>

KÜLTÜR-SANAT

Ankara Film Festivali Onur Ödülleri Açıklandı

Sinema’ya Işık Tutan Adam, Karınca ve Ana Tanrıça
 
   
 
 
     

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 23. kez düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, bu yılki Onur Ödüllerini, Burçak Evren, Hamiye Çolakoğlu ve Orkestra Dergisi adına Panayot Abacı’ya veriyor.

AZİZ NESİN EMEK ÖDÜLÜ – ‘BURÇAK EVREN’

Türkiye’de nitelikli sinema yazarlığı ve araştırmacılığı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Burçak Evren, sinema yazarlığı, gazetecilik, eğitmenlik, dergicilik, arşivcilik ve ephemera gibi pek çok alanda da öncü oldu. Büyük bir özen, sabır ve tutkuyla hazırladığı, ‘Türk Sinema Sanatçıları Ansiklopedisi’, ‘Türkiye’ye Sinemayı Getiren Adam, Sigmund Weinberg’, ‘Eski İstanbul Sinemaları: Düş Şatoları’, ‘Türk Sinema Yönetmenleri Sözlüğü’ ve ‘İlk Türk Filmleri” gibi 60’dan fazla kitabıyla Türk Sinemasının tarihine ışık tuttu. Yedi yılı aşkın bir süredir, Ankara Film Festivali’nin ‘Aziz Nesin Emek Ödülü’ kitaplarını da yazan Burçak Evren, sinema ve kültürel alanda kazandırdıkları ile adından her zaman övgü ile söz ettirmeye devam ediyor.

KİTLE İLETİŞİM ÖDÜLÜ - ‘ORKESTRA DERGİSİ, PANAYOT ABACI’

Doğan Hızlan’ın ‘Karınca gibi çok çalışan ve yine onlar gibi ortada gözükmeyen’ insanlardan biri olarak tanımladığı, Panayot Abacı, 1962’de Orkestra Dergisinin yayımına başladı.

Dergi, kısa bir sürede klasik müzik alanında önemli bir görev üstlendi. Yıllar içinde, pek çok değerli besteci ve müzik adamı ve yazarının yazılarını okurlarına ulaştıran dergi, tüm zor koşullara rağmen, yayınına yarım yüzyıldır aralıksız devam ederek, Cumhuriyet kuşaklarının müzik eğitimine de hizmet verdi. Orkestra Dergisi, müzik yayıncılığı alanında öncü ve ayrıcalıklı bir rol üstlendi.

SANAT ÇINARI – ‘HAMİYE ÇOLAKOĞLU’ (Seramik Sanatçısı, Öğretim Görevlisi)

Seramiğin toprak anası Hamiye Çolakoğlu, toprağa, toprağın evrimine ve gizemine duyduğu sevgiyi vurgulamak için, kendisini ‘’Ben ana tanrıçayım’’ diye tanımlar. Seramik hamuru içinde biçimlenen kırk seneyi aşkın sanat yaşamında Çolakoğlu, yenilikçi, çağdaş, öncü ve cesur sanatçı kimliği ile ulusal ve uluslararası pek çok ödül aldı. Anadolu’nun zengin mirasından aldığı esini toprakla yoğurarak evrensel formlarla sanata dönüştürmesi, yalnızca sanatçı yanıyla değil, aynı zamanda birikimini, deneyimlerini cömertçe öğrencileriyle paylaştı.

Ödülleri, Burçak Evren, Hamiye Çolakoğlu ve Orkestra Dergisi adına Panayot Abacı’ya 15 Mart Perşembe akşamı, MEB Şura Salonu’nda yapılacak açılış töreninde verilecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>