>

KÜLTÜR-SANAT

Catherine Breillat Altı Filmiyle 12. Filmmor Kadın Filmleri Festivali`nde

Cüretkar Bir Kadın...
 
   
 
 
     

14 Mart'ta İstanbul'da başlayacak 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali çağdaş sinemanın en tartışmalı ve cüretkar yönetmenlerinden biri olan Catherine Breillat'yı altı filmiyle konuk ediyor.

Yazar, romancı Catherine Breillat sadece Fransız sinemasının değil, günümüz sinemasında en çok tartışılan, en ayrıksı isimlerden biri. “Erkeklerin röntgenci hazzına sunulan kadın bedenleri”yle neredeyse yüz yılını geçirmiş konformist sinema geleneğini alt üst etmezden çok önce, yazarlık kariyerine başlayan Breillat’nın 17 yaşındayken yazdığı ilk romanı “L’homme facile” (Hafifmeşrep Erkek), çıkar çıkmaz +18 etiketi aldı.

Breillat sinemaya 1972 yılında Bertolucci'nin Paris'te Son Tango filminde oynayarak girdi. 1975'te ise kendi romanı Soupirail'i (Bodrum penceresi) Une vraie jeune fille (Gerçek bir kız) adıyla sinemaya uyarladı. Filmin seyirciyle buluşabilmesi 2000 yılında mümkün oldu.

Filmlerinin bir çoğu yasaklanan veya 18+ olarak sınıflandırılan Breillat kadın cinselliğini görsel haz nesnesi olmaktan çıkarıp tabuları ve alışkanlıkları yerle bir ediyor. Provokatif sinema dilini kurmada en olmadık yöntemleri deniyor. İki filminde gerçek bir porno yıldızına rol verdi, ünlü bir dolandırıcıyı bir filmine dâhil etmesi yapımcısı tarafından engellendi.
Sanatçıların 'gösterilebilir' olmayan imgeleri gösterme zorunluluğu olduğuna inanan Breillat’nın, sarsıcı, sert sinema dilinin seveni kadar sevmeyeni de var. Her durumda, sanatın, sinemanın sınırlarını bu denli zorlaması, kadınların sınırsız, kuralsız yaratıcılık serüvenine gözü kara cesaretin eklemlenebileceğine güzel bir örnek.

Filmmor, Pera Müzesi işbirliğiyle Cüretkar Bir Kadın: Catherine Breillat Toplu Gösterimi’ni sunar…

Cüretkar Bir Kadın: Catherine Breillat Toplu Gösterimi - Filmler


Cehennemin Anatomisi 
2004, Renkli, 77'
Senaryo/Script: Catherine Breillat 
Görüntü Yönetmeni: Yorgos Arvanitis, Guillaume Schiffman
Yapım/Production: Flach Film, Jean-François Lepetit, Cb Films 
Oyuncular: Amira Casar, Rocco SiffrediBir “gey bar”da bir kadın intihara teşebbüs eder, bir adam kadını son anda kurtarır. Kadın intihar girişiminin nedenini soran adama: “Çünkü ben bir kadınım” der. Bu karşılaşmanın ardından adamın para karşılığında “kadını izlemesi ve ona anlatması” için yapılan anlaşma ve anlaşma gereği uçurum kenarına inşa edilmiş evde birlikte geçirilen dört gece.Breillat’nın keskin ve özgün bakış açısıyla bir kadının arzularına odaklandığı Cehennemin Anatomisi başlar.

Mavi Sakal 
2009, Renkli, 80'
Senaryo: Catherine Breillat, Charles Perrault
Görüntü Yönetmeni: Vilko Filac Yapım: Sylvette Frydman, Jean François Lepetit
Oyuncular: Dominique Thomas, Lola Créton, Daphané Baiwir
Güçlü olanların canavar, güçsüz olanların “kurban” olduğu masallar. Bu masalları dinlerken bile duyduğumuz korku... Catherine, dinlemekten bile korktuğu halde Mavi Sakal masalını ablasına ısrarla okur. Zira korkunun da, masalın da üstüne gitmek ve değiştirmek ister. Mavi Sakal Catherine’in okudukça dilediği gibi yeniden yazdığı bir masaldır. Masalda, koca bir şatoda yaşayan Mavi Sakal’ın daha önce evlendiği bütün kadınlar ortadan kaybolmuştur. Herkes Mavi Sakal’ın evlendiği kadınları öldürdüğünü konuşmaktadır. Mavi Sakal ile evlenerek o şatoya girmek isteyen Catherine de tehlikenin farkındadır. Kendisine çizilen sınırların, söz dinlemediğinde ödeyeceği bedelin de farkındadır. Ancak dayanışmadan da güç alarak bu sınırların ötesine geçmekten kendini alamaz. Charles Perrault’nun yazdığı 17. yüzyıl peri masalının feminist bir versiyonu.

Metres 
2007, Renkli, 114'
Senaryo: Catherine Breillat
Görüntü Yönetmeni: Yorgos Arvanitis
Yapım: Jean- François Lepetit
Oyuncular/Cast: Asia Argento, Fu’ad Aït Aattou, Michael Lonsdale
Paris, 1835. “Sefahat alemlerine” düşkün Marigny’nin Fransız aristokrasisinin “ahlak abidesi” Hermengarde ile yapacağı evlilik herkesin dilindedir. Dedikodular almış yürümüştür... Vellini ile on yıl süren tutkulu bir aşk yaşayan Marigny’nin bu evlilikte dürüst ve sadık olacağına kimse inanmamaktadır. Evlilikleri bu girdaptan nasıl çıkacaktır...

Romans 
1999, Renkli, 95' 
Senaryo: Catherine Breillat Görüntü Yönetmeni: Yorgos Arvanitis Müzik Raphael Tidas, Dj Valentin Yapım: Jean-François Lepetit Oyuncular: Caroline Ducey, Sagamore Stévenin
Marie ve Paul yıllardır birlikte yaşamaktadır. Paul Marie’nin sevgi ve arzularına karşılık verdikçe Marie cinsellik ile sevgi, aşk ile arzuları arasında sıkışıp kalır... Bu sıkışmanın, aşk ilişkisini bir iktidar savaşına döndürmesi kuvvetle muhtemeldir... Marie Paul ile ilişkisini sürdürürken arzularının ardından gider; cinsellikle ilgili tüm ezberleri alt üst ederek...Ödüller: En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü, İngiliz Bağımsız Film Ödülleri, 1999

Uyuyan Güzel 
2010, Renkli, 82'
Senaryo/Script: Catherine Breillat Görüntü
Yönetmeni: Yorgos Arvanitis, Guillaume Schiffman
Yapım: Cb Films, Sylvette Frydman, Flach Film, Jean-François Lepetit
Oyuncular: Carla Besnainou, Julia Artamonov, Kerian Mayan, David Chausse
Bir varmış bir yokmuş.
Peri Carabosse, Anastasia adında yeni doğmuş bir bebeğin göbek bağını keser. “Çok geç” der, “16 yaşında çocuğun eline bir iğne batacak ve o ölecek.” Diğer periler ağlamaya başlar: Kimseye 100 yıl uyumak reva görülemez. 100 yıl! Uyumak! Laneti engelleyemeseler bile küçük kız için bu 100 yılı yaşanır kılacak bir yol bulurlar: Ona rüyalarında uzak diyarları gezme yeteneği bahşetmek. Uyuyan güzel ersin uzak diyarları gezme muradına, biz çıkalım düşlerimizin kerevetine.

Zaafın İstismarı 
2013, Renkli, 104'
Senaryo: Catherine Breillat
Görüntü Yönetmeni: Alain Marcoen
Müzik: Didier Lockwood
Yapım: Jean-François Lepetit, Nicolas Steil
Oyuncular/Cast: İsabelle Huppert, Kool Shen
Maud güçlü, bağımsız bir yapımcıdır. İnme geçirmesi sonrası büyük zorluklar yaşasa da çok çaba harcayarak vücut fonksiyonlarının çoğunu geri kazanır. Yeni bir artistik çalışma yapmak istemektedir. Kapısını etkileyici ama üç kağıtçı Vilko’ya açınca aralarındaki gönülsüz ilişki, zamanla Maud için tutkulu bir hal alır. Vilko ise Maud’a karşı boştur. Derken Maud arzuları için “iş girişimi” adı altında çekler yazarken bulur kendini...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>