>

KÜLTÜR-SANAT

Bilge Olgaç fotoğrafları

Sinemanın “Yanar Filmler Gibi Yitip Giden Yönetmeni” Bilge Olgaç’ın fotoğrafları, Rıza Baloğlu’nun objektifinden Fransız Kültür Merkezi’nde.
 
   
 
 
     
“BİLGE OLGAǔ RIZA BALOĞLU FOTOĞRAF SERGİSİ

Yüz yıla yaklaşan sinema tarihimiz içinde öncü kadın yönetmenlerimizden olan Bilge Olgaç’ın fotoğraflara yansıyan “sinema tutkusu”, Fransız Kültür Merkezi’nde açılan Rıza Baloğlu Sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.


Bilge Olgaç’ın 1991 yılında Kars yöresinin zorlu kış koşullarında çektiği “Umut Hep Vardı” filminin setinde, Rıza Baloğlu tarafından “bir yönetmen portresi” olarak çekilen fotoğrafları 30 Kasım 2007 tarihine kadar sergileniyor.

1994 yılında, evinde çıkan bir yangında, senaryo taslakları, notları ve kişisel fotoğrafları ile birlikte hazin bir şekilde yaşamını kaybeden Bilge Olgaç’ın, dostlarında bulunan az sayıda anısal fotoğrafları dışında geride hiç bir belge bırakmadan hayata veda etmiş olması, usta yönetmenin “sergi fotoğrafları”na da ayrı bir değer yüklüyor.


Bilge Olgaç’la ortak projelerde çalışmış olan öykü ve sinema yazarı Osman Şahin, “sinema kültürümüzün ve halkımızın kimliğinin bir parçası”olarak gördüğü Bilge Olgaç’ı, sergi kataloğuna yazdığı ön yazısında şöyle anlatıyor: Işığı, görüntüyü ustaca, bazen hareketli, bazen ağır sahne kaydırmalarıyla kullanarak, kişilerin gizemli dünyalarını alabildiğince güçlü bir şekilde yansıtmış tek kadın yönetmenimizdir. Bazen kamerayı bir kalem ustası gibi kullanarak, insan derinliklerinin ruhuna inmiş, bu derinlikleri seyirciye duyumsatmıştır. İç Anadolu insanını, Ege insanını, Toros insanını, Güneydoğuyu, Karadeniz insanını aynı duygulu sinema diliyle birleştirmiştir. Yalın şiirsel bir mekân duygusunu ve o mekan içindeki bireyin yaşamını en ufak bir aşırılığa kaçmadan anlatmasını bilmiştir. Anlatım düzeyi yüksek, çalışkan yönetmenlerimizin en başında yer alan dost, güzel arkadaş bir insandır BİLGE OLGADž”

Rıza Baloğlu’nun öznel belgecilik anlayışının öne çıktığı “Bilge Olgaç” sergisinde yer alan fotoğrafları bir yandan, Olgaç’ın renkli, heyecanlı ve enerji dolu karakterini öne çıkarırken, bir yandan da bir yönetmenin “yalnızlığı”nı derin biçimde duyumsatıyor…

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi
İstiklal Cad. N:8 Taksim
T:0212.334.87.40
www.infist.org

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>