>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul? Yeah! 2005

Boğaziçi Köprüsü’nün alt yüzeyini gökkuşağının 7 rengi’ne boyamayı hedefleyen “Ned Pamphilon’un” sergisi The Marmara Pera’da
 
   
 
 
     
İstanbul? Yeah! 2005 The Marmara Pera’da

Türkiye’nin tanıtım elçisi İngiliz ressam Ned Pamphilon, kendi projesi olan Gökkuşağı Köprüsü projesine kaynak yaratmak ve www.istanbul7.com internet sitesinin geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlamak amacıyla The Marmara Pera’da İstanbul? Yeah! 2005 isimli özel resim koleksiyonunu sergiliyor. Sergi 30 Nisan 2005 tarihine kadar açık kalacak .


1999 yılından bu yana, iki kıta arasında doğu ile batıyı birleştiren Boğaziçi Köprüsü’nün altını gökkuşağının 7 rengi ile boyayarak dünyanın en uzun sanatsal çalışmasına imza atmak için uğraş veren Ned Pamphilon, projesine kaynak yaratmak amacı ile, özel koleksiyonundan oluşan sergisini İstanbul? Yeah! 2005 ismi ile Tepebaşı’ndaki The Marmara Pera’da sergiliyor. İstanbul’u ve Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtma amacı ile yola çıkan Pamphilon, “Gökkuşağı Köprüsü”nün uluslararası arenada büyük yankı uyandırarak İstanbul’un ve Türkiye’nin tanıtımı için önemli bir fırsat olacağına inanıyor.


Resimlerinde İstanbul şehrini sorgulayan ve her seferinde kendi yanıtını evet (yeah!) diye veren Ned Pamphilon’un 77 resimden oluşan özel koleksiyonunda İstanbul semtleri, İstanbul manzaraları, Osmanlı döneminden esinlenen simgeler, nazar boncukları, Ayasofya, Beyoğlu tramvayı, Semazenler, “Gökkuşağı Köprüsü”nün tuvale yansıması ve İstanbul’dan insan manzaraları canlı renklerle sunuluyor. İstanbul? Yeah! 2005 30 Nisan 2005 tarihine kadar The Marmara Pera’da görülebilir.


Ned Pamphilon Kimdir?
İngiliz bir ressam olan Ned Türkiye’yi ilk defa 1988 yılında turistik amaçla ziyaret etti. İlk ziyareti sırasında İstanbul’u, Türkiye’yi ve Türk insanını çok seven Ned, 1999 yılında Kapalıçarşı’da İstanbul ve Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtmayı amaç edinen İstanbul? Yeah isimli ilk sergisini açtı. Kullandığı parlak ve çekici renklerle Türkiye’nin yerel kültürü, yaşayış şekli ve insanlarıyla global bir Pazar olduğunu ifade etti. Bu sergisini İstanbul’un en yeni alışveriş mekanlarından biri olan Mayadrom’da Mayadrom? Yeah! Ismiyle açtığı sergi, The Marmara İstanbul’da 12 adet Atatürk resminden oluşan “Atatürk Gülüşleri” isimli sergi takip etti. 2000 yılında The Marmara Otel’inde Ned Pamphilonun çizgi karakterleri sergilendi. Birçoğu 1997 yılında üretilen Atatürk resimlerinden 3.5mx2m ebatlarındaki “Atatürk Gülümsüyor” isimli çalışması 2001 yılında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’na yerleştirildi. Ned aynı yıl www.istanbulyeah.com isimli internet sitesini kurdu, ardından Mayadrom Spor Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” isimli çalışmasını sergiledi. Bundan sonra, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşla işbirliği yapan ve birçok proje için İstanbul? Yeah! konsepti altında topladığı resimlerini sergileyen Ned, 1999 yılından bu yana İstanbul’un renkli yüzünü tüm dünyaya tanıtmak amacı ile Boğaziçi Köprüsünün altını gökkuşağının 7 rengine boyama projesi üzerinde çalışmaktadır. Gökkuşağı Köprüsü Projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.istanbul7.com adresinden ulaşılabilir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>