>

KÜLTÜR-SANAT

Festivalden Renkli Açılış

23. Ankara Uluslararası Film Festivali, görkemli bir törenle başladı.
 
   
 
 
     

Türkan Şoray ve Safa Önal’ın da konuklar arasında bulunduğu törenin sunuculuğunu İpek Tanrıyar yaptı. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (DKİAV) Başkanı Oğuz Dönmez açılış konuşmasında sinemanın estetik duygulara katkıda bulunan bir sanat dalı olduğunu vurgulayarak, festivale katkıda bulunan katılımcılar ve sponsorlara teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye çıkan Sinema Genel Müdürü Cem Erkul ise, ‘’Öncelikle sinemamızın en nadide sultanı Türkan Şoray ve edebi çınarı Safa Önal’ a, aramızda bulundukları için çok teşekkür ediyoruz’’ dedi. Erkul ayrıca, bu tür etkinliklerde daha fazla yer almaya özen gösterdiklerini belirterek, bu güzellikleri daha fazla paylaşılabilmesini umut ettiğini söyledi.

Festivalin genel programının da ayrıntılı bir biçimde, görseller ve fragmanlar eşliğinde renkli bir biçimde anlatıldığı gecede, Savaş Bilgin kısa bir müzik dinletisi sundu.

Gecede ayrıca festivale destek olan kurumsal ve hizmet sponsorlarına plaket takdim edildi. Plaketleri,

Sinema Genel Müdürü - Cem Erkul
Çankaya Belediyesi adına Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak,
Ströer adına Güçlü Apaydın
Age inşaat adına Süleyman Karadeniz
Dedeman adına Genel Müdür Nadir Kadakal
MNG Kargo adına Ankara Bölge Müdürü Kemal Ruhi
Kızılırmak Sinemaları - Can Koksal
Batı Sinemaları - Burak Kesimoğlu
Shiruh Şarapları - Satış ve Pazarlama Müdürü Gonca Karaaslan
Norea - Ece Göker
Sudem - Fatih Kanat’ verildi.


Gecenin en anlamlı anlarından biri olan Özel Ödüllerden ilki – ‘Sanat Çınarı Ödülü’nü, Prof. Hamiye Çolakoglu, (DKİAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’den aldı.

Ardından sahneye davet edilen Panayot Abacı’ya, ‘Kitle İletişimi Ödülü’nü Sinema Genel Müdürü Cem Erkul takdim etti.

Son olarak ta Aziz Nesin’in da saygı ile anıldığı gecede, Burçak Evren, ödülünü Safa Önal’ın elinden aldı. Safa Önal ‘’Bu ödülü vermek benim için büyük bir şans, bu vesileyle herkesin huzurunda Burçak Evren’i sınamak ve ona ilk izlediği filmi hatırlayıp hatırlamadığını sormak istiyorum’’ diyerek neşeli anlara neden oldu. Evren ise ‘’Her gördüğüm benim için ilk film özelliği taşıyor yanıtıyla bu sorudan kaçabilirim sanırım diyerek izleyicileri güldürdü.

Tören’de 2011’de aramızdan ayrılan Lütfi Öner Akad’da anıldı.

Finalde sahneye çağrılan Türkan Şoray, ‘’Sinema öyle bir büyü ki, bugün hepimiz o büyünün etkisi ile buradayız. Ankara film Festivali yılardır Türk Sineması’na destek oldu. Vesikalı Yarim’i gösterecek olmaları beni çok mutlu etti. Nice nice sinema dolu günlerde birlikte olmak dileğiyle’ dedi.

Tören ‘Vesikalı Yarim’ (Lütfi Ömer Akad – 1966) filminin gösteri ile sona erdi.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>