>

KÜLTÜR-SANAT

En bol ödüllü genç yazar

20 Yaşında yazdığı ilk romanı İnci Gibi Dişler dünya çapında büyük beğeni kazanan İngiliz yazar Zadie Smith'in üçüncü romanı
 
   
 
 
     
Zadie Smith son yılların en bol ödüllü genç yazarı

20 Yaşında yazdığı ilk romanı İnci Gibi Dişler dünya çapında büyük beğeni kazanan İngiliz yazar Zadie Smith'in üçüncü romanı On Beauty “Commonwealth Yazarları Avrasya Bölümü Ödülü”nü kazandı.

İngiliz Milletler Topluluğu'ndaki beş ayrı bölgede verilen ödüller arasından birisi “Commonwealth Writers En İyi Roman Ödülü”ne kavuşacak. 10 bin Pound'luk ödülün sahibi 14 Mart'ta belli olacak.


Yazar Zadie Smith 1975’te Londra’da doğdu. Babası İngiliz, annesi Jamaikalıdır. Cambridge’te İngilizce eğitimi aldı ve 1997’de mezun oldu.

Büyük ilgiyle karşılanan ilk romanı İnci Gibi Dişler (2000), etnik bakımdan farklı üç ailenin yaşamları üzerinden, günümüzün çokkültürlü Londrası’nın çarpıcı bir portresini yansıtır. Roman pek çok ödüle değer görüldü: Guardian İlk Roman Ödülü, Whitbread İlk Roman Ödülü ve Commonwealth Yazarlar Ödülü (En Büyük Ödül, En İyi İlk Kitap). Ayrıca, En iyi Kitap/Roman ve En İyi Kadın Medyatik Kişi dallarında iki EMMA (Etnik ve Çokkültürlü Medya Ödülü) vardır ve John Llewellyn Rhys Ödülü, Orange Roman Ödülü ve Yazarlar Kulübü İlk Roman Ödülü’nde finale kaldı. İnci Gibi Dişler yirmiden fazla dile çevrildi ve Channel 4 televizyonuna dizi olarak çekilip 2002 sonbaharında gösterildi.

Zadie Smith'in ikinci romanı İmza Toplayan Adam (2002), kaybetmek, obsesyon ve şöhretin doğasına ilişkin bir romandır. Bu romanla da yazar, 2003 Yahudi Edebiyat Ödülü’nü roman dalında kazandı. 2003’te Granta dergisi tarafından “En İyi 20 İngiliz Romancı” arasında gösterildi.

Yazarın üçüncü romanı olan On Beauty 2005’te yayınlandı. Zadie Smith’in bu romanı Eylül 2006’da Everest Yayınları’ndan çıkacak.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>