>

KÜLTÜR-SANAT

"Benim Çocuğum" Galasına Yoğun İlgi

Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu açıklarsa ne olur!
 
   
 
 
     

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireyler olan Türkiyeli bir grup anne babanın hikayelerini konu alan Benim Çocuğum isimli belgeselin galası 19 Şubat Salı günü, Atlas Sineması'nda gerçekleştirildi. 700 kişinin katıldığı galaya tele-konferans ile bağlanan Sosyolog Pınar Selek " Bu film demir kapının kilidine sokulmuş bir anahtar" dedi.

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireyler olan Türkiyeli bir grup anne babanın hikayelerini konu alan Benim Çocuğum isimli belgeselin galası 19 Şubat Salı günü, Atlas Sineması'nda gerçekleştirildi. Yapım bütçesinin bir bölümü "kitlesel fonlama" yöntemiyle oluşturulan ve sadece destekçilerin davetli olduğu özel galaya 700'ün üzerinde kişi katıldı. Oyuncu Ayça Damgacı’nın sunduğu galanın ilk konuşmacısı filmin yönetmeni Can Candan oldu. Bundan iki yıl önce LİSTAG gönüllüsü bir grup anne-babayla ve aktivistlerle birlikte bir yolculuğa çıktıklarını söyleyen Candan, "Bu ortak yolculuğumuz hâlâ devam ediyor ve bu akşam bu yolculuğumuzun önemli bir noktasındayız. İki yıllık ortak çalışmamızın sonucu olan ‘Benim Çocuğum’ belgeselimizi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk ve coşku duyuyoruz. Ben bu akşam karşınızda dünyanın en şanslı insanlarından biri olduğumu hissediyorum ve bütün LGBT kardeşlerimizi, dostlarımızı, ailelerimizi, yoldaşlarımızı ve destekçilerimizi, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Bu yolculukta sizlerin desteği olmadan bu noktaya gelemezdik. Başından beri bize inandınız, bizden desteğinizi esirgemediniz" dedi.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ DAYANIŞMA

Bu filmin gerçekleşebilmesi için Hollanda ve İsveç Konsoloslukları, İngiltere Büyükelçiliği, Uluslararası Af Örgütü, Global Diyalog, Planet Romeo Vakfı ve Anadolu Kültür gibi kurumların maddi kaynak aktardıklarını belirten Candan, "kitlesel fonlama" kampanyası sırasında da yüzlerce bireysel katkı aldıklarına işaret etti. Eşi görülmemiş bu dayanışma örneğinin belgesel sinema alanında bir takım ilklere sebep olduğunu belirten Candan, "Sizler ve desteğiniz olmasaydı bu film olamazdı" dedi.

PINAR SELEK SÜRPRİZİ

Gala sırasında filme başından itibaren destek veren Sosyolog Pınar Selek'le tele-konferans bağlantısı kuruldu. Selek, "Bu film demir kapının kilidine sokulmuş bir anahtar bence. Birazdan bu kapı aralanacak ve aşka, cinsiyete, farklılığa dair bir ışık karşılayacak bizi. Bu anahtarı yaratmak için bir kaç kişinin nasıl çalıştığını biliyorum. Onların cesur, mütevazi ama devrimsel yolculuklarını izlerken hep güç aldım. Korkuyorlardı, utanıyorlardı, çekiniyorlardı, neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı ama devam ettiler. Sevgileri o kadar güçlüydü ki basma kalıp klişelerin çocukları ile aralarına nasıl sınırlar koyduklarını gördüler. Ben nasıl mutlu olduklarına, mutluluğu paylaşmak için kollarını nasıl sıvadıklarına tanık oldum. Başka anne babalar acı çekmesinler diye, gençler aile kurumunun kalıpları arasında ezilip gitmesinler diye, hep birlikte anlayışa, özgürlüğe dayanan ilişkiler yaşayalım diye. İnsan filmi izleyince nereden nereye diyor; en olumsuz koşullarda bile, dayanışmanın, sabrın, kararlılığın, birliğin, emeğin ne mucizeler yaratabileceğini bir kez daha görüyor. Filmi izleyince kendi kendime dedim ki dayan her şey değişir. Ben sizden bir kez daha öğrendim sevgi tüm paslı kilitleri açan yegane anahtar" dedi. Seyircilerin dakikalarca ayakta alkışladığı filmin gösteriminin ardından film ekibi soruları yanıtladı.

BİLETLER TÜKENİNCE EK SALON AÇILDI

!f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterime giren Benim Çocuğum filmine gösterilen yoğun ilgiden dolayı, festivalde ek gösterim açıldı. Filmin halka açık ilk gösterimi 21 Şubat Perşembe günü İstinye Park’ta, ek gösterimi ise 22 Şubat Cuma günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak. Festival kapsamında film Istanbul’da 4 defa gösterilecek. Bunu !f Ankara ve !f İzmir gösterimleri izleyecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>