>

KÜLTÜR-SANAT

Fado’nun kraliçesi geliyor!

Carlos Saura'nın en son filmi FADOs’da başrollerde olan Mariza, yepyeni şarkıları ve de unutulmaz Fadolarla İstanbul'da.
 
   
 
 
     
Amerika’nın Blues’u, İspanya’nın Flamenko’su, Arjantin’in Tango’su varsa, Portekiz’in de Fado’su var. Bazı müzikler yalnızca dinlemek ya da söylemek için yapılabilir ama Fado yalnızca hissedilir. Fado’yu anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutku, Zarif, Hisli ve Buğulu... Mariza ise neden Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor. “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”


Son albümü Transparente tüm Avrupa, Latin Amerika ve Amerika'da 35'den fazla ülkede yayınlanan Mariza, Billboard Dünya Müzik listelerinde en çok satanlar arasında ilk ona girmeyi başardı. Portekiz'de devlet tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında Amalia Rodrigues Vakfı tarafından "Fado'nun Sesi" ünvanını aldığından beri, Fado'yu temsil eden en büyük yıldız olmaya devam ediyor. Mariza, müzik eleştirmenlerinin deyimiyle Fado'yu ruhunuza dövmeleyen, tutkulu ve büyülü bir ses. Fernando Maurício,Carlos do Carmo ve Amália Rodrigues gibi fado efsanelerine adadığı Transparente albümündeki şarkıları ve de Türkiye'de de büyük hayran kitlesine sahip oldugu Fado Em Mim ve Fado Curvo'dan şeçtiği en özel şarkılar ile Mariza, 2 Mayıs Saat 20.00'da İş Sanat'ta. Biletler Biletix'de.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>