>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal ‘Pelikülün İzinde’

49. Altın Portakal “Pelikülün İzinde”izliyici ile buluşucak.
 
   
 
 
     

Sovyet yönetmen Victor Turin’in, senaryo ve kurgu tekniği açısından bir başyapıt olarak kabul edilen TÜRKSİB belgeseli, 6-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında British Film Enstitüsü katkılarıyla gösterilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi & Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek 49. Altın Portakal’ın “Pelikülün İzinde” bölümünde izleyiciyle buluşacak TÜRKSİB’in gösterimine, ünlü İngiliz grubu Bronnt Industries Kapital canlı müzik performansıyla eşlik edecek.

Filmde, Sovyetler Birliği döneminde yapılan; günümüz Özbekistanı’ndan Kazakistan çöllerine oradan Sibirya’ya uzanan 1445 kilometrelik Türkistan – Sibirya demiryolu inşaatı konu ediliyor. Demiryolunun yapımı sırasında ıssız doğanın acımasız koşulları karşısındaki insan manzaralarını izlenimci bir yaklaşımla ele alan TÜRKSİB belgeseli, senaryo ve kurgu tekniği açısından bir başyapıt olarak değerlendiriliyor.

1929 yılında demiryolu inşaatı devam ederken yayınlanan film, İngiliz belgesel sineması üzerinde son derece etkili oldu. Harry Watt ve Basil Wright’ın yönettiği “Gece Postası - Night Mail” bu etkinin en önemli göstergesi kabul ediliyor.

BRONNT INDUSTRIES KAPİTAL’DEN PASTORAL EZGİLER

Sovyet sessiz sinemasının en önemli propaganda filmlerinden TÜRKSİB’in gösterimine pastoral ezgiler ve Orta Asya müziğinden esintiler taşıyan canlı müzik performansı ile eşlik edecek Bronnt Industries Kapital, filmin klasik ve ritmik anlatı formunu görsel bir senfoniye çevirecek.

Çok sayıda enstrümanı çalabilen yetenekli İngiliz müzisyen Guy Bartell’in prodüktörlüğünü yaptığı Bronnt Industries Kapital, 1922 yapımı cadılık üzerine yapılmış sessiz film “Häxan”a da canlı performanslarıyla eşlik etmişti. Grubun yayınlanmış üç albümü bulunuyor.

VICTOR TURIN

Victor Turin, Pudovkin, Eisenstein, Vertov döneminde Sovyet kurgu tekniğini benimsemiş Sovyet sessiz sinemasının en önemli propaganda filmlerinden birini çeken belgesel yönetmenidir. Diğer yönetmenlerin karakter temelli kurmaca öykülerinin aksine Türkistan bozkırlarından karlı Sibirya dağlarına uzanan insanın doğaya karşı verdiği mücadeleyi aktaran bir belgeseli tercih eden yönetmen, görüntüleri ve kullandığı ritmik kurgu tekniğiyle belgeseline ayrı bir duyarlılık kazandırmıştır.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>