>

KÜLTÜR-SANAT

İstanbul`un Karanlığında İki Kadın Yazar…

Başrolünde kadınların, fonunda İstanbul’un yer aldığı altı karanlık öykü.
 
   
 
 
     

İstanbul, güzelliğiyle olduğu kadar bilinmezliğiyle hatta tekinsizliğiyle de insanları kendine çeken ve bağlayan bir şehir... Edebiyattan sinemaya, müzikten resme kadar pek çok sanat dalına ilham veren bu büyüleyici mekân, aynı zamanda karanlık hikâyelere, tuhaf sırlara ve gizemlere de ev sahipliği yapmakta.

Karakarga Yayınları'ndan çıkan İstanbul'un Karanlığında, kitapseverleri Türk korku edebiyatının yetenekli yazarlarından Orkide Ünsür & Zeynep Çolakoğlu’nun kaleme aldığı, İstanbul’da geçen, kendine özgü renge, müziğe ve ruha sahip kadın hikâyeleriyle buluşturuyor. Farklı üslupları, sofistike ve yaratıcı kalemleriyle bu iki kadın yazar, dişiliğin derinliğinden gotiğin dehlizlerine, mitolojinin estetiğinden psikolojinin girdaplarına sürükleyip sarsacakları kitapseverleri ilginç, keyif verici bir edebiyat deneyimi yaşamaya davet ediyor.

Arka kapak:

Zeynep Çolakoğlu ve Orkide Ünsür’den İstanbul’un karanlığında geçen, şehrin akıl almaz sırlarına doğru yol alan gotik öyküler sizi İstanbul’un hiç bilmediğiniz gizemlerine uzanan bir yolculuğa çıkaracak.

İstanbul’un Karanlığında psikolojik gerilim, gotik, fantastik ve gizem türlerinin iç içe geçtiği altı öyküyü bir araya getiriyor. Lamia - Kan Bağı kitabıyla büyük bir okur kitlesine ulaşan Orkide Ünsür ve Mina, Büyülü Sözlük kitaplarıyla gotik ve heavy metal’in derin sularına dalan Zeynep Çolakoğlu bu kez İstanbul’un karanlık sularına, zaman ve mekânı aşan öykülerle dalıyor. Huzursuz hayaletler, gizemli heykeller, garip komşular, çözülmesi gereken sırlar hepsi bu altı öyküde bir araya gelerek okuru varlığından haberdar bile olmadığı dünyalara bir gezintiye çıkarıyor. Korku ve gerilim türlerini sevenler için kaçırılmaması gereken bir kitap!

Yazarlar hakkında:

Orkide Ünsür
İstanbul’da yaşayan yazar Orkide Ünsür, aynı zamanda kısa film ve belgesel dalında ödüllü bir yönetmen ve senaristtir. Giovanni Scognamillo’nun arka kapak yazısıyla çıkan Lâmia-Kan Bağı (2015, Altınpost) adlı gotik roman, yazarın ilk kitabıdır. Her biri farklı konseptteki Aşkın Karanlık Yüzü (2017, İthaki), Karanlık Yılbaşı Öyküleri (2017, Bilgi) ve Karanlıktaki Kadınlar (2018, Bilgi) antolojilerinin yaratıcısı, proje yönetmeni ve öykü yazarlarından biri olan Ünsür, Anadolu Korku Öyküleri III (2017, Bilgi) kitabında ise “Hasat” adlı öyküsüyle yer almıştır. Orkide Ünsür, yeni kitabı Aktris adlı novellanın ilk yazım aşamasını bitirmiş olup, uzun metraj bir film senaryosunun ön hazırlıkları içindedir.

Zeynep Çolakoğlu
Korku yazarı, müzik eleştirmeni, kimya yüksek mühendisi olan Zeynep Çolakoğlu, Heavy Metal müziğinin şarkı sözlerinde yer alan konuların incelediği Büyülü Sözlük (2013, Marjinal) adlı ilk kitabının ardından 99 şairin yer aldığı Kara Şiir Antolojisi’nde yer aldı. Niklas Kvarforth’un Prozac Artık Yetmediğinde (2014, Marjinal) adlı şiir kitabını Altay Öktem’le birlikte Türkçeye çevirdi. Dokuz korku öyküsünden oluşan kitabı Mina’dan sonra (2016, Nezih-Er), Karanlıktaki Kadınlar (2018, Bilgi), Hayalet Müzik (2019, Artemis) korku antolojilerinde öyküleriyle yer aldı. Halen heavy metal dergisi Headbang Bookazine’de müzik yazarlığı yapıyor ve İngilizce olarak yayımlanan Black Metal Chronicles’ta underground müzik piyasasının nabzını tutuyor.

Eser Adı: İstanbul’un Karanlığında
Yazar Adı : Orkide Ünsür, Zeynep Çolakoğlu
Yayınevi : Karakarga Yayınları
Türü : Öykü
Sayfa Sayısı: 184

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>