>

KÜLTÜR-SANAT

CNBC-e’de film sağanağı!

Sinema sanatına verdiği önemle sinemaseverler arasında çok özel ve özerk bir yeri olan CNBC-e’de Kasım ayı da birbirinden güzel ve etkili filmlerle geliyor.
 
   
 
 
     
Sinemaseverin nefes borusu CNBC-e’de Kasım ayında, ekranlarda ilk kez gösterilecek olan filmlerin yanı sıra, sinemanın klasiklerine de yeterince önem veriliyor. Dünya Sineması, Gişe Filmleri, Ustalara Saygı, Komedi Filmleri, İki Film Birden, Macera Filmleri gibi değişik kuşaklar kapsamında seyirciye sunulacak 7.Sanat örnekleri, kanala bir ‘sinema salonu’ özelliği kazandıracak boyutta.

DÜNYA SİNEMASI

PI
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Sean Gullette, Mark Margolis, Ben Shenkman, Pamela Hart
Son derece yetenekli bir matematikçi olan Max Cohen doğadaki kaosun belli bir düzene sahip olduğuna inanmaktadır. Bu teorisinden hareketle borsadaki hareketlenmelerde de bir düzen olduğunu ileri sürer. Çok gelişmiş bir bilgisayar yardımıyla borsadaki düzeni keşfetmeye çalışan Max bir türlü istediği sonuca ulaşamamakta ve yavaş yavaş paranoyanın içine düşmektedir.

BLACK CAT WHITE CAT
Yönetmen: Emir Kusturica
Oyuncular: Bajram Severdzan, Florijan Ajdini, Salija İbraimova, Branka Katic
Emir Kusturica’nın Tuna nehri kıyısında yaşayan çingeneleri konu ettiği 1998 tarihli filmi ‘Kara Kedi Ak Kedi’ de hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından beğeniyle karşılanmıştı.
Çöp Kralı Grga Pitic ile Beton Çarı Zarije Destanov, 25 yıldır görüşmemiş olsalar da iki yakın dosttur. Yıllar sonra Zarije’nin oğlu, Grga’dan yardım isteyecek ve iki dostun yolları kesişecektir.

RUN LOLA RUN
Yönetmen: Tom Tykver
Oyuncular: Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Herbert Knaup, Armin Rhode


Tom Tykver’in gösterime çıktığı her yerde büyük övgüler toplayan filmi Koş Lola Koş, sıradışı kurgusu, çarpıcı senaryosu ve özgün sinema diliyle dikkat çekiyor. Film Lola’nın odasındaki telefonun çalmasıyla başlar. Arayan, sevgilisi Manni’dir ve başı büyük bir derttedir. Mafyaya ait olan bir parayı katbetmiştir ve 20 dakika içinde yüzbin mark bulması gerekmektedir.

TRAIN DE VIE
Yönetmen: Radu Mihaileanu
Oyuncular: Lionel Abelanski, Rufus, Clement Harari, Michel Muller
İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen ilginç bir öyküyü anlatan Hayat Treni, bir grup Yahudi’nin Nazi vahşetinden kaçışını resmediyor. Bir tren ayarlayarak Filistin’e doğru yola çıkan grubun bir kısmı mahkum kılığına girerken bir kısmı da sözde onları nakletmek için görevlendirilen Nazi subayları kılığına bürünür. Ne var ki yolda gerçek Alman askerlerine rastlayacaklardır.


GİŞE FİLMLERİ

ENIGMA
Yönetmen: Michael Apted
Oyuncular: Dougray Scott, Kate Winslet, Saffron Burrows, Jeremy Northam


2. Dünya Savaşı’nın en kritik evrelerinden birini konu edinen Enigma heyecan yüklü bir konuyu tutku dolu bir aşkın geri planında işleyen sürükleyici bir yapım. Almanlar’ın ilerlemesini durdurmak büyük ölçüde Naziler’in haberleşme sistemini çökertmeye bağlıdır. Bunun için de Enigma adlı şifre makinesinin kodunu bulmak gerekmektedir. Bir grup matematikçinin 24 saat çalıştıkları Enigma kodunu çözmeye uğraşanların arasında yer alan Tom bir yandan da kaybolan Claire’in başına gelenleri araştırmaktadır.

THE CRYING GAME
Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular: Stephen Rea, Jaye Davidson, Miranda Richardson, Forest Whitaker


Yönetmen Neil Jordan’ı tüm dünyaya tanıtan ve Hollywood’un aranılan isimleri arasına sokan Ağlatan Oyun, özellikle senaryosundaki büyük sürprizle yankı uyandırmış ve sinema tarihinin en iyi saklanan sırlarından biri olmuştu. Jody adlı bir İngiliz askerini rehin alan IRA, onu yapacakları operasyonlarda bir koz olarak kullanmak niyetindedir. Onun gözetiminden sorumlu olan Fergus bir süre sonra Jody ile dost olacak ve ona, öldüğü takdirde, sevgilisine göz kulak olacağına dair söz verecektir.

THE GOLDEN BOWL
Yönetmen: James Ivory
Oyuncular: Uma Thurman, Jeremy Northam, Kate Beckinsale, Nick Nolte, Anjelica Huston
Henry James’in romanından beyazperdeye uyarlanan Altın Kap, izleyiciyi 19. yüzyılda yaşanan bir aşk ve ihanet öyküsüne tanık ediyor. Karısının ölümünün ardından Avrupa yolculuğuna çıkan zengin Amerikalı sanat koleksiyoncusu Adam Verver ve güzel kızı Maggie’nin yolu çöpçatan Fanny Assingham ile kesişir. Fanny derhal sanatını konuşturur ve genç Maggie’yi soylu; ama beş parasız bir İtalyan’la tanıştırır. Evlilik yakın gibi gözükmektedir, ama beklenmedik bir olay her şeyi altüst eder.


USTALARA SAYGI

BESIEGED
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Oyuncular: Thandie Newton, David Thewlis, Claudio Santamaria


Bernardo Bertolucci çekimlerini İtalya ve Kenya’da gerçekleştirdiği Teslimiyet ile konuk oluyor ekrana. Roma’da münzevi bir hayat yaşayan İngiliz besteci Jason Kinsky hayatındaki tek kadına, ev işlerini yapan Shandurai’ye aşık olur. Genç kadına aşkını itiraf eden Kinsky onun için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyler. Shandurai’nin ondan istediği Kenya’da politik bir suçtan cezaevine atılan kocasını kurtarmasıdır. Bunun için yüklü bir paraya ihtiyacı olduğunu anlayan Kinsky varını yoğunu satmaya başlar.

GOYA
Yönetmen: Carlos Saura
Oyuncular: Francisco Rabal, Jose Coronado, Dafne Fernandez, Maribel Verdu
İspanyol ressam Francisco de Goya gerek eserleri ve gerek aşklarıyla ün yapmış ayrıcalıklı bir sanatçıydı. Goya’yı ölüm döşeğinde görüntüleyen ve yaşam öyküsünü geri dönüşlerle anlatan Carlos Saura, ünlü ressamın en ünlü eserlerinin bazılarına ilham veren Alba Düşesi ile yaşadığı tutkulu aşka özel bir vurgu yapıyor. Hayatının son yıllarını sürgünde geçiren ve Fransa’da ölen Goya ile ilgili bir film yapmak için yıllarca beklediği söylenen Carlos Saura’ya ünlü görüntü yönetmeni Vitorrio Storaro eşlik ediyor.


MACERA FİLMLERİ

BETRAYED
Yönetmen: Costa Gavras
Oyuncular: Debra Winger, Tom Berenger, John Heard, Betsy Blair


‘Missing’, ‘Z’ ve ‘Music Box’ gibi filmleriyle tanınan ve politik sinemanın en önemli yönetmenlerinden olan Costa Gavras’ın filmi İhanet, ABD’nin güneyinde yer alan bir çiftlikte yaşanan gelişmeleri anlatıyor. Çiftlikte çalışmaya başlayan Katie aslında bir FBI ajanıdır. Irkçı eğilimleri olan şiddet yanlısı bir örgütün karargahı olan çiftlikte istihbarat gerektiren gizli işler dönmektedir. Ne var ki bir süre sonra Katie tedbiri elden bırakacak ve yanlış erkek olduğunu bile bile bir çiftçiyle aşk yaşayacaktır.

THE THING
Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Kurt Russell, Wilford Brimley, T.K. Carter, David Clennon
‘The Thing’, ilk olarak 1951 yılında Howard Hawks tarafından beyazperdeye uyarlanmıştı. 1982 tarihli filmde yönetmen John Carpenter öykünün aslına daha uygun bir uyarlama gerçekleştirdi. Antarktika’da araştırmalar yapan bir grup Amerikalı bilim adamı tuhaf bir olayla karşılaşır. Deliye dönmüş bir grup Norveçli, önlerine kattıkları bir köpeği kovalamaktadır. Aynı köpek gecenin bir yarısı mutasyon geçirerek başka bir yaratığa dönüşecektir. Korku sinemasının ustası Carpenter’dan güçlü bir film.


KOMEDİ FİLMLERİ

WASABI
Yönetmen: Gerard Krawczyk
Oyuncular: Jean Reno, Carole Bouquet, Ryoko Hirosue, Michel Muller


Yapımcılığını Luc Besson’un üstlendiği Wasabi her anı heyecan yüklü bir aksiyon. Gerektiğinde yumruklarını kullanmaktan çekinmeyen, lafını sakınmayan, kendi bildiği doğrulardan şaşmayan Hubert, Fransız Polis Teşkilatı’nın nadide memurlarından biridir. İki ay süreyle görevden uzaklaştırılan Hubert 19 yıldır görmediği eski sevgilisinin ölümü üzerine soluğu Tokyo’da alır.

GRUMPIER OLD MEN
Yönetmen: Howard Deutch
Oyuncular: Walter Matthau, Jack Lemmon, Ann-Margr
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>