>

KÜLTÜR-SANAT

Dünyadan Kısalar Ankara’da!

Altın Ayı’lı Kısa Film Hosanna’nın Yönetmeni Ankaralı Sinemaseverlerle Buluşuyor!
 
   
 
 
     

26. Ankara Uluslararası Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda 23 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Her zaman olduğu gibi bu seneki Festival’de de farklı ülkelerin dikkat çekici kısa filmleri, farklı seçkiler kapsamında seyirciyle buluşacak. Bu seçkiler kapsamında Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak isimler, Festival heyecanına heyecan katacak.

Dünyadan kısaların Ankaralı sinemaseverlerle buluşacağı seçkiler; 2014 Oberhausen Kısa Film Festivali Seçkisi: Sanatçı Filmleri, Canlı Rüyalar: En İyi Estonya Canlandırma Filmleri, Hilmi Etikan’ın Seçtikleri: “Kısa Film” Denince… ve Kısa Sınır Tanımaz.

2014 Oberhausen Kısa Film Festivali Seçkisi: Sanatçı Filmleri kapsamında, televizyon ile sinema arasında yer alan ve geçmişe göğüs geren, aynı zamanda çeşitli yollarla “geriye ne kaldı?” sorusunu da soran beş film seyircilerle buluşacak. Bu sene 61.si gerçekleşen dünyaca ünlü Oberhausen Kısa Film Festivali’nin MuVi 2014 Video Klip Ödüllüleri seçkisinin eşliğinde sinematografiyle müziğin birleştiği bir parti de Ankaralıları bekliyor olacak.

Estonya Kara Geceler Film Festivali’nin bir kolu olarak 1999 yılında ilk kez düzenlenen ve o günden itibaren tüm dünyadaki canlandırma festivalleri arasında en iyiler arasına giren Canlı Rüyalar Festivali (Animated Dreams), bu sene özel bir seçkiyle Ankara Uluslararası Film Festivali’nde. Canlı Rüyalar: En İyi Estonya Canlandırma Filmleri seçkisi, Canlı Rüyalar Festivali Başkanı Mari-Liis Rebane’in gerçekleştireceği sunumla da dikkat çekiyor.

Hilmi Etikan’ın Seçtikleri: “Kısa Film” Denince… seçkisi ise, uzun yıllardır İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’ni düzenlemekte olan Hilmi Etikan’ın seçmiş olduğu, dünyanın dört bir yanından başarılı kısa filmleri bir araya getiriyor. Arjantin’den Hollanda’ya, Fransa’dan Yunanistan’a birçok farklı ülke sinemasından kısa film örnekleri Ankaralı sinemaseverleri bekliyor.

Dünyadan kısaların Ankaralı sinemaseverlerle buluşacağı son seçki, Kısa Sınır Tanımaz. Yakın zamanda dünya festivallerinden ödüllerle dönen kısa filmleri sinemaseverler için bir araya getiren AUFF, yönetmen ve yapımcılarla seyircileri buluşturarak, akıldaki sorulara cevap bulunması ve deneyim paylaşımı için gereken ortamı da sağlamış olacak. 2015 Berlinale’den kısa film dalında Altın Ayı’yla dönen Hosanna, 2014 Cannes’da kısa film dalında Altın Palmiye adayı olan Yabancı Vücutlar ve Beatles saçının yaratıcısı sayılan Juergen Vollmer hakkındaki belgesel Romy, Ben Utangacım, gösterimler sonrası yönetmenleriyle seyircilerin buluşacağı seçki filmleri. Portekiz’in bol ödüllü filmi Bir Zamanlar Bir İp’in yapımcısı Antonio Valente de Kısa Sınır Tanımaz seçkisi kapsamında soruları cevaplayacak. İran’dan Avustralya’ya, Moritanya’dan Nepal’e, dünyadan kısalar bu seçkide.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>