>

KÜLTÜR-SANAT

BaBa ZuLa`dan Gecekondu

Baba zula yeni albümüyle “GECEKONDU” mahallesine iniyor
 
   
 
 
     

1996 yılında kurulan ve Murat Ertel, Levent Akman ve Coşar Kamçı’dan oluşan güncel kadrosuyla yoluna devam eden BaBa ZuLa Doublemoon etiketiyle yayımlanacak olan 7. albümleri “Gecekondu”yla yoğunlukla beslendikleri aşık geleneğini de yüklenerek “şehre” geri dönüyor. Ama bu defa şehrin en içine değil; “Gecekondu” mahallesine doğru bir yolculuk bu.

“Gecekondu”, BaBa ZuLa’nın efsanevi sahne şovları gibi sürprizlerle bezenmiş etkileyici bir dinleti sunuyor. Elektronikle akustiğin harmanlandığı, ne zaman ne olacağı belli olmayan, sakinken çığrından çıkan, bol vokalli, bol sözlü, söyleyeceğini esirgemeyen bu albüm tıpkı grubun canlı performanslarındaki gibi seyirciyi de içine alarak kendine katmayı başarıyor.BaBa ZuLa sevenleri “Gecekondu”da bekleyen en dikkat çekici sürpriz albümde dünyaca ünlü pek çok konuk sanatçının yer almış olması. Asian Dub Foundation’un belkemiği Dr. Das, büyük bir hayran kitlesi olan Thierry “Titi” Robin, Norveç’li ünlü caz müzisyeni Bugge Wesseltoft, Gogol Bordello gibi gypsy-punk gruplarını etkilemiş Tod Ashley ve komşu Yunanistan’dan şahane Alcalica ekibi. Bahsi geçen ve her biri farklı bir kimliğe sahip bu sanatçıların katkıları, BaBa ZuLa müziğiyle birleştiği albümde oldukça zengin, yaratıcı ve benzersiz bir renk yakalanıyor ve albüm BaBa ZuLa’nın “saykodelik” sahne performanslarına bir adım daha yaklaşıyor.

Alcalica’nın Fransızca vokalli parçasına ek olarak, son dönemde grubun solistliğini üstlenen Elena Hristova, albümde Makedonca söylediği şarkı ile Makedon vokal geleneğini BaBa ZuLa ile buluşturarak başka bir yerde rastlayamayacağınız bir tat sunuyor. Albümün bir diğer sürprizi ise bu yıl kaybettiğimiz Turhan Selçuk’un unutulmaz karakteri Abdülcanbaz’ın Serra Yılmaz’ın etkileyici yorumuyla ayrı bir renk kattığı bir şarkı olarak karşımıza çıkması.

“Gecekondu” albümü konuk sanatçıları kadar kapak tasarımıyla da oldukça özel : Haldun Taner’in yazdığı ve Engin Cezzar’ın yönettiği Keşanlı Ali Destanı oyunu için Mengü Ertel tarafından yapılan tiyatro dekorları çizimlerinden yararlanılan kartonette ayrıca Charles Richards’ın fotoğrafları kullanılmış.

Ekim ayında Doublemoon etiketiyle raflarda yerini almaya hazırlanan “Gecekondu” albümünün yanı sıra, BaBa ZuLa ekibi dünyanın en prestijli müzik fuarlarından biri olan ve bu yıl Kopengah’da düzenlenecek olan WOMEX’te de oldukça özel bir gösteri için gün sayıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>