>

KÜLTÜR-SANAT

"Cannes`da Türkiye" Altın Portakal`da

Türkiye yapımı Altın Palmiye ödüllü filmler “Cannes’da Türkiye” bölümüyle Altın Portakal’da yeniden beyaz perdede!
 
   
 
 
     

Bu yıl yenilikler ve "ilk"lerle gerçekleştirilecek olan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Türkiye Sineması’nın 100. yıl kutlamaları çerçevesinde “Cannes’da Türkiye” etkinliği yapılacak.

Altın Palmiye’yi kazanan Yılmaz Güney'in "Yol" filmi ile Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu"nun da aralarında yer aldığı, Cannes'dan ödülle dönen "Uzak", "Yaşamın Kıyısında", "Be-Deng - Sessiz" ve “Hayırsız Ada – Chienne d’Historie” hafızaları tazelemek için Antalya'da yeniden seyirciyle buluşacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği 51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde “Cannes’da Türkiye” bölümünde ikisi kısa altı film izleyici ile buluşacak.

Türkiye Sineması’nın 100. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek etkinlikte, Cannes Film Festivali’nden ödüle ayrılmış Türkiye yapımı altı film "Yol", "Kış Uykusu", "Uzak", "Yaşamın Kıyısında", “Be-Deng - Sessiz” ve “Hayırsız Ada – Chienne d’Historie” bir kez daha izleyici ile buluşacak.

Düzenlenecek etkinliğin hafızaları tazelemesi açısından önemli olduğunu ifade eden Festival Direktörü Elif Dağdeviren, “Kış Uykusu’nun Altın Palmiye başarısı, Türkiye sinemasının 100. yıl kutlamalarında Cannes’da Türkiye etkinliğinin çıkış noktası oldu. Bu unutulmaz filmleri beyazperdede izleyemeyenler için de kaçırılmaz bir fırsat olacak” dedi.

Yasaklı "Yol" ile başlayan Cannes macerası

Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Şerif Güney ile paylaştığı "Yol" filmi, 1982 yılında Cannes’ın en büyük ve prestijli ödülü olan Altın Palmiye’yi kazanan ilk Türk filmi oldu. Sıkı yönetim döneminin en zor günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi’nden bir grup mahkumun, kendilerine verilen 5 günlük izin süresinde evlerine giderken yolda yaşadıkları zorlukları anlatan "Yol"da başrolleri Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün paylaşıyor. “Bayram” adıyla Erden Kıral tarafından çekilmeye başlanan, ardından yönetmenlik koltuğunda Şerif Gönen ile devam eden "Yol" filminin müzikleri ise Zülfü Livaneli’ye ait. "Yol"un Türkiye’de gösterimi, 12 Eylül darbesinin yarattığı toplumsal sorunlara ve Kürt sorununa değinmesi nedeniyle 1999 yılına yasaktı.

Türkiye “Uzak” ile 20 yıl sonra yeniden Cannes’da


Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenlik koltuğunda oturduğu "Uzak" filmi, 56. Cannes Film Festivali’nden iki ödülle döndü. Nuri Bilge Ceylan Jüri Büyük Ödülü, Mehmet Emin Topak ve Muzaffer Özdemir de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. "Uzak", hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Mehmet Emin Toprak’ın canlandırdığı Yusuf karakterinin, Muzaffer Özdemir’in canlandırdığı fotoğrafçı akrabası Mahmut’un yanına yerleşmesi ile başlayan ilişki sürecini konu alıyor. "Uzak", 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de en iyi film dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmış ve bu başarısından yedi ay sonra seyirci karşısına çıktığı Cannes Film Festivali’nde de bu başarısını uluslararası arenada da yenilemişti.

"Yaşamın Kıyısında" ile Türkiye yeniden Altın Palmiye yarışında


Fatih Akın’ın senaryosunu yazıp yönettiği "Yaşamın Kıyısında" altı ana karakterin birbirleri ile iç içe olan ya da birbirlerine teğet geçen yaşam hikayelerinin Almanya-Türkiye ekseninde ve anne-kız, baba-oğul ilişkilerini öne çıkararak seyirciye aktaran başarılı bir yapımdı. Tuncel Kurtiz ve Nurgül Yeşilçay’ın başrollerini paylaştığı, Erkan Can, Nejat İşler, Güven Kıraç, İdil Ünler ve Önder Çakar’ın konuk oyuncu olarak yer aldığı "Yaşamın Kıyısında", 2007'de Cannes'da Altın Palmiye için yarışmış ve "En İyi Senaryo" ödülünün sahibi olmuştu. Fatih Akın, "Yaşamın Kıyısında"ki karakterlerinin ilhamını “Crossing The Bridge – Sound of İstanbul” belgeselinin çekimleri için İstanbul’a yaptığı geziler sırasında tanıştığı, dünyayı müzikle değiştirmeye çalışan insanlardan aldığını söylüyor...

“Hayırsız Ada” ile gelen Kısa Film Ödülü


Anadolu Kültür ve Sacrebleu Productions ortak yapımı olan animasyon filmi “Hayırsız Ada” 63. Cannes Film Festivalinde En İyi Kısa Metraj Film dalında Altın Palmiye’yi aldı. Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Serve Avedikyan’ın, yaptığı “Hayırsız Ada”, 1910 yılı İstanbul’unda, o zamanlar ‘Hayırsız Ada’ denilen, şimdiki Sivri Ada ve Yassı Ada’ya üç ayda 30 bini aşkın köpeğin sürgün edilerek itlaf edilmesini anlatıyor.

Cannes’da en iyi kısa film: Rezan Yeşilbaş imzalı “Be-Deng – Sessiz”


1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Belçim Bilgin’in canlandırdığı Zeynep’in hikayesini anlatıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Diyarbakır’da çekilen, başrolünde Bilgin’e Cem Bender'in eşlik ettiği "Sessiz – Be Deng", 65. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Kısa Film Ödülü’nü kazandı.

Altın Palmiye 32 yıl sonra yeniden Türkiye’de

Senaryosunu eşi Ebru Ceylan’la birlikte kaleme alan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği "Kış Uykusu", geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 67. Cannes Film Festivali’nde, Altın Palmiye’yi ikinci kez Türkiye’ye getirdi. Haluk Bilginer’in Demet Akbağ ve Melisa Sözen ile başrolleri paylaştığı filmde, Nejat İşler, Ayberk Pekcan, Serhat Kılıç, Tamer Levent, Nadir Sarıbacak ve Mehmet Ali Nuroğlu da oynuyor.

Festival Komitesi’nde yer alan ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Antalya Film Forum’un da direktörlüğünü üstlenen Zeynep Özbatur Atakan’ın yapımcısı olduğu “Kış Uykusu”, aynı zamanda bu yıl Türkiye’yi Oscar ödüllerinde temsil etmek üzere seçilerek Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Türkiye’nin Oscar adayı oldu.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>