>

YAŞAM KOÇU

Renkler Kişiliğimizi ve Psikolojimizi Şekillendiriyor

Renkler, sandığımızdan daha büyük ve derin anlamlar barındırıyor.
 
   
 
 
     

Gözümüzdeki binlerce hücre tarafından algılanan renkler, hem bizi biz yapan karakterimizi hem de bugünümüzü domine eden psikolojimizi doğrudan biçimlendiriyor. İçinde bulunduğumuz ortamın renkleri düşüncelerimizin seyrini değiştirirken, üzerimizde taşıdığımız renkler sadece bizi değil karşımızdaki kişiyi de etkiliyor.

Aşkın rengi kırmızı aynı zamanda gücü temsil ediyor

Renk yörüngesinin en iddialı ve domine rengi kırmızı; sıcak, ateş, kan, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları temsil ediyor. Psikolojik anlamda en güçlü renklerden biri olan kırmızı, fizyolojik olarak da etkisini birçok alanda hissettiriyor. Örneğin; kan basıncını ve solunumu hızlandırıyor, insanları çabuk karar almaya itiyor.

İnsanlar kırmızı renkteki kelime ve objeleri çok daha kolay seçiyor, kırmızı detaylar insanların dikkatini hemen çekiyor. Kırmızı, duygusal yoğunluğu artıran bir renktir. Kırmızı kıyafetler insanı özgür, enerjik bir hareket moda sokabilir. Kendini kontrol etmekte zorluk çekenlere kırmızı renkten uzak durmaları tavsiye edilir.

Yapılan araştırmalar, kırmızı rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde, bu kişilerin güç ve iktidara düşkün olduklarını göstermiştir. Kırmızı güçtür, iktidardır, kırmızı tercih edenler kapasite ve gücünü dengeli kullanır. Ayrıca çevreleri tarafından gücünü yetenekleri doğrultusunda kullanmasıyla bilinirler. Bu kişiler aktif, atılgan, girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever. Belirleyici ve yönlendiricidir. Arzuludur, iştahlıdır, hırslıdır. Etken ve etkilidir. Duygularını anlatırken tepkiseldir. Liderlik ve önderlik özellikleri toplumca hemen fark edilir. Coşkulu olup bazen abartılardan hoşlanır.

Güvenin rengi mavi, sadakatin de temsilcisi

Huzurun ve dinginliğin en güçlü temsilcisi mavi; yalnızlığı, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Mavi renk karşı tarafa güven verir. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade ettiğinden iş görüşmelerine giden kişilerin kostümlerinde mavi rengi tercih etmeleri işe kabul edilmelerini sağlayabilir.

Belki fark etmişsinizdir. Mavi gıda sektöründe çok tercih edilen bir renk değildir. Çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda olumsuz etki yaratabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. Kilo problemi olanların evlerini maviye boyamaları, onların zayıflamalarında fayda sağlayabilir. Bu nedenle kilo problemi olanlar özellikle yemek odalarında ve mutfaklarında mavi rengi rahatlıkla seçebilirler. Açık mavi renk, koyu mavinin tersine rahatlatıcıdır. Mavi ve beyaz renkler hüzün verirken, açık mavi ve yeşil tonları ile pembe renkler teskin edici ve huzur verici etki gösterirler. Mavi rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde bu kişilerin toleranslı, hoş görülü, anlaşma yanlısı oldukları ve huzuru aradıkları görülmüştür. Bu kişiler, çevreleri ve kendileri ile barışıktır; az ile yetinir, sabırlı ve metanetlidir.

Davetkar ve bir o kadar enerjik; sarı

Renk kartelasının en canlı renklerinden biri olan sarı, oldukça etkili bir renktir. Örneğin; sarı renk metabolizmayı hızlandırır, bebeklerin ağlamasına ve erişkinlerin sinirlenmelerine yol açabilir. Ayrıca sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı renkli arka fon pek iyi bir fikir değildir. Beyninizi ve gözlerinizi yorar. Ancak az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir.

Sarı; aydınlığı samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu temsil eder. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Soluk sarı ise, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekârlığı simgeler Bu noktada söz konusu sarı olduğunda seçilen tonlar oldukça önemlidir. Sarı rengi tercih eden kişiler; özgür ve bağımsız olmayı sever, değişkenlikten hoşlanır, çapkın ve şıpsevdi bir yapı gösterebilir, çevrelerine enerji saçar ve ikna kabiliyetleri üst düzeydedir. Entellektüel olma, yöneticilik, hırs ve iddia bu kişilerin temel öğeleridir.

Sakinliğin vazgeçilmez durağı; yeşil

Görme hücrelerinin en rahat seçebildiği renk yeşildir. Sakinleştirici bir özelliği vardır ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etkiye sahiptir. Heyecanlı olan kişiler yeşil renkli bir odaya girdiklerinde heyecanlarını yatıştırabilir. Yeşil aynı zamanda hastanelerde de oldukça sık kullanılan bir renktir. Çünkü yeşil hastaların rahatlamasını sağlar.

Yeşilin her tonu farklı mesajlar iletir. Koyu yeşil soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını temsil ederken; zümrüt yeşili ölümsüzlüğü, zeytin yeşili barışı simgeler. Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu gözlemlenir. Bu kişiler doğru bildiğinde ısrarcıdır, otoritesi ve inandırıcılığı ile çevresindekileri etkilemeyi başarır. Bazen abartıya kaçarak megaloman küstah bir kişilik sergileyebilir.

Tartışmalı iki tezat renk; siyah & beyaz


Söz konusu siyah olduğunda iki farklı görüş karşımıza çıkar. Çünkü siyah bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanır

Beyaz saflığı, temizliği ve masumiyetin en güçlü temsilcisidir. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>