı Holding Genel Müdürü ve Eczacıbaşı Topluluğu Mali İşler Grup Başkanı Sacit Basmacı takdim etti.

Altın Lale Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Bruno Dumont’un yönettiği CAMILLE CLAUDEL 1915 adlı filme verildi.

ALTIN LALE ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını bu yıl usta yönetmen Tayfun Pirselimoğlu üstlendi. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise Montpellier Uluslararası Akdeniz Filmleri Festivali Direktörü Jean-François Bourgeot, Cine+Club, Classic&Star ve Famiz kanallarının direktörü Bruno Deloye, ressam Komet ve oyuncu Nihal Yalçın. Ulusal Yarışma’da bu yıl Altın Lale için yarışan 10 filmin 6’sı dünya, 2’si ise Türkiye prömiyerini festivalde yaptı.

Ulusal Yarışma’da En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü’ne, Onur Ünlü’nün yönettiği SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ filmi layık görüldü. Filmin yapımcıları Orkun Ünlü ve Funda Alp’e ödülü, Jüri Başkanı Tayfun Pirselimoğlu sundu.

En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, Hayatboyu filminin yönetmeni ASLI ÖZGE’ye verildi. Aslı Özge de ödülünü Tayfun Pirselimoğlu’dan aldı.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale’yi kazanan filme 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e 50.000 TL para ödülü veriliyor.

Onat Kutlar anısına verilmeye başlanan Jüri Özel Ödülü’ne Derviş Zaim’in yönettiği DEVİR adlı film layık görüldü. Jüri Özel Ödülü festivalin “Türkiye Sineması” tema sponsoru Efes tarafından verilen 30.000 USD tutarındaki para ödülüyle destekleniyor. Filmin aynı zamanda yapımcısı DERVİŞ ZAİM’e ödülünü Efes Türkiye Marka Halkla İlişkiler ve İletişim Planlaması Müdürü Nihan Erçetin ve Meksika sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Carlos Reygadas takdim etti.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü Özür Dilerim filmindeki rolüyle SEMA POYRAZ’ın oldu. Oyuncuya ödülünü Ulusal Yarışma jüri üyesi Komet takdim etti.

Bu yıl Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçtiği En İyi Erkek Oyuncu, Yozgat Blues filmindeki rolüyle ERCAN KESAL oldu. Kesal’a ödülünü, Ulusal Yarışma jüri üyesi Nihal Yalçın takdim etti.

En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazananlara 10.000’er TL para ödülü veriliyor.

Ulusal Yarışma’da En İyi Senaryo Ödülü, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle ONUR ÜNLÜ’ye verildi. Ödülü, Ulusal Yarışma jüri üyesi Jean-François Bourgeot takdim etti.

Ulusal Yarışma’da En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü, Hayatboyu filmiyle EMRE ERKMEN’e verildi.

Ulusal Yarışma’da En İyi Özgün Müzik Ödülü’nü Soğuk filmiyle kazanan MURAT BAŞARAN, ödülünü Türk rock dünyasının en iyi seslerinden Aylin Aslım’ın elinden aldı.

Ulusal Yarışma’da En İyi Kurgu Ödülü’nü Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle EMRE BOYRAZ kazandı. Boyraz’a ödülünü, Ulusal Yarışma jüri üyesi Bruno Deloye takdim etti.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>