>

KÜLTÜR-SANAT

Hayatta önemli olan nedir?

Duvara Karşı filmiyle büyük ses getiren Fatih Akın’ın “Solino”su Mart’ta sinemalarda gösterime giriyor.
 
   
 
 
     
Hikaye 1960’larda başlıyor… İtalya’nın Solino kasabasında yaşayan Amato ailesi Almanya’ya taşınma kararı alır. Artık kendi küçük kasabalarında iş bulmak çok zorlaşmıştır çünkü...

Ayrıca Almanya’ya taşınmış olan akrabaları, oradaki hayat ve çalışma şartlarının ne kadar iyi olduğunu söyleyip durmaktadır. Baba Romano Amato, Almanya’da bir iş bulup, ailesine daha iyi bir hayat yaşatabileceğini düşünür. Küçük kasabalarında her gün ötekinin aynı, olanaklar kısıtlı, yaşam sakin ve sürprizsizdir. Ancak, oğulları Gigi ve Giancarlo ile Almanya’ya vardıklarında, Amato ailesi hayal ettikleri manzarayla karşılaşmaz. Evleri küçük ve bakımsız, Romano’nun bulduğu iş çekilmezdir. Üstüne üstlük dilini bilmedikleri bu yabancı ülkede kendilerini dışlanmış hissederler. Yemeye alıştıkları sebzeleri bile bulamazlar Alman manavlarında. Çaresizlik içinde kıvranırken, bir çıkış yolu bulurlar: bir pizzacı açacaklardır. Böylece, hem kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacak bir restoranları olacak, hem de en iyi bildikleri işi yapacaklardır. “Solino” adını koydukları bu pizzacı, yaşadıkları Ruhr bölgesindeki ilk İtalyan lokantasıdır. Lezzetli yemekleri, bol porsiyonları, kareli masa örtüleriyle sıcak atmosferi sayesinde restoran kısa sürede popüler olur. Küçük Gigi ile Giancarlo da yeni hayatlarına, karakterleri doğrultusunda adapte olurlar. Belli ki, daha duygusal ve canayakın olan Gigi’nin yaşamını sinema tutkusu şekillendirecek, biraz çıkarcı ve yalan söylemeye eğilimli olan Giancarlo’nun hayatını da kardeşiyle her konuda yarışma tutkusu yönlendirecektir. Kardeşler arasındaki rekabet, aynı kıza aşık olduklarında, daha önce olmadığı kadar acımasız bir boyut alır. Birer yetişkin olduklarında babalarıyla aralarında sürekli bir sürtüşme yaşarlar. Romano, oğullarının aile işini devam ettirmesini beklemekte, Gigi ise sinema tutkusunun peşinden giderek filmler yapmak istemektedir. Restoranın tutulması ile işini büyüten Romano’nun değerlerini birer birer yitirmesi, aile bağlarının yavaş yavaş çözülmesine yol açacaktır.

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Moritz Bleibtreu (Giancarlo), Barnaby Metschurat (Gigi), Antonella Attili (Rosa), Gigi Savoia (Romano), Patrycia Ziolkowska (Jo), Tiziana Lodato (Ada), Christian Tasche (Jo’nun Babası), Michele Ranieri (Çocuk Giancarlo), Nicola Cutrignelli (Çocuk Gigi), Annika Schmitz (Çocuk Jo), Maria Antonietta Zucano (Çocuk Ada)

Senaryo Yazarı: Ruth Toma
Görüntü Yönetmeni: Rainer Klausmann
Kurgu: Andrew Bird
Müzik: Jannos Eolou
Yapımcı: Hejo Emons, Stefan Schubert, Ralph Schwingel
Dağıtımcı: Bavaria Film International
Yıl: 2002
Süre: 120 dakika
Gösterim tarihi: 4 Mart 2005
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>