>

KÜLTÜR-SANAT

Halkın Portakalı’na Rekor Katılım!

4. Halkın Portakalı Film Atölyesi’ne rekor katılım gerçekleşti.
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi & Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6 – 12 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Bu yıl 203 kursiyerin başvurduğu Halkın Portakalı atölye çalışmalarına en fazla katılım 178 kursiyerle geçtiğimiz yıl olmuştu.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliğiyle gerçekleşen proje kapsamında AKM Perge Salonu’nda 30 Temmuz Pazartesi günü başlayan eğitimler 17 Ağustos 2012 tarihine kadar teorik dersler ve pratik uygulamalar şeklinde devam edecek.

Prof. Dr. M. Bilal Arık, Doç. Dr. Nurdan Akıner, Öğr. Gör. Zihni Durmuş, Araş. Gör. Kıvanç Türkgeldi, Uzman Rıdvan Yücel, Selçuk Aslan, Onur Karataş, İdris Şener, Ali Kıl, Oğuzhan Ceylan, Yasin Altıparmak, Mühübe Demirtaş, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden projeye katkı sunan isimler.

DENEYİMLİ HOCALAR HALKIN PORTAKALI’NDA

Halkın portakalı atölyesinin çalışma grupları kendi alanında öne çıkmış deneyimli hocalar tarafından eğitiliyor. Sinema eğitmeni-yönetmen Engin Kılıçatan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen çalışmalara Emre Kavuk senaryo; Önder Şengül kamera ve aydınlatma; Engin Hayırıoğlu kurgu-kamera; Cenker Ekemen sinematografik anlatı; Engin Bayrak sinemada ses ve müzik dersleriyle eşlik ediyor.

SANAT AŞKI YAŞ SINIRI TANIMAZ

Halkın Portakalı için yarış yaş sınırı tanımıyor. 7’den 90’a her yaş grubundan kursiyerlerin yoğun ilgisi derslere zenginlik ve renk katıyor. Kursiyerlerin en genci 7 yaşındaki Işınsu Sarı. Halkın Portakalı’nın en yaşlı üyesi Cennet Karagöz ise doksanında bir sinema aşığı. Işınsu Sarı ve Cennet Karagöz, Halkın Portakalı filmlerinde oyuncu olarak yer alacaklar.

FİLMLERİN TEMASI “ÇİÇEK VE ÇOCUK

”Eğitimlerin tamamlanmasını takiben 27 Ağustos’ta film çekimlerine geçilecek. Türkiye’de gerçekleştirilen en önemli projelerden biri olan “EXPO 2016 ANTALYA”nın yeşil bir hayatın önemini vurgulayarak toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan “Çiçek ve Çocuk” teması, Halkın portakalı için çekilen filmlerin de ana temasını oluşturacak.

TOPLAM 60 BİN TL ÖDÜL

Çekimleri tamamlanan ve festival programı kapsamında gösterime giren filmler Halkın Portakalı için yarışacak. Yarışma sonunda birinci gelen filme 30 bin, ikinci filme 20 bin, üçüncü gelen filme 10 bin TL olmak üzere toplam 60 bin TL parasal ödül verilecek.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>