>

KÜLTÜR-SANAT

8.Malatya Uluslararası Film Festival’nin “Onur, Emek ve Türk Sinemasına Katkı Ödülleri” Sahipleri Belli Oldu!

Bu yıl Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla, festival 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek...
 
   
 
 
     

Onur ödülleri bu yıl usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman Sınav’a takdim edilecek. Sinema Emek Ödülü makyaj sanatçısı Derya Ergün’e, Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verilecek.

Malatya Uluslararası Film Festivali 8. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken bu yıl festivalde üç usta isme Onur Ödülü takdim edilecek. 43 yıllık sinema kariyeri boyunca 35’den fazla filmde rol alan, tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli oyuncularından Şener Şen, unutulmaz performansları ve klasikleşmiş yerli komedilerde Yeşilçam’ın efsane isimlerinden birine dönüşmüş olan Perran Kutman ile genç ve yenilikçi sinemanın izini her daim süren usta yönetmen Osman Sınav, festivalin açılış töreninde verilecek Onur Ödülleri’nin sahibi olacaklar. Sinema Emek Ödülü Makyaj Sanatçısı Derya Ergün’e verilirken, bu yıl ilk kez takdim edilecekTürk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film adına kurucu ortaklardan, Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verilecek.

Türk Sinemasının Züğürt Ağası, Muhsin Beyi, Eşkiyası; ŞENER ŞEN

1970'li yıllarda kalabalık kadrolu Yeşilçam filmlerindeki yardımcı rollerle büyük beğeni kazanan Şener Şen, 80'li yıllardan itibaren başrollerde oynamaya başladı ve Türk sinemasının tartışmasız en büyük isimleri arasına adını yazdırdı.

Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıkarak başlayan Şen, sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca küçük rollerde oynayan, hatta bir çok filmde sadece dans etmek ve başrol oyuncusundan dayak yemek zorunda kalan Şen, 1975 yılında sinema kariyerinde bir dönüm noktası yaşadı. Ertem Eğilmez'in unutulmaz filmi Hababam Sınıfı'nda “Badi Ekrem” tiplemesi ile büyük sükse yaptı. Şen, aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile daha sonrasında müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Tosun Paşa”, “Kibar Feyzo”, “Çöpçüler Kralı” ve “Davaro” gibi filmlerde oynadı.

İlk başrolünü Başar Sabuncu'nun “Namuslu” isimli filminde oynayan usta oyuncu, filmin o yılın en iyi iş yapan yapımları arasına girmesiyle sinema kariyerinde büyük bir çıkış yaptı.

Şener Şen’i o yıldan itibaren Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa'sında saf bir köy ağasını, Milyarder'de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey'de artist olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü canlandırırken gördük. O yıllarda moda olan müzikallerde de oynayan Şen, Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu "Amerikalı” ve “Arabesk” filmlerinde rol aldı. 1996’de ise Türk sinemasında bir devrim yaratan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynayan oyuncu, Yavuz Turgul'un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film ile Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırmış ve 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekmişti.

1998-2001 yılları arasında İkinci Bahar adlı dizide Türkan Şoray gibi büyük bir ismin yanında Ozan Güven ve Nurgül Yeşilçay gibi genç ve yetenekli isimlerle kamera karşısına geçen Şen, 2000'li yıllarda Gönül Yarası, Kabadayı, Av Mevsimi ve geçtiğimiz yıl yine Yavuz Turgul imzalı Yol Ayrımı’nda başrol olarak seyirci karşısına çıktı.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali Onur, Emek ve Türk Sinemasına Katkı Ödülleri, festivalin açılış gecesinin düzenleneceği 9 Kasım’da sahiplerine takdim edilecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>