>

KÜLTÜR-SANAT

Faysal Soysal’ın İlk Uzun Metraj Filmi: 3 Yol

Faysal Soysal, ilk uzun metraj filmi “3 YOL ”da dramatik bir aşkın ve kahramanlığın hikâyesini anlatıyor.
 
   
 
 
     

Bosna ve Türkiye arasında geçen savaş karşıtı film, bazı yönleriyle gerçek üstü bir dramı konu edinirken, diğer yandan, Bosna’da ve Türkiye’de insanların yaşadığı gerçek olaylardan esinleniyor.

T.C Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve TRT ortak yapımı olarak çekilen “3 Yol”, “Kayıp Zaman Düşleri” (2007), “Annem Olduğum Gün” (2006) “Yasak Rüya” (2005), ve “Saat Kaç” (2008), gibi pek çok kısa metrajlı filmi ile ulusal ve uluslararası platformlarda ödüller alan Faysal Soysal’ın uzun metrajlı ilk filmi.

Yönetmen filmde, Bosna’da yaşananlar sonrası hala yakınlarını bulamayan, onların izinden, umudu ve adaleti arayan insanları ve bu göreve gönül veren Türkiyeli bir şair ile vicdan sahibi Boşnak-Sırp bir psikoloğun, toplu mezarların gölgesindeki aşkını şiirsel bir anlatım tarzı ile konu ediniyor. “3 Yol” ayrıca, Mostar-Batman, Sarajevo-İstanbul, Poçitel-Hasankeyf gibi benzer mekanları bir araya getirmesinin yanında, savaşlardan ve bunalımlardan sonra ortaya çıkan krizlere, intiharlara, kaybedilen ahlak ve kültürel miraslara ve vicdan azaplarına işaret ediyor.

Senaryosu ve yapımcılığı da Faysal Soysal’a ait olan filmde, Türk oyuncuların yanı sıra yabancı oyuncular da yer alıyor. İzleyicide yarattığı gerçeklik ve samimiyet duygusu ile beğenilen oyuncu Turgay Aydın, 47. Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alan Rıza Akın ve Türkiye’de rol aldığı ilk filmi olan 3 Yol’dan sonra “Kayıp Şehir” adlı dizideki ‘Kadir’ karakterini canlandıran Nik Xhelilaj bu filmde buluşuyor. Richard Gere ile “Av Partisi” adlı filmde rolleri paylaşan Kristina Krepela, “Body Complete” filmindeki performansı ile Bosna’nın en önemli oyuncularında olan Faketa Salihbegovic, Angelina Jolie’nin yönettiği “Kan ve Bal Ülkesinde” adlı filminin ardından, Türkiye’de, “Mavi Kelebekler” ve “Veda” dizisindeki ‘İrene’ rolü ile tanınan Boşnak aktris Alma Terzic ve Bosna savaşında masum sivilleri kurtaran gerçek kahraman, Bosna Kayıplar Komisyonu Başkanı Amor Masoviç de filmin başarılı oyuncuları arasında yer alıyor.

Filmin görüntü yönetmeni Şahin Sisic, ses tasarımı Burak Topalakçı (Zound; Kaybedenler Kulübü & 1453) kast direktörü, Harika Uygur, set ve kostüm tasarımları Baran Uğurlu’ya ait. Filmin kurgusu ise aynı zamanda ressam ve animatör olan İranlı sanatçı Farshad Nekoomanesh tarafından yapıldı.

Filmin ana sponsorları Türk Telekom ve THY.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>