>

YAŞAM KOÇU

Motivasyon Oyununa Hazır Mısınız?

Motivasyon azalmaya başladığında ne yapmalısınız?
 
   
 
 
     

Elinizde harita olmadan dünyanın ucundaki bir noktaya gitmeyi istemek gibi, kilo vermek için bir hedef belirlemek de o hedefe nasıl ulaşacağınıza dair ipuçlarını içinde barındırmaz. Daha fazla motive olmak için, kilo verme hedefinizi makul bölümlere ayıran, kısa vadeli hedefler belirleyin. Böylece, uzun vadeli hedefinize ulaşmak için bir strateji geliştirmiş olursunuz.

• “Bir daha asla şeker yemeyeceğim”
demek, hiç de gerçekçi değildir. Sonunda genellikle kendinizi bir avuç dolusu çikolata ve şekerlemeyle ve elbette büyük bir suçluluk duygusuyla baş başa bulursunuz. Daha ulaşılabilir bir hedef belirlemekte yarar var. Mesela ilk birkaç haftalık yemek planınızda, makul miktarda tatlı bisküvi ve kurabiye bulundurun.

• Belirli hedefleriniz olsun. İşe yarar hedefler, sadece ne yapmayı planladığınızı değil, bunu nasıl, nerede ve ne zaman yapacağınızı da tanımlar. Örneğin, “bu hafta en az dört kere, öğünlerimi yemeden önce, neler yiyeceğimi kâğıda dökeceğim” gibi.

• Davranışsal hedeflere odaklanın. “bu hafta iki kilo vereceğim” tuzağına düşmeyin. Herhangi bir kilo değişikliğini kendinize garanti edemezsiniz. Bunun yerine, “bu hafta her gün yürüyeceğim” veya “bu hafta çikolata yerine havuç yiyeceğim” gibi hedefleriniz olsun.

• Yüksekleri hedefleyin. Ulaşılması çok zor bir kilo verme hedefi, vazgeçmenize neden olabilir. Çok kolay bir hedef ise, size pek bir şey kazandırmaz. Başlangıçta, hızla ulaşabileceğiniz ılımlı hedefleriniz olsun. Mesela, tam yağlı yerine, yarım yağlı süt içmeye başlayın. Daha sonra iddianızı yükseltip, yağsız süte geçin.

• Hedeflediğiniz şeyleri kâğıt üstünde görüp zaman zaman güncellemek, onlara gerçeklik kazandırır
ve motivasyonunuzu yükseltir. Küçük hedeflerinizi bir kâğıda yazıp, her küçük zaferiniz için kendinize bir yıldız verin.

• Bir hedefe ulaştığınızda, ne elde ettiğinizin farkında olmak önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu da bir ödüldür. İdeal bir ödül, sahip olmaktan veya yapmaktan hoşlanacağınız, çok fazla vakit veya para gerektirmeyen, basit ve hemen ulaşılabilir bir şeydir.

MOTİVASYON AZALMAYA BAŞLADIĞINDA


• Lezzet safarisine çıkın. Kendinizi bulabildiğiniz en lezzetsiz düşük-yağlı yiyecekleri yemeye zorlayıp hayatı kendinize zehir etmek yerine, diyet ürünlerle beslenmeyi bir macera olarak algılamaya çalışın. Farklı tarifler, farklı ürünler deneyin. Aynı kategoride bile olsalar, bir diyet ürünün tadı diğerinden çok daha iyi olabilir. Önemli olan, kendinize mümkün olduğunca çok lezzet seçenekleri sunmak…

• Dikkatinizi dağıtın
. Çalışmalar, tempolu ve yüksek sesli müziğin motivasyona yardımcı olduğunu ve daha uzun süre egzersiz yapmayı sağladığını gösteriyor. Etkili olan diğer taktikler, kapalı bir mekânda egzersiz yaparken televizyon seyretmek, hatta eğer uygunsa kitap okumak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>