>

KÜLTÜR-SANAT

Geleceğin Sineması’na ödül yağdı...

Sinema öğrencilerinin kısa film projelerini destekleme yarışması sonuçlandı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Bora Altun’un belgesel projesi birinci seçildi.
 
   
 
 
     
Devlet üniversitelerinin sinema-iletişim alanında 4 yıllık eğitim veren bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olarak yapılan ‘Geleceğin Sineması’ Sinema Öğrencilerini Destekleme Programı ve Kısa Film Proje Yarışması’nda ödül kazananlar belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, ‘Geleceğin Sineması’nın yaratılmasına katkıda bulunacak sinema öğrencilerinin, eğitimleri sırasında yaptıkları kısa filmlere destek olmak amacıyla, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığında ve üniversitelerin işbirliği ile sinema-iletişim öğrencilerinin film projelerini destekleme kararı almış ve bu proje ile aynı alanda eğitim veren özel okullara göre yeterli ekipmana sahip olmayan devlet okullarında okuyan öğrencilerin desteklenmesini hedeflemişti.

SEÇİLEN HER BİR PROJEYE 2.5 MİLYAR

Bu doğrultuda her okulun tek bir proje belirleyerek başvuru yaptığı destekleme programı çerçevesinde, bölüm başkanlıklarınca seçilen her bir projeye 2.500.000.000 TL maddi katkı sağlandı.

JÜRİ 12 PROJEYİ DEĞERLENDİRDİ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Temsilcisi Asaf Koçtürk; yapımcı Leyla Özalp; yönetmen Barış Pirhasan; SİYAD Üyesi Yeşim Tabak; yönetmen Atıf Yılmaz ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil’den oluşan seçici kurul 13 Mayıs 2004 tarihinde yaptığı toplantıda ‘Geleceğin Sineması’ Destekleme Programı’nda 2.500.000.000TL’lik maddi destek alan 12 projeyi değerlendirdi.

Bu projeler arasından seçilen ilk üç projeyi ayrıca ödüle değer bulurken, bir projeyi de mansiyona değer buldu.

MÜ ÖĞRENCİSİNİN PROJESİ BİRİNCİ

Birincilik ödülünü Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Bora Altun’un ‘jeolojik olayların insan hayatı üzerindeki etkileri ve Türkiye’deki jeolojik mirasın Manisa’nın Kula ilçesi ölçeğinde incelendiği’ ‘Türkiye’nin Jeolojik Mirası’ adlı belgesel projesi; ‘bir öğrenci filminin ötesinde, bilimsel bir tez oluşturması ve uzun soluklu bir araştırmaya dayanması’ sebebiyle birinciliğe layık görüldü.

İKİNCİLİK, ÜÇÜNCÜLÜK VE MANSİYON

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Selin Suar’ın ‘Balık’ adlı projesi ‘ustalıklı senaryosu’ ile ikinciliğe; Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Itır Sema Ertaş’ın ‘Ölüm Düşleri Gerçektir’ adlı projesi ‘orijinal senaryosu’ ile üçüncülüğe ve Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sercan Kehribar’ın ‘Her Neyse’ adlı projesi jürinin ortak kararı ile mansiyona değer bulundu.

ÖDÜLLER HAKKINDA

Seçici Kurulun değerlendirdiği projeler arasında birinci olan projenin sahibi Mini DV Kamera, ikinci ve üçüncü olan filmlerin yönetmenleri ise PC Bilgisayar ile ödüllendirilecek.

Ödüller, 4 Haziran 2004 Cuma günü saat 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Erkan Mumcu’nun da katılacağı ‘Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>