>

KÜLTÜR-SANAT

Caz’ın üç ağır topu buluşuyor...

14. Akbank Caz Festivali, dünyanın en önemli müzisyenlerini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     
Caz’ın üç ağır topu 14. Akbank caz festivali’nde

Ekim ayında gerçekleştirilecek 14. Akbank Caz Festivali, dünyanın en önemli müzisyenlerini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanıyor. Caz fanatikleri 6-16 Ekim tarihleri arasında The New York Voices, McCoy Tyner ve Miroslav Vitous gibi caz dünyasının ağır toplarını izleme fırsatı bulacaklar.

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği 14. Akbank Caz Festivali bu yıl Aya İrini, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Yeni Melek Performans Merkezi ve Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.Akbank Caz Festivali’nin yıldızları arasında yer alan McCoy Tyner, Bill Evans’la birlikte cazın son 50 yılındaki en etkili piyanistlerinden biri... Trio’suyla birlikte Akbank Caz Festivali’ne katılan olan McCoy Tyner, güçlü sesiyle yeni nesil piyanistlerin çoğuna ilham kaynağı oluyor. İki kez Grammy’e aday gösterilen sanatçı; cazdaki akustik eğilimi, 15 yaşından beri profesyonel olarak çaldığı piyanosuyla ve caz geleneğinden kopmayan besteleriyle pekiştiriyor.
Tyner, genç yaşta yerel konserler verirken karşılaştığı John Coltrane’le birlikte çaldı ve efsane dörtlünün bir parçası oldu. 1970’lerin sonunda solo projelere ağırlık verdiği dönemde iki kez Grammy’e aday gösterildi. Sonraki yıllarda dönem dönem Ike ve Tina Turner’ın ortak projesinde olduğu gibi geri planda çaldığı albümlerde de yer aldı. Tyner, 1978’de Sonny Rollins’le caz tarihine geçen efsane dörtlüye katıldı. 1970’den beri Azar Lawrance’ın da aralarında olduğu kendi grubuyla çalıyor.

Çağdaş çizgisinden ödün vermeden ilerleyen Akbank Caz Festivali’nin Aya İrini’deki açılış konserini yapacak olan The New York Voices, müthiş caz yorumları ve vokal sanatındaki üstün performanslarıyla ünlü. Grammy ödüllü vokal grubunun caz ağırlıklı repertuarında Brezilya, R&B, klasik ve pop müzik etkisi hissediliyor.
1987 yılında kurulan The New York Voices, kendilerine Grammy ödülü kazandıran Count Basie Orchestra with New York Voices projesi gibi pek çok müzikal çalışmada yer aldı. Grup, Ray Brown, Bobby McFerrin, Nancy Wilson ve George Benson gibi bir çok önemli cazcıyla çalıştı. Topluluk Peter Eldridge, Darmon Meader, Kim Nazarian ve Lauren Kinhan’dan oluşuyor.

Akbank Caz Festivali’nin bu yıl ağır toplarından birisi özellikle 60’ların sonu ve 70’lerin başındaki "jazz-rock" haraketinde kendini gösteren yeni nesil basçıların başında gelen Miroslav Vitous... Çek Folk Müziği’nden de etkilenen Vitous, çok yönlü müziği ile dikkat çekiyor. Caz-rock akımının önde gelen isimlerinden piyanist Jan Hammer’la birlikte çalan Vitous, dünyanın en önemli müzik okullarından olan Berklee’yi bitirdikten sonra New York’ta Art Farmer, Freddie Hubbart, Bob Brookmeyer, Clark Terry ve Miles Davis’le çalıştı.

Organizasyonu Pozitif tarafından yapılacak Türkiye’nin en uzun soluklu Akbank Caz Festivali’nde caz tutkunlarını, caz müziği ile doyumsuz saatler bekliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>